Miksi Nightwish siirtyi hienosta taiteellisesta sinfonisesta metallista tekemään pop-heviä ruotsalaisen kanssa? Olisivat laittaneet pillit pussiin kun Tarja lähti, olisi ainakin säilyny bändin maine.
Miksi bändi siirtyi poppiin???
Kuraisa
322349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
ihme jos Tuomaksen itsetunto kärsii jos hän ei voi koskaan sanoa ei eli Anette on tehnyt hänen ihanista sävellyksistään omat sovituksensa ;((
Tarja Lähti -> = sai potkut
Poppia ruotsalaisen kanssa -> = Tuomas teki biisit kauan ennenkuin Anettesta tiedettiin bändissä mitään.
Sitäpaitsi ihan vinkkinä.....aika entinen ei enää palaa, onneksi teille on olemassa tuo aikaisempi tuotanto, joita uusi ei kiinnosta.
JA ihan pisteenä IIIIN päälle, Nightwish vetää tällähetkellä parhaita keikkoja koko uransa aikana, siellä on mahtava fiilis, koko bändi soi yhteen.
Nimimerkillä: saksassa käynyt
mulla on pari kaveria jotka tykkää enemmän nykyisestä lauluäänestä kuin entisestä. Sitä ihmettelen miksei he kuitenkaan käy heidän keikoilla tai osta levyä? Vanhat levyt kyllä löytyy ja kauppa käy. End of an Era on niin loistava livedvd, että piti itsekin hankkia. Paha pistää paremmaksi.
Niin jotta kyllähän heillä lahjoja ja taitoa on...
......luuraa? Saksassa käynyt (hih) Tawishtwish oli tuolloin tiemmä Aameeriiikassa. (hih)
Ei sitten Setä-Samuli ole livettänyt viellä Abbakloonattua TawishtWishii?
Näin bändin just saksassa, ja kyllä vaan parempaa ja makeempaa livebändiä saa etsiä.
.......sormet kipeytyisi, meinaan kun tuonlaista skeidaa skriivaa:
"parempaa ja makeempaa livebändiä saa etsiä."
Luulisi että katkeruutesi vääntää jo oikein mahanpohjasta. Face IT. Nightwish is better than ever!
"Nightwish is better than ever!"
Korjaus: Nightwish is more pop than ever!
DPP = Musiikillisesti raskain Nightwish levy.
Vai tulitko suoraan death metal skeneltä?
Ihme väittämyksiä, kun tällä hetkellä keikoilla soi noinkin paljon vanhoja kappaleita aikaisemmilta levyiltä.
Eihän Nightwish siirtynyt yhtään mihinkään. Saman tyylistä musiikkia DPP on kuin Once:kin. Laulu vaan muuttui vain siedettävämmäksi.
http://blogit.hs.fi/axa/?p=23
Tuomaksen viimeaikaiset lausunnot ja esim. toi Finlandian soitto introna Pariisin keikalla kielivät siitä että bändi on aivan hajoamispisteessä.
Tää on vaan tämmöinen neutraali mielipide ...
Sen intron paikan päällä nähneenä ja kuulleena voin sanoa, että bändi näytti todellakin nauttivan työstään. Hieno tunne, kun Finlandia soi, äärettömän kaunista ja parasta siinä oli, että se tuli yllätyksenä. Yleisö ja bändi näytti viihtyvän. Ja ihana Anettemme kuulosti paremmalta kuin koskaan ennen. Show ja biisivalinnat oli mahtavia.. hurmaava bändi. on ainakin yksi syy olla ylpeä kotimaastaan.
vielä lisäyksenä edelliseen.. nyt tuntui, että anetten ei tarvitse enään todistella kenellekään mitään, vaan voi keskittyä lavalla omaan lauluun ja esitykseensä. anette on näkyvä osa, mutta ei pyri olemaan keskipisteessä. tuntui ensimmäistä kertaa oudolta ajatella, että laulajana on ollut aiemmin joku muu.
he saisivat enemmän rahaa...sillä onhan pop-vetoisella musiikilla enemmän kuuntelijakuntaa kuin sinfonisella metallilla.
Tuomaksella oli varmasti jo Oncen jälkeen cäshiä ihan kiitettävästi. Puhumattakaan nyt DPP:n myyntimenestyksen ja maailmankiertueen jälkeen. Uusi oma talo ja kaikki.
Et taida olla musiikin harrastaja (eli et soita/sävellä), kun rahasta puhut. Vaikka asiasta onkin muodostunut melkoinen klisee, mutta se on vaan totta. Musiikkia ei rahasta tehdä. Verrattavissa jossain määrin maalaamiseen. Se on vaan sellainen asia jota "täytyy" tehdä, joku ihmeellinen voima suorastaan pakottaa siihen. Eräänlainen tapa käsitellä asioita, elämää ja tarkastella maailman menoa. Itse olen vain harrastaja ja aina keikkatilaisuuden tullen mennään bändin kanssa keikalle (pari NW coveriakin yleensä vedetään :). Viimeinen asia jota me kysytään, on keikkapalkkio. Ja usein ei edes kysytä. Kyllä ne on ihan muut asiat jotka sinne lavalle, soittamisen, säveltämisen ja musiikin pariin vetävät. Uskokaa pois. Se ei ole aitoa jos sitä tekee (=yrittää tehdä) euron kuvat silmissä. Sillon tulee semmosta paskaa kuten nuo amerikan massatuotetut uuh aahh uuhh yeeahh uuh aah tissienhölskyttely"musiikki".
Loppuuko tämä koskaan?!? Voi jumaliste mitä pelleporukkaa. Ole hiljaa ja varaa liput Tarjan joulukonserttiin.
Bändin maineesta sen verran, että seuraileppas huviksesi minkälaisessa maineessa NW on maailmalla nykyään. Menestyvät PAREMMIN KUIN KOSKAAN TARJAN KANSSA. Parempi elää sen kanssa ja tosiaan varata ne liput sinne tarjan joulukeikalle. Kuulet walking in the airin (mistähän kysyinen biisi tarjalle päätyi..........) vähintään kaks kertaa akustisen flyygelin kera, muiden jouluklassikkojen ohella. Tai jos ne nyt jossain keikkailee, niin mee johonkin tarjan "hevi" keikalla. Siinä vasta "metallia" :D
Siinä sun vaihtoehdot. Jos ei kelpaa, ei parane valittaa. Tsiisus miten mua sieppaa tuommoset iän ikuiset ruikuttajat, jotka eivät osaa elää sen mukaan miten asiat ovat, vaan ruikuttavat ja inisevät jatkuvasti!
Menikö popin kuuntelijalla hermot kun oikein pelleksi piti haukkua? :DDDD
Onneksi on nuo vanhat NW-levyt, joita voi sinfonisen metallin kuuntelijat kuunnella. Kuunnelkoon ne pop-heviä, jotka siitä pitää. Eikä tässä nykyisessä musiikissa mitään vikaa muuten ole. Musiikissa siis. Se vika löytyy siitä että pop-laulajan kuuluisi laulaa poppia ei yrittää inistä metallia kun ei selvästi rahkeet siihen riitä.
"Bändin maineesta sen verran, että seuraileppas huviksesi minkälaisessa maineessa NW on maailmalla nykyään. Menestyvät PAREMMIN KUIN KOSKAAN TARJAN KANSSA."
Tottakai, koska pop-musiikki myy sinfonista metallia paremmin. Se on helpompaa omaksua kuin taiteellinen metalli.
Mielestäsi siis popin ja taiteellisen sinfonisen metallin ero on laulajan ääni. Sitäkö yrität viestittää?
"Se on helpompaa omaksua kuin taiteellinen metalli. "
Pop on parempaa kuin taiteellinen metalli. Sitäkö yrität taas tässä kertoa??
Olisi mukava kuulla perusteluja väitteillesi. Olet kuitenkin fiksumman oloinen kuin 90% tämän palstan kirjoittajista.
........Setä tosiaankin kirjoittaa 90% foorumin jutuista!
Meneehän siinä hermot väkisinkin, kun aina vaan ruikutetaan ja inistään ja itketään kuin alleen laskeneet pikkutytöt! Seuraavassa hieman sinfonisesta metallista;
Oletko sitä mieltä, että sinfonista metallia ei ole mikään ellei siinä ole klassista laulajaa?? Kuunteleppa sitä DPP:n musiikkia, sävellyksiä ja sovituksia. Vertaa vanhempiin. Mitä tuumaat? Nightwish on siis poppia, koska ei ole enää klassista laulua? Vai lienetkö vaan yksi niistä naurettavista puritanisteista, joiden mielestä bändi kuin bändi muuttuu automaattisesti popiksi kun saadaan menestystä ja mainetta suuressa maailmassa? Päätelmä: Nightwish oli siis jo poppia Oncen aikoihin TARJAN KANSSA!
Tietoisku; Laulaja ei muuta musiikkityyliä mihinkään. Tekno on teknoa vaikka siinä olisi tarja laulamassa. Britney spearsin biisit on teinipoppia vaikka laulamassa olisi James Hetfield. Nightwish on sinfonista metallia, lauloi sitä sitten tarja, anette tai marco. Monipuolisuus on uskomaton hyve, jota valitettavan harvalla bändillä nykyään on. Samaa jankkausta yli puolet nykybändeistä.
Ton kaavan mukaan minä olen todella hyvä laulaja, paljon tarjaa parempi ja tosi heavy. Minua ei nimittäin kuuntele pirukaan, mutta Tarjaa taitaa pirun lisäksi kuunnella joku toinenkin.
Nightwish ei ole koskaan ollut "taiteellista metallia". Ja se on edelleen sinfonista metallia. Vähän sulla nuo termit hakusessa musiikkityylien suhteen.
"Ja se on edelleen sinfonista metallia"
on on se musiikki mutta se pop-laulu pilaa sen.
Koska saatuaan POTKUT Nightwish:sta tajusi, ettei klassisella puolella tulee pärjäämään edes Suomen markkinoilla saati maailmalla. Metallipuolella oli jo valmiit markkinat. Niin vaan piti puheensa syödä ja selitellä mielensä muuttumista. Kyseinen daami on hyvä esimerkki siitä kuinka musiikkia tehdään rahan kuva silmissä.
Amerikkalaiset pitää klassisesta ja nyt syvän laman aikana musiikki ei saa olla synkkää voipi olla ,että on Tarjan markkinat
http://www.dailymotion.com/video/x8rv7m_ni...-au-zenit_music
Ehkä eniten suomalaista sinfonihevijunttia taitaa riipiä toi ruotsalaisuus solistin kohdalla. Voin kuiten kertoa, ettei se ollut syy vaihtaa poppiin. Syyhän on se kun popmusiikin fanit on niin mukavia ja älykkäitä verrattuna sinfoniheviooppera faneihin ja kai niillä poppareilla on enempi rahaakin...
Ite kuuntelen just uutta deathlike silencen levyä
saturday night evil.Ihan sairaan hyvä,laulaja vetää
kuin tarja turunen ja kaikki biisit on sairaan hyviä.Eikä oo mitään poppia :-) Pakko mennä huomenna keikalle...
master passion green on ehkä "popein" NW biisi ;)
Itselläkin meni jonku aikaa sulatellessa uutta ruotsalaista(voi ei) solistia mutta onhan se nyt ihan loistava se annekin!
http://www.youtube.com/watch?v=YfYJx39wUg4&feature=channel_page
kourallinen poppidiggareita Wackenista näyttää pitävän!!
greed siin niin