Olen 42 v. vuotias nainen ja lopetin e-pillerit pari kuukautta sitten. Verenpaine pillereiden aikaan noin 150/100. Nyt verenpaine noin 120/80.
Nyt olen viikon ajan kärsinyt rytmihäiriöistä, jotka pahenevat nukkumaan mennessä ja syödessä. Pulssi on näiden kohtausten aikana epätasainen. Liikunta helpottaa hetkeksi rytmihäiriötuntemuksia.
Ennen rytmihäiriöiden alkamista oli paljon stressia, työtä ja valvomista. Olen nukkunut huonosti viime aikoina, osittain syynä juuri nuo rytmihäiriöt, jotka vaikeuttaneet nukahtamista.
Mutta nuo rytmihäiriöt alkoivat nyt kun olen vapaalla eikä ole stressiä. Rintaan ja selkään koskee välillä, etenkin kohtausten jälkeen. Muuten olen voinut hyvin.
Voiko alentunut verenpaine olla osaltaan rasitus sydämelle kun elimistö oli tottunut kohonneeseen verenpaineeseen?
Nyt olen viikon ajan kärsinyt rytmihäiriöistä, jotka pahenevat nukkumaan mennessä ja syödessä. Pulssi on näiden kohtausten aikana epätasainen. Liikunta helpottaa hetkeksi rytmihäiriötuntemuksia.
Ennen rytmihäiriöiden alkamista oli paljon stressia, työtä ja valvomista. Olen nukkunut huonosti viime aikoina, osittain syynä juuri nuo rytmihäiriöt, jotka vaikeuttaneet nukahtamista.
Mutta nuo rytmihäiriöt alkoivat nyt kun olen vapaalla eikä ole stressiä. Rintaan ja selkään koskee välillä, etenkin kohtausten jälkeen. Muuten olen voinut hyvin.
Voiko alentunut verenpaine olla osaltaan rasitus sydämelle kun elimistö oli tottunut kohonneeseen verenpaineeseen?
Vastaukset 1
Vanhimmat
syynä. Voisikohan kyse olla lisälyönneistä? Et kertonut miten nopea/hidas sykkeesi on rytmihäiriön aikana ja onko syke tuolloin koko ajan epätasainen vai vain ajoittain. Jos syke on koko ajan epätasainen ja rytmi nopea, voi kyse olla eteisvärinästä. Jos taas se ajoittain lyö yhden tai pari liika lyöntiä tai jättää lyöntiä välistä, on kyse toden näköisesti lisälyönneistä. Yleensä rasituksessa tulevat rytmihäiriöt ovat vaarallisimpia ja levossa tulevat, etenkin lisälyönnit vaaraton ilmiö. Lääkärillä käynti tietysti olisi aina hyvä juttu.