Verotusta valittavat hoitoon heti

kallonkutistajan tarpeessa

Ensinnäkin verotus ei ole muiden varoilla elämistä, se on kunniavelkaa, velkaa siitä että tämä turvallinen ja rauhallinen yhteiskunta mahdollistaa menestymisen.
Jos itkset verotuksesta ja sosiaaliturvasta taidat olla vanhaa sukupolvea jolla ei ollut kouluruokailua ym, muuten tuskin veisit muilta sitä mitä itse olet ilmaiseksi saanut, vai? Ellet kuulu sitten näihin "mulle, mulle, mulle.." itsekkäisiin heppuihin jotka ottavat kyllä kaiken mutteivät ikinä antaisi mitään. Säkin olet muiden varoilla koulusi, päivähoitosi, terveydenhoitosi ja muut käynyt ja saanut. Mikset soisi niitä muille? Oletko niin helvetin omaan peräreikääsi tuijottava? Tuleeko se kasvatuksesta tai mistä, varaisin ajan psykiatrille heti.

Mielestäni empaatittomuus ja ahneus sekä omaan napaan tuijottelu on vakava sairaus, psykopatiaan verrattava. Keskivertoporvari pitäisi mitä nopeimmin kiikuttaa hoitoon, jossa keskusteltaisiin lapsuuden ja vanhempien osuudesta taudinkuvaan.

7

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajatellut

      että muissakin maissa on nämä samat palvelut mutta verotus matalampi?? suomi sattuu vaan kuulumaan kalleimpiin maihin.. Jos ei haittaa maksaa asumisesta ja elämisestä paljon, niin mikäs siinä. Niille ihmsille tää onkin varmaan oikea maa ;)

      • se on

        Eikö ole aika kumma juttu että kun Suomen verotulot ja varallisuus on koko ajan kasvaneet, niin peruspalveluja leikataan säälimättä. Edes suurlaman aikaan ei tällaista leikkausrumbaa ollut, vaikka työttömiä ja sosiaalietuuksien saajia oli huomattavasti enemmän. kaikkea on tehostettu vaikka kuinka ja silti ne rahat häipyy kuin pieru saharaan. Hyvätuloisten veroja on vara alentaa, samalla kun leikataan huono-osaisten etuuksia ja palveluita.


    • älykääpiö, ei

      kukaan niitä pois ole ottamassa, muut kun verotulot keräävä valtio. Olet sä ihan pihalla. Kirjoitustyylistäsi päätellen kuulut itse kyllä siihen melko pienen veroprosentin luokkaan. Yritä seurata, ja etenkin ymmärtää mitä ja mistä palstoilla kirjoitetaan.

      • oletkin

        ei valtio niitä pois ota, ei se ole mikään ajatteleva olio. Kyllä ne on sun porvariskaverit hallinnossa jotka haluavat peruspalveluiden alasajon ja tasaveron. Senkin puusilmä.


    • kisse.n

      Onhan se tosiaan totta että psykopaatin ja omaan napaan tuijottavan kokoomuslaisen ero ei ole suuri.

      Oireita:
      Pinnallinen viehätysvoima ja älykkyys
      Epäluotettavuus
      Valheellisuus ja epärehellisyys
      Katumuksen ja häpeän puuttuminen
      Patologinen itsekeskeisyys ja kyvyttömyys rakastaa
      Yleinen tunneköyhyys
      Vahvalta vaikuttava omanarvontunto
      Stimulaation tarve ja taipumus ikävystymiseen
      Patologinen valehtelu
      Petkuttaminen ja manipulointi
      Katumuksen ja syyllisyydentunteen puuttuminen
      Tunteiden pinnallisuus
      Kovuus ja tunteettomuus, empatian puuttuminen
      Vastuuttomuus

    • kuinka väärin on

      hädässä pyytää apua?

      Jos nyt ei ojennu auttavakäsi, maksut yhteiskunnalle on maksettu. Olen tästä lähin vain ottavalla puolella.

      Vielä minusta olisi töihin, mutta nykyinen tilanne riuduttaa minut.

      Tästä katkeruudesta ei nousta, jos vielä lisää lyötte.

    • on mistä ottaa

      Nyt revitään heikoimpien selkänahasta, useimmilla ei enää ole mistä repiä.

      Lisä satasella kuussa köyhä heittää volttia ja kaikki raha menee kulutukseen - kiertoon.

      Mihin menee raharikkaan lisä raha. Kyttimään hyviä sijoituksia, etelänmatkaan, lystinpitoon,..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe