Ensinnäkin verotus ei ole muiden varoilla elämistä, se on kunniavelkaa, velkaa siitä että tämä turvallinen ja rauhallinen yhteiskunta mahdollistaa menestymisen.
Jos itkset verotuksesta ja sosiaaliturvasta taidat olla vanhaa sukupolvea jolla ei ollut kouluruokailua ym, muuten tuskin veisit muilta sitä mitä itse olet ilmaiseksi saanut, vai? Ellet kuulu sitten näihin "mulle, mulle, mulle.." itsekkäisiin heppuihin jotka ottavat kyllä kaiken mutteivät ikinä antaisi mitään. Säkin olet muiden varoilla koulusi, päivähoitosi, terveydenhoitosi ja muut käynyt ja saanut. Mikset soisi niitä muille? Oletko niin helvetin omaan peräreikääsi tuijottava? Tuleeko se kasvatuksesta tai mistä, varaisin ajan psykiatrille heti.
Mielestäni empaatittomuus ja ahneus sekä omaan napaan tuijottelu on vakava sairaus, psykopatiaan verrattava. Keskivertoporvari pitäisi mitä nopeimmin kiikuttaa hoitoon, jossa keskusteltaisiin lapsuuden ja vanhempien osuudesta taudinkuvaan.
Verotusta valittavat hoitoon heti
7
140
Vastaukset
- ajatellut
että muissakin maissa on nämä samat palvelut mutta verotus matalampi?? suomi sattuu vaan kuulumaan kalleimpiin maihin.. Jos ei haittaa maksaa asumisesta ja elämisestä paljon, niin mikäs siinä. Niille ihmsille tää onkin varmaan oikea maa ;)
- se on
Eikö ole aika kumma juttu että kun Suomen verotulot ja varallisuus on koko ajan kasvaneet, niin peruspalveluja leikataan säälimättä. Edes suurlaman aikaan ei tällaista leikkausrumbaa ollut, vaikka työttömiä ja sosiaalietuuksien saajia oli huomattavasti enemmän. kaikkea on tehostettu vaikka kuinka ja silti ne rahat häipyy kuin pieru saharaan. Hyvätuloisten veroja on vara alentaa, samalla kun leikataan huono-osaisten etuuksia ja palveluita.
- älykääpiö, ei
kukaan niitä pois ole ottamassa, muut kun verotulot keräävä valtio. Olet sä ihan pihalla. Kirjoitustyylistäsi päätellen kuulut itse kyllä siihen melko pienen veroprosentin luokkaan. Yritä seurata, ja etenkin ymmärtää mitä ja mistä palstoilla kirjoitetaan.
- oletkin
ei valtio niitä pois ota, ei se ole mikään ajatteleva olio. Kyllä ne on sun porvariskaverit hallinnossa jotka haluavat peruspalveluiden alasajon ja tasaveron. Senkin puusilmä.
- kisse.n
Onhan se tosiaan totta että psykopaatin ja omaan napaan tuijottavan kokoomuslaisen ero ei ole suuri.
Oireita:
Pinnallinen viehätysvoima ja älykkyys
Epäluotettavuus
Valheellisuus ja epärehellisyys
Katumuksen ja häpeän puuttuminen
Patologinen itsekeskeisyys ja kyvyttömyys rakastaa
Yleinen tunneköyhyys
Vahvalta vaikuttava omanarvontunto
Stimulaation tarve ja taipumus ikävystymiseen
Patologinen valehtelu
Petkuttaminen ja manipulointi
Katumuksen ja syyllisyydentunteen puuttuminen
Tunteiden pinnallisuus
Kovuus ja tunteettomuus, empatian puuttuminen
Vastuuttomuus - kuinka väärin on
hädässä pyytää apua?
Jos nyt ei ojennu auttavakäsi, maksut yhteiskunnalle on maksettu. Olen tästä lähin vain ottavalla puolella.
Vielä minusta olisi töihin, mutta nykyinen tilanne riuduttaa minut.
Tästä katkeruudesta ei nousta, jos vielä lisää lyötte. - on mistä ottaa
Nyt revitään heikoimpien selkänahasta, useimmilla ei enää ole mistä repiä.
Lisä satasella kuussa köyhä heittää volttia ja kaikki raha menee kulutukseen - kiertoon.
Mihin menee raharikkaan lisä raha. Kyttimään hyviä sijoituksia, etelänmatkaan, lystinpitoon,..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756