Olen tulossa kummiksi, tai siis, minua pyydettiin kummiksi. Ongelma on sama kuin edellisellä kirjoittajalla. Olen jo yli parikymppinen ja omat kummit..no eivät olleet koskaan paikalla. Eivät muistaneet edes kortilla synttäreitäni.
En ole siis koskaan oppinut itse tätä kummiuden merkitystä vaan olen kuullut ihmisiltä ja vanhemmilta millaisia kummit ovat..
En vain itse välttämättä "osaa" olla kummi, vaikka tiedän että pitää tukea kummilasta elämässä, mutta miten se käytännössä tapahtuu, siitä ei ole mitään tietoa.
Miten sitä siis pystyy/voi olla, jos ei ole mitään mallia ollut itsellä? Olen miettinyt kieltäytyä tästä, mutta tiedän sen harmittavan myöhemmin itseäni...
Kummius
8
719
Vastaukset
- ainakin mm
Kummina pitää huolehtia lapsen kristillistämisestä eli menee uskonnollisen väkivallan puolelle..
Kummiudesta ei pääse milloinkaan eroon, kerran kummi aina kummi virallisesti. - 3:n kummi
Jokaisella kummilla on oma tyylinsä olla kummi. Eli tutustu kummilapseesi hänen kasvaessaan, mahdollisuuksiesi ja kykyjesi mukaan. Lähetä kortteja, jos se tuntuu sinusta luontevalta, ja kummilapsesi tykkää korteista.
Eräässä kummitodistuksessa, jonka minä olen kummilapseni ristiäisissä saanut, lukee: "Ole lapselle aikuinen. Ole ihmiselle ihminen." Minusta tuossa osutaan aika hyvin kummiuden ytimeen. - ylpeä kummitäti
Olen samaa mieltä kuin edellinenkin kirjoittaja, jokainen kummi on erilainen ja jokainen varmasti omalla tyylillään yrittää olla hyvä kummi lapselle. Itse olen yhden aivan ihanan enkelin kummitäti, olen hänestä erittäin ylpeä ja rakastan kovasti :) Kun serkkuni pyysi minua kummiksi, hän ei vaatinut minulta mitään erikoista, haluaisi vain että olen osa lapsen elämää.
On ihanaa nähdä miten hän on varttunut aivan pienestä kääröstä nyt jo 2-vuotiaaksi prinsessaksi. :) En vaihtaisi yhtäkään hetkeä pois ja odotan kovasti että saisin joskus myös omiakin lapsia. Itse pidän kummiutta arvossa sekä luottamustehtävänä, ottakaa siis asia tosissanne. :) Lapsi on etusijalla.- ...
On mun mielestäni se, että antaa AIKAA lapselle. Eli jos mahdollista, niin viet puistoon, uimaan, kutsut yökylään... Samalla vanhemmat saavat omaa aikaa ja jaksavat paremmin lapsen kanssa.
Toki syntymäpäivät ym. pitää huomioida, mutta tärkeintä ei ole kalliit lahjat, vaan se että muistaa jotenkin, vaikka pienemmälläkin lahjalla. Kummisuhdetta ei voi rahassa mitata, jos lapsen vanhemmat näin tekevät ja opettavat lapselleen samoin, on heillä asenteissa korjaamisen varaa.
- asseri
kieltäytyminen on äärimmäisen epäkohteliasta. Lapsen vanhemmat tulevat loukkaantumaan ja kieltätymisesi saattaa vaikuttaa suhteeseenne. Minulle on aikoinaan isoäiti opettanut, ettei kummiudesta voi kieltäytyä. Tietysti voi, mutta kieltäytymisellä on usein kauaskantoiset seuraukset...
- nämä:
Kummin tehtävät.
Hoitaa yhteyttä vähintään neljä kertaa vuodessa, jos matkaa on alle 200 km:iä. Jos samalla paikkakunnalla, yhteydenotot vähintään kerran kuukaudessa.
Ostaa ainakin kaksi lahjaa vuodessa, mielummin myös nimmppareina jotain.
Olla koko ajan todella kiinnostunut kummilapsensa kehityksestä ja kasvusta. Kysellä paljon mitä tekee ja kuinka paljon on tullut pituutta lisää.
Konfirmaatio.
Ja muista, kummilapsen vanhempien ei tarvitse pitää yhteyttä ollenkaan, vastuu on sinulla! - on olla kummitäti
Jokainen tekee miten parhaaksi näkee. Itselläni se aika kummilapsen kanssa on se kaikkein tärkein. Ei lahjoja tarvitse antaa ollenkaan, jos ei halua. Pelkkä korttikin riittää.
Ihanaa on kun lapsi saa olla seurassasi ja leikkiä kanssasi. Olet se mukava aikuinen, joka ei aina komenna niin kuin äiti. Oma kummipoikani kanssa teemme sitä mistä hän tykkää ja välillä mistä minä. Hänestä on mukavaa kun huomaa, että aikuisetkin voivat olla mukavia.
Omani on sanonut: sit kun mä kasvan isoks nii mä muutan sun luo ja sit voidaan joka päivä tehdä kaikkee kivaa.
Huomaa itsekin, että on mukavaa viettää aikaa kummilapsen kanssa kun oma henkinen ikä saa laskea ja olla välillä itsekin lapsi... - kummiton
Kaikille vastanneille. Viesteistänne on ollut paljon apua, ja toki lisää saa kirjoittaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin111288Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3061190Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3801137Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.96818Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte13751Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s113750- 34692
Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J371690Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6670kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot222661