Lestadiolaiset ja rikollisuus

Onko uskomassa olevaa VL:ää koskaan tuomittu esim. henkirikoksesta? Johtaisiko tälläinen seurakunnasta erottamiseen?
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''******
9637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sen takia vl tappaa korkeintaan sodassa(liikekannallepano). Miten se meni: "parempi on totella Jumalaa kuin ihmistä" ja "Joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu". Nykyäähän on kuitenkin muita taisteluvälineitä kuin miekat:)

Äänestä

se uskokin on mennyt, kun murhan syntiin lankeaa, mutta aina on palaamisen mahdollisuus. Ei niin suurta syntistä, etteikö Jeesus armahtaisi.

Äänestä
  • armahtaisi.

    Äänestä

murhaa, pidetään sitä raskaana syntinä, mutta yhtä lailla abortit ovat raskaita syntejä.
Mutta vaikka syntinne olisivat veriruskeat, katuvalle on julistettava syntien anteeksiantamus.

Jes. 1:
"18 Niin tulkaa, käykäämme oikeutta keskenämme, sanoo Herra. Vaikka teidän syntinne ovat veriruskeat, tulevat ne lumivalkeiksi; vaikka ne ovat purppuranpunaiset, tulevat ne villanvalkoisiksi."

Äänestä
  • sillä Jesaja puhuu Isrelille, ja Jumlan lain alla olevassa ajassa.

    10 Kuulkaa Herran sana, te Sodoman johtajat, kuuntele Jumalamme puhetta, sinä Gomorran kansa.

    Olet vedenpitävä VL, teitä auttaa vain jumalanne.

    Äänestä

Enpä murhia ihan muista äkkiä, monen laista ruumillistakin väkivaltaa, varkauksia ym. löytyy kyllä heistä ja jälkeläisistään ihan tarpeeksi.

Äänestä
  • ...mistä tahansa "yhteisöstä".

    Äänestä

erityisesti hoitokokouksissa. Nisitä synneistä ei parannusta haluta tehdä - vai liekö jo tunto paadutettu.

Johtokunnassa patsastelee moni hoitokokousrikollinen.

Äänestä
  • ...tilanteissa on valitettavasti totta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


------------ kirjoitti:

Onko uskomassa olevaa VL:ää koskaan tuomittu esim. henkirikoksesta? Johtaisiko tälläinen seurakunnasta erottamiseen?
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''******

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu