Mitä ihmettä meidän junttien kansanedustajien päässä liikkuu? Taas viinaveroa nostetaan 10% ja tupakkavero saa pysyä samana... Onko lobbaus oikeasti niin älyttömän kovaa ja väkivaltaista että tupakkaveroa ei saada nousemaan?
Ei siinä mitään, itsekin poltan silloin kun juhlin, ja mikään ongelma ei olisi maksaa hieman enemmän tupakastani. Mutta kun älytön junttilaispolitiikka tähtää KAIKEN alkoholin veronkorotuksiin?! Itse nautin suuresti hyvistä viineistä, konjakeista & viskeistä. Viiniä tulee useiten juotua, pari kertaa ehkä kuukaudessa. On älytöntä rankaista kohtuukuluttajia tuollaisilla veronkorotuksilla, koska tunnetusti ne meidän verorahoilla hoidetut deekut ei juo viinejä, viskejä tai konjakkeja niiden huonon hinta/päihtymissuhteen vuoksi.
Mielestäni jos jollain on avautumista siitä, että tupakkaveroa nosteaan, saisi lopettaa polttamisen saman tien. EU on sisäisesti sopinut muuten että 2020 vuoteen mennessä on tavoitteena täysin savuton EU. Sinänsä aivan naurettava tavoite mutta kansanterveyden kannalta tietenkin olisi loistava. Niin, siis jos olisimme koneita joilla ei ole omia mielipiteitä. Jos olisimme noiden idioottien ohjelmoitavissa, silloin tuo olisi mahtava idea. Mielummin tartutaan asiaan veronkorotuksilla, tupakkaa kuitenkin palaa paljon.
Uskon että oikeasti tuon tupakkalobbauksen takana on jopa tietyllä tavalla mafiamainen toiminta, jolla noita veronkorotuksia pyritään estämään kynsin hampain. Osa saa porkkanaa, osaa uhataan työpaikan menetyksellä, jopa jokin täysin henkilökohtainen ja vakava uhkaus saattaa tulla. Miksei siitä sitten koskaan puhuta? Miettikää sitä. Mahtavaa jos saisi edes jonkun prosentin tupakoitsijoista lopettamaan tupakoinnin INHIMMILLISELLÄ tavalla, ei millään helvetin pelottelukampanjoilla yms. hirvityksillä missä alkaa välillä olla mukana fasistisia piirteitä. "Tupakka aiheuttaa syöpää, eli häpeä perkele jos poltat! Ylipaino aiheuttaa myös syöpää ( http://fiktiivisiakeskusteluja.blogspot.com/2008/10/ylipaino-kohottaa-sypriski.html ), joten hävetkää ellette meinaa laihduttaa!"
Että näin, eikö olekin "lievästi" fasistista? Muistakaa nyt että itse en ole tosiaankaan em. mieltä, vaan tuo on vaan pohdiskelua näistä nykyajan pelottelukampanjoista. Rivien välistä voi lukea lähes joka kampanjassa, ja suoraan syyllistetään useassa myös. Tehdään nyt perkele asialle jotain ennenkö tämä lähtee ihan näpeistä. KIRKKAISIIN korotus jos se tosiaan on pakko taas tehdä. Mielellään myös TUPAKKAAN jos pitää valita. Se olisi kaikkien etu loppujenlopuksi kansanterveyden, henkilökohtaisen terveyden ja kukatietää myös oman lompakon kannalta, vaikka jotain saattaisi aluksi ketuttaakin. Aina on ihmisiä ketkä eivät ole mihinkään tyytyväisiä. Tupakan vähentäminen ainakin onnistuisi tehokkaasti saataisiin veroeuroja deekuviinasta, ilman että sivistyneet ja terveellistä elämää viettävät kohtuukäyttäjät joutuu kärsimään sen vuoksi, että jollekin nyt vain maistuu se kirkas hieman muita enemmän. Niin ja hei te juntit jotka että muuhun kun kirkkaisiin koske; Ennakkoluulot pois ja viinipullo alkosta messiin. Opetelkaa uudet juomatavat, tai ainakin kokeilkaa vaihtelun vuoksi?
Tässä vähä mielipiteitä erittäin epäloogisessa järjestyksessä klo 2:13. Väsyneenä kirjoittaminen on hauskempaa.
Ugh, olen puhunut.
Miksei tupakkaveroa nosteta viinaveron sijaan?
hhhhleb
1
83
Vastaukset
Poltaa itsekin johan se tupakan hinnan nosto kolahtaisi hänelle omaan nilkkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747