Hei!
Tosiaan ensi viikolla meille muuttaa viljakäärmeen poikanen. Tarvikkeet olen jo hankkinut, faunaboksin ensiasunnoksi, lämpömaton yms.
Muutamia asioita on jäänyt epäselväksi, vaikka ahkerasti olen netin tietosivuja lukenut.
Eli kauan käärmeelle riittää faunaboksi asunnoksi? Kokoa boksilla on 37*22*24,5.
Mihin siitä on hyvä siirtyä? Suoraan terraarioon? Olen lukenut että monet käyttäneet Smartstore laatikoita, itse mietin että miten ilmanvaihto noissa toimii? Ja se että aika arvokkaita ovat jos meinaa muutamaakin eri kokoa käyttää.
Entäs käärmeen käsittely nahanluonnin/ruokailun jälkeen? Kun pitäisi sitä laatikkoa siivota (ainakin nettiohjeiden mukaan) päivän-2 välein. Ja ei vissiin kuitenkaan ihan hirveästi saisi käärmettä nostella ja häiritä mutta varsinkin pienemmässä boksissa on aika mahdoton vaihtaa pohja siirtelemättä käärmettä. Jätetäänkö siivoaminen silloin vähemmälle ja vaihdetaan vaan vedet?
Olisin tosi iloinen jos joku osaa neuvoa näissä :)
Auttakaa aloittelevaa
3
646
Vastaukset
- Corn Snake
- viljis
no meijän vauvaviljikselle riitti ihan mainiosti pelkkä faunaboxi...sinne alle talouspaperia/sanomalehteä yms, jokin suoja ja vesi kuppi. Ei se muuta tarvitse..Itse kyllä sivosin boksin sillon kun sinne oli tarpeita tehty..
Ja suoraan terraarioon siirrettiin meidän vauva silloin...meidän viljis tais olla..3kk kun siirrettiin terraarioon, en nyt varma ole kun siitä on aikaa jo 6vuotta..koska viljishän menee ihan käsittämättömän pienestä raosta läpi. Sitten voi siirtää terraarioon kun on varma että siellä ei sellaista rakoa ole mistä se pääsisi..ja kaikki muut raot peittiin meillä ainakin mitä tuolla terran yläosassa on kun lamppu laitettiin sillon :) Käärmettä ei saisi käsitellä hirveästi heti ruokailun jälkeen, oksentamisen vuoksi. Kyllä me ainakin nahanluonnin jälkeen ollaan käsitelty, eikä tuolle siitä ole näyttänyt haittaa olevan.
Sitten kun olet käärmeesi siirtänyt terraarioon, sitä ei saa syöttää siellä..vaan syötä siinä faunaboksissa. Ettei sitä mörttiröpöä tai mitä sinulla ikinä onkaan siellä pohjalla mene käärmeen suolistoon ja tuki sitä. Se, kuinka nopeasti käärme kasvaa ja samalla siis kuinka kauan sitä voi pitää faunassa, riippuu täysin sen ruokintatahdista.
Jos saat varmasti_tiiviin terraarion, voit toki siirtää käärmeen suoraan sellaiseen. Esim. liukuoviterrojen lasien väli tuntuu olevan suosikki-karkauspaikka!
Smartteihin voi porata kanteen pieniä reikiä, muutenhan ilma ei vaihdu.
Mistä olet lukenut tuon siivousohjeen? Vesi pitäisi vaihtaa kyllä, mutta esim. viikon ruokintavälillä sitä siivottavaa ei todellakaan ole kahden päivän välein siellä!
Ylimääräistä käsittelyä pitäisi välttää pari päivää ruokailun jälkeen, nahanluonnissa kannattaa vähän katsoa käärmekohtaisesti: meillä ainakaan en ihan samana päivänä ottaisi syliteltäväksi, kun tuntuvat olevan vielä vähän kosketusarkoja.
Mitä olet ajatellut pohjamateriaaliksi? Esim. turvetta käyttäessähän ei sitä kaikkea tarvitse kerralla vaihtaa, vaan vain se likaantunut kohta, jolloin käärmettä ei välttämättä tarvitse häiritä ollenkaan.
Turpeessa on myös se hyvä puoli, että silloin käärmeen voi ruokkia omassa terrassaan, eikä tarvitse erillistä ruokintaboksia. Paperin/sanomalehden kanssa sama juttu, mutta ne on kuulemma vielä helpompi pitää puhtaana.
Jos pohja on tosiaan esim. mörttiä, käärme pitää ruokkia erillisessä laatikossa, jottei se niele noita lastuja ja vahingoita suolistoaan niillä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621523
- 60889
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe44823- 52762
- 95725
Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka30698Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi57654Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56638Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa34621Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39596