ahdistusahdistusahdistus

....en jaksa enää tätä kaikkea. olen taas epäonnistunut. en ymmärrä miksi välillä jaksan pitää itseni kurissa. tammikuussa painoin 42, olen 20- vuotias ja 166 pitkä. nyt järkyttävät 49 kiloa. en jaksa. mä vaan syön. toisaalta painan 7 kiloa vähemmän kuin 1,5 sitten. en tiedä tahdonko parantua vai sairastua enemmän.. miksi ei kukaan auta? tai siis miksi en ota sitä vastaan...? vihaan tätä niiiiiiin paljon!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tekstistäsi tulee tunne, että tajuat, että laihduttamisesi on se sairaus, ei "lihavuutesi". Olet alipainoinen 49-kiloisena ja vielä alipainoisempi 42-kiloisena. Seitsemän kiloa sitten sinnittelit vielä ihannepainossa. Tajuat kai sen?

Apua on tarjolla, kunhan menet ja pyydät sitä. Täältä palstalta ja lähipiiristäsi saat varmasti tukea, kun vain uskallat ottaa sen vastaan. En halua saarnata, kuinka epäterveellistä on laihduttaa noin kamalasti, mutta se on totta. Älä silti tunne itseäsi epäonnistuneeksi. Olet tajunnut, ettän nyt on asiat vinossa. Anna itsellesi paras joululahja koskaan: hae apua. Syömishäiriö ei ole hävettävä asia, vaan sairaus muiden joukossa, jota hoidetaan. Hoidat varmaan flunssaasikin kuumilla juomilla, lääkkeillä yms. Miksi et siis hoitaisi syömishäiriötäsi?

Nyt kipin kapin terveyskeskukseen jonkin sairaanhoitajan tai lääkärin juttusille. Apua saa, kun sitä pyytää. Avun hakeminen ei ole häpeä eikä ole sairautesikaan!

Valtavasti voimia sinulle parantumiseesi!

Äänestä

www.syomaihairiokeskus.net, käy tutustumassa!!!

Äänestä
  • www.syomishairiokeskus.net

    Äänestä

sähän oot alipainonen!!!!!!!!mullaki oli joskus syömishäiriö ja tiijän millasta helvettii se voi olla!mut aattelehan jos vaan ottasit ittees niskasta kiinni(niinku mäki tein) ja alkasit syödä?ei se tosin varmaan onnistu ihan ilman apua,mutta apuahan saa...lue muuten maria hornbacherin kirjottama kirja:elämä kateissa.se voi auttaa sua...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läski kirjoitti:

....en jaksa enää tätä kaikkea. olen taas epäonnistunut. en ymmärrä miksi välillä jaksan pitää itseni kurissa. tammikuussa painoin 42, olen 20- vuotias ja 166 pitkä. nyt järkyttävät 49 kiloa. en jaksa. mä vaan syön. toisaalta painan 7 kiloa vähemmän kuin 1,5 sitten. en tiedä tahdonko parantua vai sairastua enemmän.. miksi ei kukaan auta? tai siis miksi en ota sitä vastaan...? vihaan tätä niiiiiiin paljon!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu