Millaisiin marginaaleihin olette törmänneet Nordea pankissa?? Kyseessä 25000e autolaina. Tarjosivat marginaaliksi 3.5 prosenttia. Eikö tuo oo aika helvetin kova??? Ja kyseessä oli nimenomaan marginaali,ei kokonaiskorko. Mä juoksin äkkiä pois sieltä :-)
Nordea marginaali
Kova marginaali?
72179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...viitisen prosenttia? Kuulostaa normaalilta kulutusluotolta. Ei autolainaan voi kuvitella saavansa samoja marginaaleja kuin asuntolainoihin.
Ei voi kuvitellakkaan,mut edellinen laina oli samansuuruinen,otettu noin 3.5v sit ja marginaali oli 0.55 et paljon on noussu tuossa ajassa.
Sanoisin aloittajalle, että autolainassa tuo on ihan o.k. marginaali.
3,5 vuotta sitten olivat marginaalit ihan eri tasolla. Siihen, mitä silloin oli, ei kannata verrata.
Vertaapa siihen, että puolessa vuodessa ovat asuntolainojenkin marginaalit kolminkertaistuneet. Tänään juuri tuli radiossa, että asuntolainaakin on tänä päivänä entistä vaikeampi saada alle prosentin marginaalilla. Vain puoli vuotta sitten sai parhaimmillaan 0,3%:n marginaalilla.
oli kertomassa että asuntolainojen marginaalit ovat nousemassa kohta 1,5%. Sikäli tuo on edullista autolainalle.
pelottaa, kannatta miettiä mitä järkee on hankkia ton hintanen auto velkarahalla. Tai sitä edes tarvitse ajatella, senhän tietää muutenkin.
Jos autolaina sijoittuu riskipitoisuudeltaan asuntolainan ja puhtaan kulutusluoton väliin, niin kuulostaa ihan kohtuulliselta.
Mieti asiaa siltä kannalta, että jos sun pitää lainataa 25000€ eteenpäin jotta joku ostaa sillä auton, niin onko 3,5% - verot siitä kohtuullinen tuotto.
Ehkä olisivat tyhmenpiä jossain muussa pankissa.
Jos sinulla on tarjota realisoitavaa vakuutta esim. taloa, metsää, kesämökkiä niin silloin on neuvotteluvaraa. Auton nyt voi hävittää muutamassa päivässä ajamalla kännissä se romuksi, ei auta edes suurin kasko.