Baarimitta

aloitteleva drinkkien valmi...

Mikä olisi paras baarimittana toimiva väline jos ei sellaista aitoa haluaisi ostaa?
Käykö esim. apteekin yskänlääkemitta?

3

2910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juomanlatkija

      Viinan ja yskänlääkkeen määriä mitataan täsmälleen samoilla milli-, sentti- ja desilitroilla.

      Itselläni ei ole baarikaapissa edes lääkemittaa. Jos joskus haluan mitata laseihin samankokoiset moukut, lainaan keittiön astiakaapista desin mittaa, jossa on 5 cl:n merkkiviiva.

      Drinkin koko oli baareissa ja ravintoloissa tuo 5 cl vielä 1960-luvulla. Minusta se on parempi kuin 4 cl – ainakin vaikutus on tojakampi! Varjopuolena on, että pullo vajuu nopeammin tyhjäksi ja joutuu investoimaan uuteen.

      1 ja 2 cl:n mitoille ei minulla ole mitään käyttöä. Tapanani ei sotkea hyviä viinaksia keskenään vaan latkia jokaista ihan ihtenään. Joihinkin sitten sopivaa mikseriä pidennykseksi, mutta vapaalla vakaalla kädellä.

      • ole munaa...

        Jos haluaa näyttää kavereillekin, että muka osaa tehdä jotain, on pakko olla näyttävät välineet. Paras, jos on joko baarin tai omalla nimellä varustetut välineet...


    • helium-k

      Yleensä pieni normaali korkillinen on n. 1 - 1,5 cl eli et välttämättä tarvitse baarimittaa, tosin se on kiva, kun teet esim. ystäville drinkkejä. Saa niitä Alkosta ja baaritarvikeliikkeistä, esim. Stockalta tai Sokokselta tai Alkosta. Yskälääke-mittaakin voit käyttää, tai ostaa muovisia mittalaseja (aivan pieniä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      156
      5944
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      76
      3643
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3527
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2845
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      42
      2402
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      44
      2149
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1782
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      373
      1271
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1206
    10. 54
      994
    Aihe