Täällä vielä hiljattain monet uhosivat, miten nyt on löydetty se lopullisesti oikea ja kestävä puoluepoliittinen johtoasetelma maallemme, ja miten demarit on painettu maan rakoon niin, etteivät sieltä enää ikinä nouse. Eivätkä noin tehneet vain nuo saitin sontalingot ja kolmen lauseen kolportöörit, vaan myös omasta mielestään saitin parhaat politiikan asiantuntijat. Hieman tuollainen ärsyttikin, mutta enemmän huvitti, kun noiden asiantuntijoiden poliittisten lainalaisuuksien tuntemus osoittautui niin heikoksi. Vai uskovatko he historian jo loppuneen? Vai onko heillä kovin huono muisti?
Kun yrittelin muistutella, että tarpeeksi kauan vuorollaan vallassa olleelle on aina tullut noutaja, ja toiset nousseet tilalle, ja niin tulee tapahtumaan taas jo melko läheisessä tulevaisuudessa, minuun suhtauduttiin ivallisesti. Kun muistuttelin, että viime vaalien jälkeen keskustaa lähellä olevan Keskisuomalaisen pitkäaikainen päätoimittaja Erkki Laatikainen, vanha politiikan kehäkettu ennusti, että ”sosialidemokraatit tulevat seuraavissa vaaleissa palaamaan hallitukseen paraatiovesta”, sain kuulla, että Laatikainen onkin itse asiassa demari tai sossu, ellei peräti punikki!
Viimepäivien gallupit ovat tainneet parantaa monen muistia, kun uho on loppunut muilta paitsi ei tietenkään noilta aivottomilta sontalingoilta.
Poliittisiin lainalaisuuksiin kuuluu demokratioissa vääjäämättä se, että valta vaihtuu aika-ajoin. Jos vallanpitäjä on toiminut oikein hyvin, sen valtajakso voi kestää kauemmin, harvoin kuitenkaan kahta vaalikautta pitemmälle, mutta jos kansa on sen toimintaan tyytymätön, sen valtaa kestää vain vaalikauden. Jos maalla ja kansalaisilla menee huonompaan suuntaan, niin kyllä vallanpitäjiä siitä syyllistetään ja heidät vaihdetaan uusiin yrittäjiin, vaikka huono kehitys olisi paljolti tapahtunut vallanpitäjistä riippumattomista syistä. Niin tapahtuu nytkin.
Tuo lainalaisuus on oikein hyvä ja tarpeellinen, se on demokratian perustaa. Ja demokratia on paras poliittinen järjestelmä; sen ovat osoittaneet muut kokeilut ja niiden tulokset niin Venäjällä, Saksassa kuin muuallakin, osoittavat tällä hetkellä ehkä ”parhaiten” Pohjois-Koreassa, paikoin Lähi-Idässä ja Afrikassa. Pitkään siis oli meilläkin aika, jossa tuo lainalaisuus ei pelannut, kun esim. kokoomusta pidettiin yli 20 vuotta poissa hallituksista sen vaalimenestyksistä huolimatta.
Mutta nykyinen Suomi on demokratia, jossa pelaavat politiikan lainalaisuudet, ja ne tuntien on helppo ennustaa, että seuraava hallituksemme tulee taas olemaan sinipuna. Jännitettäväksi jää vain se, että kootaanko se kokoomuksen vai demareiden johdolla. Jos kokoomus kepun antamassa tuulensuojassa säilyttäisi kannatuksensa suurimpana puolueena seuraaviin vaaleihin asti ja saisi muodostaa hallituksen, niin ei se uskaltaisi ottaa kumppanikseen pienentynyttä mutta silti aina vallanhaluista ja nyt kokoomukselle katkeroitunutta kepua. Jos se niin erehtyisi tekemään, se tietäisi rajua pudotusta kokoomukselle seuraavissa vaaleissa; se siellä varmaan hyvin ymmärretään.
Jos demarit nousevat suurimmaksi puolueeksi – mattinykäsittäin sanoisin, että kokoomuksen ja demarien mahdollisuudet ovat fifty-sixty – niin eivät demaritkaan kepua kumppanikseen huoli. Vaikka demareissa on punamullan kannattajia ja jakopolitiikassa kepu olisi demareille parempi kumppani kuin kokoomus, niin ikäviä muistoja demareillakin on kepun kumppanuudesta. Hengeltäänkin kokoomus ja demarit ovat lähempänä toisiaan kuin kumpikaan kepua; ovathan ne voittopuolisesti kaupunkilais- ja palkansaajapuolueita ja kepu on maajussien ja takametsien vähenevän väen tukija.
Jos se sinipunahallitus pystyy taas saamaan maan lamasta samanlaiseen nousuun kuin pystyi Lipposen ekahallitus, sama pohja varmasti säilyy toisenkin vaalikauden ja kepun korpivaellus jatkuu. Mutta kansan poliittinen muisti on lyhyt – kuten nähdään noiden saittimme ”asiantuntijoiden” taannoisista uhoamisista – niin varmasti taas sitten myöhemmin hallitus värkätään kokoon joltakin muulta pohjalta. Mitä puolueita siinä pohjassa on mukana; sitä on mahdotonta ennustaa ja siksi sillä spekuloiminen ei ole tarpeen.
Toivottavasti tuleva parempi aika tekee tehtävänsä niin, että kasvukeskuksissa voidaan taas hyvin ja kansaa muuttaa niihin entistä enemmän sieltä, minne kunnon olinteita on mahdotonta luoda. Silloin kepun kannatus kuihtuu edelleen. Tuolloin ehkä puolue näkee parhaaksi liittyä kokoomukseen, jolloin sitä äänestäneistä puolet etsii uuden poliittisen kodin, jollainen monelle löytynee demareista, monelle perussuomalaisista ja muutamille muualtakin. Niin ollen myös demarit olisivat pakotettuja hankkiutumaan koalitioon, johon luontevasti kuuluisivat vasurit – joka puolueena voi silloin lopettaa itsensä – ja vihreät, jotka muualla maailmassa yleensä ovatkin demarien liittolaisia ja demareita lähempänä ne olivat myös meillä aikaisemmin, mutta viime vaalien tiimoilta ne muuttuivat kokoomuksen puutarhaosastoksi.
Ja niin päästäisiin meilläkin ainakin käytännön kaksipuoluejärjestelmään, joka demokratian kannalta olisi ehdottomasti selkein ja paras siksikin, että siinä toteutuisi todella se poliittisen vastuun kantaminen, mikä nykyisin jää meillä vain tyhjiksi fraaseiksi.
Politiikan lainalaisuuksiin kuuluu myös se, että asutus-, väestö- ja elinkeinorakenteiden ja ihmisten tarpeiden muuttuessa vanhoja puolueita kuolee ja uusia syntyy tilalle. Niin tapahtuu nyt kiihkeällä tempolla hiljattain itsenäistyneissä tai demokratian saavuttaneissa maissa, ja niin on tapahtunut meilläkin ja tapahtuu myös jatkossa.
Yhä enemmän kaupungistuvassa Suomessa kepulla on huono asema, sillä nimenmuutokset eivät ole auttaneet, vaan puolue koetaan yhä maalaispuolueeksi; siitä hyvä osoitus on se, että maalta kaupunkeihin ja varsinkin tänne pääkaupunkiseudulle muuttanut väki pian hylkää puolueen, jota se on aikaisemmin kannattanut. Demarien ja kokoomuksen asema on paljon parempi oikeampina yleispuolueina, ja rakennemuutokset toimivat niiden eduksi. Mutta kyllä niidenkin tulee pysyä valppaina ja kuunnella kansaa herkällä korvalla, tai tulee noutaja ainakin joksikin aikaa; se nähtiin sdp:n kohdalla, kun se pitkäaikaisena valtionhoitajapuolueena oli tullut itseensä liian tyytyväiseksi ja liian varmaksi oikeassa olemisestaan.
Venäjän vallankumouskommunistien eräs iskulause taisi kuulua, että ”ei muuta Jumalaa, kuin kansa kaikkivaltias”. En ole Jumalankieltäjä, pois se minusta, mutta politiikassa kuitenkin kansa on kaikkivaltias, se tulisi puolueiden johdossa aina muistaa. Eikä valtaan saisi nousta puolue, jolla kannattajien silmissä on uskonnon aseman, sillä jos niin käy, silloin ”vääräuskoisilla” on kurjat oltavat ja silloin ei ole enää oikeaa demokratiaa ja silloin eivät pelaa ne politiikan lainalaisuudet, joista olen puhunut.
Politiikan lainalaisuuksista
49
1771
Vastaukset
- Anssi
Niin pitkään kun minä politiikkaa olen seurannut, niin politiikan "asiantuntijat" ovat povanneet kepun kuolemaa. 1970-luvulla Suomi oli paljon maaseutuvaltaisempi ja kepun kannatus oli reiusti alle 20 prosenttia, 1990- ja 2000-luvuilla useimmiten reilusti yli 20. Ei ole rakennemuutos kepua tappanut eikä tapa. Minäkin pääkaupunkiseudulla asuvana akateemisesti koulutettuna äänestän lähes poikkeuksetta kepua, koska minun mielestä se on kaupunkilasillekin paras vaihtoehto. Kepu on tavallisten ihmisten puolue. Sitäkin arvostan, että kepu puolustaa lähes ainoana vähäväkistä maaseutua ja peruselinkeinoja huolimatta nykyajan pääkaupunkikeskeisestä mediailmastosta. Kokoomus on liian oikeistolainen ja vain raharikkaiden etujen ajaja. Demarit ovat sosialisteja ja jo pelkkä sana sosialismi aiheuttaa samanlaisen inhoreaktion kuin sana homoseksi.
Selväksi on tullut, että kepu ei ole KapiKorhosen suosikkipuolue, mutta aika monen muun on. Juuri tällä hetkellä kepun kannatus näyttää olevan alamaissa, mikä saattaa osaltaan johtua nykyisistä johtajista, mutta keskustapuolueessa on perinteitä ja uskon, että vielä tästä noustaan. Vaalivoitto tuntuukin sitä makeammalta, mitä huonommista gallupasemista siihen päästään. Muistelen kaiholla vuoden 1991 veret seisauttavia vaaleja, vaan mistä kepu löytäisi Ahon veroisen nuorekkaan, dynaamisen ja karismaattisen johtajan?- KapiKorhonen
…mutta tuolla uskolla ei kyllä kepu nouse vaalivoittajaksi ihan pian, jos koskaan. Minusta on paljon loogisempaa uskoa kepun kannatuksen luonnolliseen pienenemiseen yhteiskunnan suurten muutosten myötä kuin uskoa ihmeisiin, jollainen kepun uusi suuri nousu olisi.
Kepun kannatus oli 1970-luvulla niin pieni lähinnä Kekkosen vuoksi, jonka itsevaltaisuutta ja mielivaltaisuuttakin esim. kokoomuksen suhteen ja demarien hajoamiselle antamansa tuen vuoksi laajasti vihattiin – vaikkei sitä joku Oiva Härkönen tajunnut silloin eikä myönnä nytkään.
Olet todella harvinainen akateemisesti koulutettu pääkaupunkiseutulainen, jos äänestät kepua, jonka kannatus täällä on pienentynyt koko ajan ja meni viime vaaleissa jo alle 5 prosentin. Mitkä mahtavatkaan olla perusteesi, joiden mukaan kepu on meillekin paras vaihtoehto! Pääkaupunkiseutuvihamiliseksi se yleisesti mielletään, eikä aiheetta vaan tekojensavuoksi, joihin tekoihin kuuluu mm. halu ja onnistuneet yrityksetkin verotulojemme siirtämisessä takahikiöiden lahojen rakenteiden ja tuottamattoman toiminnan ylläpitämiseen.
Sinua inhottaa sosialismi-sana, mutta minua inhottaa se käytännön sosialismi, mitä kepu jakopolitiikallaan edustaa selvemmin kuin esim. sdp. Jos kepu olisi puolustanut vähäväkistä maaseutua, niin siellä pitäisi asioiden olla paremmin kuin nyt ovat. Ei se ole ainakaan onnistunut yrityksissään, olisi aika päästä muiden yrittämään, sillä melko varmasti ne onnistuisivat paremmin.
Lyhyesti: kepu on tarpeeton ajallemme, hyvin haitallinenkin, kun se ei ole oikealla eikä vasemmalla, mutta kuitenkin kaikkialla häsläten ja tehden toistaiseksi mahdottomaksi pääsyn myös meillä sellaiseen parlamentarismin ja demokratian kannalta tarpeelliseen asetelmaan kuin on muissa meihin verrattavissa maissa. Kepu on relikti menneeltä ajalta, sillä on ollut aikoinaan tarve, ja sen alkuaikojen historia on kunniakaskin, myöhempien aikojen historia kaikkea muuta.
Avauksessani ei muuten ollut niinkään kannanottoa siihen, onko tapahtuvaksi ennustamani kehitys hyvä vai paha, kerroin vain, miten historian ja politiikan lainalaisuuksien tuntemukseni perusteella vahvasti uskon tapahtuvan. Mutta nythän tuli selväksi myös se, millainen arvovaraus uskomallani kehityksellä minulle on. - tarvi mitään
KapiKorhonen kirjoitti:
…mutta tuolla uskolla ei kyllä kepu nouse vaalivoittajaksi ihan pian, jos koskaan. Minusta on paljon loogisempaa uskoa kepun kannatuksen luonnolliseen pienenemiseen yhteiskunnan suurten muutosten myötä kuin uskoa ihmeisiin, jollainen kepun uusi suuri nousu olisi.
Kepun kannatus oli 1970-luvulla niin pieni lähinnä Kekkosen vuoksi, jonka itsevaltaisuutta ja mielivaltaisuuttakin esim. kokoomuksen suhteen ja demarien hajoamiselle antamansa tuen vuoksi laajasti vihattiin – vaikkei sitä joku Oiva Härkönen tajunnut silloin eikä myönnä nytkään.
Olet todella harvinainen akateemisesti koulutettu pääkaupunkiseutulainen, jos äänestät kepua, jonka kannatus täällä on pienentynyt koko ajan ja meni viime vaaleissa jo alle 5 prosentin. Mitkä mahtavatkaan olla perusteesi, joiden mukaan kepu on meillekin paras vaihtoehto! Pääkaupunkiseutuvihamiliseksi se yleisesti mielletään, eikä aiheetta vaan tekojensavuoksi, joihin tekoihin kuuluu mm. halu ja onnistuneet yrityksetkin verotulojemme siirtämisessä takahikiöiden lahojen rakenteiden ja tuottamattoman toiminnan ylläpitämiseen.
Sinua inhottaa sosialismi-sana, mutta minua inhottaa se käytännön sosialismi, mitä kepu jakopolitiikallaan edustaa selvemmin kuin esim. sdp. Jos kepu olisi puolustanut vähäväkistä maaseutua, niin siellä pitäisi asioiden olla paremmin kuin nyt ovat. Ei se ole ainakaan onnistunut yrityksissään, olisi aika päästä muiden yrittämään, sillä melko varmasti ne onnistuisivat paremmin.
Lyhyesti: kepu on tarpeeton ajallemme, hyvin haitallinenkin, kun se ei ole oikealla eikä vasemmalla, mutta kuitenkin kaikkialla häsläten ja tehden toistaiseksi mahdottomaksi pääsyn myös meillä sellaiseen parlamentarismin ja demokratian kannalta tarpeelliseen asetelmaan kuin on muissa meihin verrattavissa maissa. Kepu on relikti menneeltä ajalta, sillä on ollut aikoinaan tarve, ja sen alkuaikojen historia on kunniakaskin, myöhempien aikojen historia kaikkea muuta.
Avauksessani ei muuten ollut niinkään kannanottoa siihen, onko tapahtuvaksi ennustamani kehitys hyvä vai paha, kerroin vain, miten historian ja politiikan lainalaisuuksien tuntemukseni perusteella vahvasti uskon tapahtuvan. Mutta nythän tuli selväksi myös se, millainen arvovaraus uskomallani kehityksellä minulle on.kaksista poliitisen lainalaisuuksien tuntemusta, minkälaisen julistat tälläkertaa itsesi olevan.
On ollut nousuja, ja laskuja ennenkin, mutta demarit on kuihtuneet sitämukaa kun kansa on sivistynyt, ja ammattiliittojen (sak) kieroilu ja painostus on saatu vähenemään.
Ei tiputella enää tiiliä, kun on loimaakin olemassa.
Niinpä Keskustalle löytyy yhä enemmän kannatusta kupukilaisten, kuin myöskin koko kansan keskuudessa, koska se koetaan kaikken ihmisläheisimmäksi tekojensakin puolesta.
Yhä useammalle on kasvaneet mökkeilyn lisääntymisen myötä, niin sanotut uudet juuret maaseutua kohtaan, jopa etätyömahdillisuudenkin kauttta, joten kepu ei putoa.
Turha on toiveesi.
Päinvastoin demareita kohtaan esitetään nykyään ankaraakin kritiikkiä, sen kaupunkipolitikoinnin takia, unohtaen työväestön kokonaan, vain edustajien suojatyöpaikkojen varmistamisen asteelle.
Demareiden etsikkoaika meni jo, sitä kesti kaksitoista vuotta, ja se osoitti kyllin hyvin kenen asialla demarit ovat.
Suurpääomarosvojen köyhienkusetussiipi, ja omaneduntavoittelijoiden ponnahduslauta, tyhmien aatekusetuksen kyllästämien rähähenkien tukema yhteiskunnan loiskasvi se on.
Ei ollut Kekkosen vuoksi kannatus niin pieni seitkytluvullakaan, vaikka Kekkoskaunaisuudessasi haluat noinkin nähdä, vaan siloin oli demareiden, ja koko vasemmiston voimat päässeet mediaankin päällepäsmäreiksi, ja villitsivät kansaa sosialismiin, eräänlaisen radikalismin nimissä.
Silloin oli opiskelijamaailmassa paljon niinsanottuja suuria ikäluokkia maaseudultakin, ja ihan huvikseen hekin osallistuivat noihin pippaloihin, kunnes huomasivat, että paperitkin olisi saatava ja unohdettava nyt tuo mahdottomuus maailman pelastajana. Joten he palasivat entiseen ja parenpaan.
Se oli sitä Taanilan ja Seppäsen; näin naapurissa ohjelman svyttämää tyhmyyttä, ja aivopesua.
Muistan ajan hyvin, kun olin itsekkin useita vuosia opiskelemassa Helsingissäkin.
Kyllä muistan tarkkaan mitä "pressiklubilla" touhuttiin ja puhuttiin.
Minä kylläkin olin enempi Uuden-Suomen porukkaa, usein toimituksessa käydenkin heidän tohujaan seurailemassa vaikken lehtihommia opiskellutkaan. Kauppalehti oli myöskin melko tuttu lehti toimitukseltaan.
Kävivätpä he joskus myöhemmin minua haastattelemasakin omaan alaani liittyvistä asioista.
Kerroin tuon vain siksi, kun tunsin noita sen ajan "maailmanparantajiakin" aika paljon, ja eri kantilta katsovia.
Helsingin kepukannatus ei ole koko maan kaupunkien kannatus, se kannattaisi aina muistaa sinunkin, vaikka sen taaskin toit pontevasti julki.
Voinet panna enustuksesi sinne laatikaismappiin takaisin, ei se toteudu.
Sosialismi ei ole paha sanana(vaikkakin kyllä jo hyvin tiedetään mihin kurjuuteen se johtaa), mutta kun se on täysin mahdoton ajatuksenakin, samoin kuin demokratiakin, joten sana yhdistelmä Sosialidemokratia, on jo haudattava käsitteenäkin, ja panostettava tasapainoiseen harmoniaan. Ja siihen ei demareista ahneutensa takia ole.
Kepusta on. Kepun jo on hyvinkin harjoittanut sitä, jopa Kokoomuksenkin politiikka on menossa siihen, ja näin ollen oikeampaan suuntaan, kuin SDP/sak:n räyhähenkinen sanelupolitiikka, ja kansankusetus.
Eli kultaiselle keskitielle on ihmisten pyrkimys.
Tasaupyörästö se on autossakin, jottei mene metsään.
Punayle muuten kaivaa demareille hautaa, vaikka toisin demaripiireissä kuvitellaankin.
Sinäkin edistät mainiosti demareiden alaspäinmenoa naurettavilla, ja narsistisilla saittitouhuillasi.
Joten kukin tulee uskossaan autuaaksi, sinä olet PARAS esimerkki siitäkin.
Mikähän mahtoikaan olla pohjanasi aloitustekstillesi? Jostankin sinä sen kopsasit kuten ennenkin, muunnellen hiukan, vai mitä?
Positiivesmpaan suuntaan olet kuitenkin menossa, kun olet saanut lopetettua tuon lapsellisen päiväkirjan pidon.
Vastauksien laatukin paranee, avauksien paranemisien myötä. - Miksi?
tarvi mitään kirjoitti:
kaksista poliitisen lainalaisuuksien tuntemusta, minkälaisen julistat tälläkertaa itsesi olevan.
On ollut nousuja, ja laskuja ennenkin, mutta demarit on kuihtuneet sitämukaa kun kansa on sivistynyt, ja ammattiliittojen (sak) kieroilu ja painostus on saatu vähenemään.
Ei tiputella enää tiiliä, kun on loimaakin olemassa.
Niinpä Keskustalle löytyy yhä enemmän kannatusta kupukilaisten, kuin myöskin koko kansan keskuudessa, koska se koetaan kaikken ihmisläheisimmäksi tekojensakin puolesta.
Yhä useammalle on kasvaneet mökkeilyn lisääntymisen myötä, niin sanotut uudet juuret maaseutua kohtaan, jopa etätyömahdillisuudenkin kauttta, joten kepu ei putoa.
Turha on toiveesi.
Päinvastoin demareita kohtaan esitetään nykyään ankaraakin kritiikkiä, sen kaupunkipolitikoinnin takia, unohtaen työväestön kokonaan, vain edustajien suojatyöpaikkojen varmistamisen asteelle.
Demareiden etsikkoaika meni jo, sitä kesti kaksitoista vuotta, ja se osoitti kyllin hyvin kenen asialla demarit ovat.
Suurpääomarosvojen köyhienkusetussiipi, ja omaneduntavoittelijoiden ponnahduslauta, tyhmien aatekusetuksen kyllästämien rähähenkien tukema yhteiskunnan loiskasvi se on.
Ei ollut Kekkosen vuoksi kannatus niin pieni seitkytluvullakaan, vaikka Kekkoskaunaisuudessasi haluat noinkin nähdä, vaan siloin oli demareiden, ja koko vasemmiston voimat päässeet mediaankin päällepäsmäreiksi, ja villitsivät kansaa sosialismiin, eräänlaisen radikalismin nimissä.
Silloin oli opiskelijamaailmassa paljon niinsanottuja suuria ikäluokkia maaseudultakin, ja ihan huvikseen hekin osallistuivat noihin pippaloihin, kunnes huomasivat, että paperitkin olisi saatava ja unohdettava nyt tuo mahdottomuus maailman pelastajana. Joten he palasivat entiseen ja parenpaan.
Se oli sitä Taanilan ja Seppäsen; näin naapurissa ohjelman svyttämää tyhmyyttä, ja aivopesua.
Muistan ajan hyvin, kun olin itsekkin useita vuosia opiskelemassa Helsingissäkin.
Kyllä muistan tarkkaan mitä "pressiklubilla" touhuttiin ja puhuttiin.
Minä kylläkin olin enempi Uuden-Suomen porukkaa, usein toimituksessa käydenkin heidän tohujaan seurailemassa vaikken lehtihommia opiskellutkaan. Kauppalehti oli myöskin melko tuttu lehti toimitukseltaan.
Kävivätpä he joskus myöhemmin minua haastattelemasakin omaan alaani liittyvistä asioista.
Kerroin tuon vain siksi, kun tunsin noita sen ajan "maailmanparantajiakin" aika paljon, ja eri kantilta katsovia.
Helsingin kepukannatus ei ole koko maan kaupunkien kannatus, se kannattaisi aina muistaa sinunkin, vaikka sen taaskin toit pontevasti julki.
Voinet panna enustuksesi sinne laatikaismappiin takaisin, ei se toteudu.
Sosialismi ei ole paha sanana(vaikkakin kyllä jo hyvin tiedetään mihin kurjuuteen se johtaa), mutta kun se on täysin mahdoton ajatuksenakin, samoin kuin demokratiakin, joten sana yhdistelmä Sosialidemokratia, on jo haudattava käsitteenäkin, ja panostettava tasapainoiseen harmoniaan. Ja siihen ei demareista ahneutensa takia ole.
Kepusta on. Kepun jo on hyvinkin harjoittanut sitä, jopa Kokoomuksenkin politiikka on menossa siihen, ja näin ollen oikeampaan suuntaan, kuin SDP/sak:n räyhähenkinen sanelupolitiikka, ja kansankusetus.
Eli kultaiselle keskitielle on ihmisten pyrkimys.
Tasaupyörästö se on autossakin, jottei mene metsään.
Punayle muuten kaivaa demareille hautaa, vaikka toisin demaripiireissä kuvitellaankin.
Sinäkin edistät mainiosti demareiden alaspäinmenoa naurettavilla, ja narsistisilla saittitouhuillasi.
Joten kukin tulee uskossaan autuaaksi, sinä olet PARAS esimerkki siitäkin.
Mikähän mahtoikaan olla pohjanasi aloitustekstillesi? Jostankin sinä sen kopsasit kuten ennenkin, muunnellen hiukan, vai mitä?
Positiivesmpaan suuntaan olet kuitenkin menossa, kun olet saanut lopetettua tuon lapsellisen päiväkirjan pidon.
Vastauksien laatukin paranee, avauksien paranemisien myötä.Kapiko tuollaisen sai aikaan? Miten ihmeessä, eihän tuossa avauksessa ole mitään sellaista, joka normaalia ihmistä noin järkyttäisi?
"Keskustalle löytyy yhä enemmän kannatusta kupukilaisten" Heh heh. Naurattaisi enemmänkin, jos vuodatuksessasi olisi enempää yhtä sekavaa.
Mielestäni sinulla olisi asiaa päälääkärille. - korjaus
Miksi? kirjoitti:
Kapiko tuollaisen sai aikaan? Miten ihmeessä, eihän tuossa avauksessa ole mitään sellaista, joka normaalia ihmistä noin järkyttäisi?
"Keskustalle löytyy yhä enemmän kannatusta kupukilaisten" Heh heh. Naurattaisi enemmänkin, jos vuodatuksessasi olisi enempää yhtä sekavaa.
Mielestäni sinulla olisi asiaa päälääkärille.Pitää tietenkin olla "Naurattaisi enemmänkin, jos vuodatuksessasi EI olisi enempää yhtä sekavaa" sillä koko pitkä vuodatuksesihan on niin sekava, että se voi kertoa ainostaan omasta tilastasi.
- Kapi itsekkö
Miksi? kirjoitti:
Kapiko tuollaisen sai aikaan? Miten ihmeessä, eihän tuossa avauksessa ole mitään sellaista, joka normaalia ihmistä noin järkyttäisi?
"Keskustalle löytyy yhä enemmän kannatusta kupukilaisten" Heh heh. Naurattaisi enemmänkin, jos vuodatuksessasi olisi enempää yhtä sekavaa.
Mielestäni sinulla olisi asiaa päälääkärille.se jälleen puskitttelee.
Minä kyllä tapaan päälääkäreitäkin harva se päivä.
Käyvätpä he joskus kotonanikin.
Perkele nyt loppui pullan ja kahvin juottaminen sekä muukin kaveruus heidän kanssaan, kun en pöllö ole tuota aikaisemmin huomannut, että he käyvätkin hoitotarkoituksessa.
Olipa hyvä että nyt minulle selvisi tuokin asia, että vaatii oikein illanistujaisia tilannteeni kuntoon saattamiseksi, perkele.
Kiitos sulle vinkistä, enhän minä tuotakaan asiaa olisi tajunnut.
Kuis muuten on oma tilasi? - Anssi
KapiKorhonen kirjoitti:
…mutta tuolla uskolla ei kyllä kepu nouse vaalivoittajaksi ihan pian, jos koskaan. Minusta on paljon loogisempaa uskoa kepun kannatuksen luonnolliseen pienenemiseen yhteiskunnan suurten muutosten myötä kuin uskoa ihmeisiin, jollainen kepun uusi suuri nousu olisi.
Kepun kannatus oli 1970-luvulla niin pieni lähinnä Kekkosen vuoksi, jonka itsevaltaisuutta ja mielivaltaisuuttakin esim. kokoomuksen suhteen ja demarien hajoamiselle antamansa tuen vuoksi laajasti vihattiin – vaikkei sitä joku Oiva Härkönen tajunnut silloin eikä myönnä nytkään.
Olet todella harvinainen akateemisesti koulutettu pääkaupunkiseutulainen, jos äänestät kepua, jonka kannatus täällä on pienentynyt koko ajan ja meni viime vaaleissa jo alle 5 prosentin. Mitkä mahtavatkaan olla perusteesi, joiden mukaan kepu on meillekin paras vaihtoehto! Pääkaupunkiseutuvihamiliseksi se yleisesti mielletään, eikä aiheetta vaan tekojensavuoksi, joihin tekoihin kuuluu mm. halu ja onnistuneet yrityksetkin verotulojemme siirtämisessä takahikiöiden lahojen rakenteiden ja tuottamattoman toiminnan ylläpitämiseen.
Sinua inhottaa sosialismi-sana, mutta minua inhottaa se käytännön sosialismi, mitä kepu jakopolitiikallaan edustaa selvemmin kuin esim. sdp. Jos kepu olisi puolustanut vähäväkistä maaseutua, niin siellä pitäisi asioiden olla paremmin kuin nyt ovat. Ei se ole ainakaan onnistunut yrityksissään, olisi aika päästä muiden yrittämään, sillä melko varmasti ne onnistuisivat paremmin.
Lyhyesti: kepu on tarpeeton ajallemme, hyvin haitallinenkin, kun se ei ole oikealla eikä vasemmalla, mutta kuitenkin kaikkialla häsläten ja tehden toistaiseksi mahdottomaksi pääsyn myös meillä sellaiseen parlamentarismin ja demokratian kannalta tarpeelliseen asetelmaan kuin on muissa meihin verrattavissa maissa. Kepu on relikti menneeltä ajalta, sillä on ollut aikoinaan tarve, ja sen alkuaikojen historia on kunniakaskin, myöhempien aikojen historia kaikkea muuta.
Avauksessani ei muuten ollut niinkään kannanottoa siihen, onko tapahtuvaksi ennustamani kehitys hyvä vai paha, kerroin vain, miten historian ja politiikan lainalaisuuksien tuntemukseni perusteella vahvasti uskon tapahtuvan. Mutta nythän tuli selväksi myös se, millainen arvovaraus uskomallani kehityksellä minulle on.>…mutta tuolla uskolla ei kyllä kepu nouse vaalivoittajaksi ihan pian, jos koskaan. Minusta on paljon loogisempaa uskoa kepun kannatuksen luonnolliseen pienenemiseen yhteiskunnan suurten muutosten myötä kuin uskoa ihmeisiin, jollainen kepun uusi suuri nousu olisi.
>
Niin, sinä uskot kepun kutistuvan, minä en. Tulevaisuus näyttää kumpi oli oikeassa. Eiköhän ne suurimmat rakennemuutokset ole jo koettu.
>
Kepun kannatus oli 1970-luvulla niin pieni lähinnä Kekkosen vuoksi, jonka itsevaltaisuutta ja mielivaltaisuuttakin
>
En ole niin hirveän suuri Kekkos-fani, mutta hedelmistään puu tunnetaan, enkä tiedä millaisella politiikalla Suomi olisi kylmän sodan yli selvinnyt paremmin. Tyylipisteistä voidaan kiistellä, mutta lopputulos on tärkein.
>
Pääkaupunkiseutuvihamiliseksi se yleisesti mielletään, eikä aiheetta vaan tekojensavuoksi, joihin tekoihin kuuluu mm. halu ja onnistuneet yrityksetkin verotulojemme siirtämisessä takahikiöiden lahojen rakenteiden ja tuottamattoman toiminnan ylläpitämiseen.
>
On sinne tuottavaakin toimintaa syntynyt. Esimerkiksi Oulun seutu on malliesimerkki aktiivisen aluepolitiikan onnistumisesta. Ja vaikka syrjäseudut ovat tyhjenneet asukkaista, niin peruselinkeinojen kannattavuuden turvaaminen on mielestäni järkevää politiikkaa. Syön mieluummin mahdollisimman lähellä tuotettua ruokaa vaikka se olisi kalliimpaakin. Muuten olen sitä mieltä, että EU:n maatalouspolitiikka on hanurista.
>
Jos kepu olisi puolustanut vähäväkistä maaseutua, niin siellä pitäisi asioiden olla paremmin kuin nyt ovat.
>
Vaikka kepu olisi ollut yksin päättämässä tai demarit tai kokoomus, niin maaseudun asiat eivät olisi juuri paremmin. EU:hun liittymien on iskenyt pahimmin maatalouselinkeinoon ja sitä kautta maaseutuun.
>
Lyhyesti: kepu on tarpeeton ajallemme, hyvin haitallinenkin, kun se ei ole oikealla eikä vasemmalla, mutta kuitenkin kaikkialla häsläten ja tehden toistaiseksi mahdottomaksi pääsyn myös meillä sellaiseen parlamentarismin ja demokratian kannalta tarpeelliseen asetelmaan kuin on muissa meihin verrattavissa maissa.
>
Olen eri mieltä. Suomi tarvitsee maltillisen, pragmaattisen keskusta-oikeistopuolueen, jonka politiikkaa ei ole kiinni sen enmpää sosialismin kuin uusliberalisminkaan dogmeissa vaan, jossa terveen järjen käyttö on sallittua. Näin ollen olet oikeassa, siinä että välillä kepu on oikealla ja välillä vasemmalla ihan kuinka terve maalaisjärki kulloinkin vaatii. Jotkut tulkitsevat sen oppurtunismiksi, minä kutsun sitä pragmaattisuudeksi.
>
Avauksessani ei muuten ollut niinkään kannanottoa siihen, onko tapahtuvaksi ennustamani kehitys hyvä vai paha
>
Saatan olla värässä, mutta olen saanut kirjoituksistasi tällä palstalla sellaisen kuvan, että kepun kutistuminen olisi mielestäsi enemmän hyvä kuin paha juttu ;-)
- Kalle k.
mä yöllä hamuan sua viereltäin. Jotenkin noin alkaa eräs iskelmä. Aivan samat sanat sopivat sinun -sinänsä ansiokkaan- analyysin perään.
Täällä esiintyvissä kepulaisissa kun ei ole monta joka ymmärtää politiikan lainalaisuuksia.
Ne harvat jotka ymmärtävät eivät suostu päästämään tajuntaansa sitä - Kepun kannalta karmeaa-tosiasiaa, että kusessa ollaan ja korpipolku odottaa. - PappaManninen
Kepu, Kokoomus ja SDP. Piiri pieni pyörii, vuosikymmenistä toiseen...
Nyt näyttää vain siltä, että Kokoomuksen taakse painuu "työväki". Ja aivan aiheesta!- KapiKorhonen
Toistaiseksi viimeinen gallup kyllä osoitti huomattavaa laskua kokoomuksenkin kannatukselle, valitettavasti, ja yhtä huomattavaa kasvua demareille. Joten eivätköhän ne vanhat asetelmat ole taas palaamassa, eli työväki ja paljon muutakin väkeä on tainnut saada taas tarpeekseen ns. porvarihallituksesta, joskin nimi on sikäli virheellinen, että onhan siinä mukana kepukin, jopa muodollisesti johtavana puolueena, ja hyvä niin, sillä se tarjoaa mukavasti tuulensuojaa kokoomukselle, mutta ei pääse tekemään niitä kaikkia pahojaan mitä se ilman paimenta varmaan tekisi.
- lainalaisuuksia
Suomalaisen politiikan lainalaisuuteen kuuluu se, että populistinen opportunismi johtaa kannatuksen kasvuun. Niin kävi aikanaan Kepulle ja niin on nyt käymässä demareille.
Vastuullista uutta ohjelmaa jolla maa voitaisiin luotsata laman yli ja sen jälkeen nousuun, ei SDP ole esittänyt. Kannatuksensa puolue sai nousuun ryhtymällä SAK:n aisankannattajaksi, yhtymällä järjestöjen haukkuun eläkeiän lakisaateisen alarajan nostamisesta.
Tuolla populismilla Jutta saa pelastettua kannatusta lyhyellä aikavälillä, mutta valitettavasti kohtalo on sama kuin Kepulla, totuuden paljastuttua alamestä tulee pitkä ja piinallinen. Kepullahan se on jo viisien vaalien mittainen.
Sinulle umpipunikkina demarien kannatuksen nousu on tietysti mieluista, joten nauti siitä nyt. Luultavimmin se on viimeinen kerta kun politiikasta saat hyvää mieltä itsellesi- KapiKorhonen
...ja ihan järkevillä perusteilla esitit näkemyksiäi, että jo uskoin voivani niihin jopa kehuen yhtyä, mutta sitten menetät uskottavuutesi, kun ilmenee, että et ymmärrä asioista yhtään mitään nimitellessäsi minua sonni"miehen" ja eräiden muiden aivottomian sontalinkojen tapaan punikiksi.
Millä s--tanan perusteella minusta sellaisen saat, en paremmin sano, viittaako sellaiseen työhistoriani, näyttääkö täälläkin hyvin tiedossa oleva elämäni kovin köyhältä ja proletaariselta, vai mikä on perusteesi uskollesi? Minun rinnallani aivan satavarmasti moni täällä polleana porvarina esiintyvä on tosiasiassa punikki; oikeastaan jo kepulaisuus edellyttää punikismia paljon enemmän kuin minun puoluepoliittisesti täysin riippumaton arvomaailmani ja elämäntapani.
Oletko provokaattori vai ääliö? - johon kalikka
KapiKorhonen kirjoitti:
...ja ihan järkevillä perusteilla esitit näkemyksiäi, että jo uskoin voivani niihin jopa kehuen yhtyä, mutta sitten menetät uskottavuutesi, kun ilmenee, että et ymmärrä asioista yhtään mitään nimitellessäsi minua sonni"miehen" ja eräiden muiden aivottomian sontalinkojen tapaan punikiksi.
Millä s--tanan perusteella minusta sellaisen saat, en paremmin sano, viittaako sellaiseen työhistoriani, näyttääkö täälläkin hyvin tiedossa oleva elämäni kovin köyhältä ja proletaariselta, vai mikä on perusteesi uskollesi? Minun rinnallani aivan satavarmasti moni täällä polleana porvarina esiintyvä on tosiasiassa punikki; oikeastaan jo kepulaisuus edellyttää punikismia paljon enemmän kuin minun puoluepoliittisesti täysin riippumaton arvomaailmani ja elämäntapani.
Oletko provokaattori vai ääliö?Kalahtaa, punikki mikä punikki ei siitä mihinkään pääse...
- näytä pieni munas,
KapiKorhonen kirjoitti:
...ja ihan järkevillä perusteilla esitit näkemyksiäi, että jo uskoin voivani niihin jopa kehuen yhtyä, mutta sitten menetät uskottavuutesi, kun ilmenee, että et ymmärrä asioista yhtään mitään nimitellessäsi minua sonni"miehen" ja eräiden muiden aivottomian sontalinkojen tapaan punikiksi.
Millä s--tanan perusteella minusta sellaisen saat, en paremmin sano, viittaako sellaiseen työhistoriani, näyttääkö täälläkin hyvin tiedossa oleva elämäni kovin köyhältä ja proletaariselta, vai mikä on perusteesi uskollesi? Minun rinnallani aivan satavarmasti moni täällä polleana porvarina esiintyvä on tosiasiassa punikki; oikeastaan jo kepulaisuus edellyttää punikismia paljon enemmän kuin minun puoluepoliittisesti täysin riippumaton arvomaailmani ja elämäntapani.
Oletko provokaattori vai ääliö?onko huomenna poutaa? Heh, heh, heh.......
- tuo umpipunikki
KapiKorhonen kirjoitti:
...ja ihan järkevillä perusteilla esitit näkemyksiäi, että jo uskoin voivani niihin jopa kehuen yhtyä, mutta sitten menetät uskottavuutesi, kun ilmenee, että et ymmärrä asioista yhtään mitään nimitellessäsi minua sonni"miehen" ja eräiden muiden aivottomian sontalinkojen tapaan punikiksi.
Millä s--tanan perusteella minusta sellaisen saat, en paremmin sano, viittaako sellaiseen työhistoriani, näyttääkö täälläkin hyvin tiedossa oleva elämäni kovin köyhältä ja proletaariselta, vai mikä on perusteesi uskollesi? Minun rinnallani aivan satavarmasti moni täällä polleana porvarina esiintyvä on tosiasiassa punikki; oikeastaan jo kepulaisuus edellyttää punikismia paljon enemmän kuin minun puoluepoliittisesti täysin riippumaton arvomaailmani ja elämäntapani.
Oletko provokaattori vai ääliö?Anteeksi tuo umpipunikki nimitys
Piti tietysti olla umpimielinen punikki - näet peilistäsi.
KapiKorhonen kirjoitti:
...ja ihan järkevillä perusteilla esitit näkemyksiäi, että jo uskoin voivani niihin jopa kehuen yhtyä, mutta sitten menetät uskottavuutesi, kun ilmenee, että et ymmärrä asioista yhtään mitään nimitellessäsi minua sonni"miehen" ja eräiden muiden aivottomian sontalinkojen tapaan punikiksi.
Millä s--tanan perusteella minusta sellaisen saat, en paremmin sano, viittaako sellaiseen työhistoriani, näyttääkö täälläkin hyvin tiedossa oleva elämäni kovin köyhältä ja proletaariselta, vai mikä on perusteesi uskollesi? Minun rinnallani aivan satavarmasti moni täällä polleana porvarina esiintyvä on tosiasiassa punikki; oikeastaan jo kepulaisuus edellyttää punikismia paljon enemmän kuin minun puoluepoliittisesti täysin riippumaton arvomaailmani ja elämäntapani.
Oletko provokaattori vai ääliö?Vaan sinähän näetkin sieltä aivan päinvastaista.
- Liehuri
Milloinkahan tulet ymmärtäväiseksi? Et todella tunne kansan syviä tahtoja. Sinun lainalaisuutesi ovat mieltymyksiäsi, joita into- ja kostonhimoisesti jankutat. Sitä samaa kamaa, jota jotkut psykologian ja filosofian viisautta omineet toilottavat. Usko jo huviksesi, ettet omaa sellaista poliittista osaamista, jolla olisi oikeasti käyttöarvoa edes sosialisteille. Suinun jaarituksillasi koko vasemmsito vajoaa vajoamistaan. Ajattele hyvä ihminen vähän enemmän, ennenkuin kirjoitat.
- KapiKorhonen
Todellisuudessa minun "jaarituksillani" ei ole tuon taivaallista merkitystä minkään puolueen kannatuksen kasvulle tai pienenemiselle; olen realistisempi tämän fooruminkin mahdollisuuksien kuten omien kykyjenikin suhteen kuin ne, jotka täällä avoimia kirjeitä korkeille poliittisille tahoille lähettelevät.
Sanoin tuossa avauksessa vain näkemykseni, joka on syntynyt jo melko pitkän elämäni aikana, kun olen valppaasti maailmanmenoa seurannut ja tapahtunutta nähnyt ja melkoisesti historiaakin lukenut. Usko sinä, mitä uskot; minä uskon tapahtuvan niin kuin kerrona, ja uskolleni on vahvat perusteet, joita sinä ainakaan et uskollesi esittänyt. - seurannut
KapiKorhonen kirjoitti:
Todellisuudessa minun "jaarituksillani" ei ole tuon taivaallista merkitystä minkään puolueen kannatuksen kasvulle tai pienenemiselle; olen realistisempi tämän fooruminkin mahdollisuuksien kuten omien kykyjenikin suhteen kuin ne, jotka täällä avoimia kirjeitä korkeille poliittisille tahoille lähettelevät.
Sanoin tuossa avauksessa vain näkemykseni, joka on syntynyt jo melko pitkän elämäni aikana, kun olen valppaasti maailmanmenoa seurannut ja tapahtunutta nähnyt ja melkoisesti historiaakin lukenut. Usko sinä, mitä uskot; minä uskon tapahtuvan niin kuin kerrona, ja uskolleni on vahvat perusteet, joita sinä ainakaan et uskollesi esittänyt.vain punaisten lasien läpi, ja historiaa myöskin niillä lukenut, jopa itsekkin kaunaisen ala-arvoisen tekeleen Kekkosesta rustannut Kekkoskaunassasi, sekä narsistisuudessasi.
Sinähän oletat ja todistat jotta olet antanut itsellesi kertoa olevasi ylijumala, jonka sanomisia ei sovi kyseenalaistaa.
Usko jo vähemmästäkin, ettei sinua eikä sinun sanomiasi noteereta muussa kuin hupailumielessä kustannuksellasi, minkä asian olet itse aiheuttanut toimillasi.
Eikä ne enempään aihetta annakkaan.
Sitä saalista nyt saat, mitä olet tullut pyytämäänkin, omilla "syöteilläsi".
- Vanha demari
Eläköön toveri Stalin!
Toveri KapiKorhosen lainaus on hieno: ”ei muuta Jumalaa, kuin kansa kaikkivaltias”! Ja jumalaa edustaa tietenkin proletariaatin diktatuuri.
Suomen maatalous on mennyt pahasti mönkään kepulaisten vuoksi - on viljelty tukiaisten avulla kaikkea huonosti kasvavaa. Kauraa, ohraa, ruista ja vehnää. Vehnäkin sellaista lajiketta, ettei siitä saa edes kunnollista makaroonia.
Toveri Stalin yritti saada suomalaisia järkiinsä ja vaati sotakorvauksiksi maissia. Maissi on erittäin satoisa ja ravitseva kasvi, siitä saa melkein yhtä hyvää ravintoa ihmiselle kuin synteettisesti tieteellisin menetelmin pystytään tuottamaan. Mutta kepulaiset ökyisännät eivät usko, vaan edelleen viljelevät huonosatoisia lajeja.
Ja miksi kepulaiset eivät perusta banaaniviljelmiä? Banaani on myös erittäin hyvää ravintoa. Kepuisännät kasvattavat lehmiä ja lypsävät niistä valkuaista. Mitään muuta tälle näennäisesti järjettömälle toiminnalle ei voi olla kuin tukiaisten maksimointi. Valkuaisenhan saisi paljon helpommin jos laitumille istutettaisiin kookospalmuja. Silloin ruoka kasvaisi sananmukaisesti puussa! Ja silloin maanviljelijät kerrankin saisivat ihan oikeasti käyttää päätään: kookospähkinöiden särkeminen olisi puupäisille kepulaisille hyvin sovelias homma.
Kun me vallankumouksen uljaat ritarit otamme vallan haltuumme, niin kolhooseissa ei kepulaisten ennen tuottamia kasveja tai eläimiä enää kasvateta, vaan siirrymme tässäkin asiassa järkevämmälle Stalinin viitoittamalle tielle.
Lopuksi tahtoisin vielä kiittää KapiKorhosta hänen fantastisesta työstään SDP:n hyväksi. Ehdotan, että jokaisella kolhoosilla istutetaan yksi sinappipuu toveri Korhosen kunniaksi - sillä pienestä siemenestä voi kasvaa iso puu, suurin kaikista. Sinappipuun ympärille istutetaan muutama auringonkukka Isä aurinkoisen kunniaksi ja kolhoosien viisivuotiskausien määrällisiä ja laadullisia kriteerejä pohtiva komitea. - oivahärkönen
... jorinaan kepun pahuudesta en viitsi enempää puuttua, julkaisen taas kerra käppyrän, joka todistaa, että Ahon hallitus nosti maan lamasta, johon Holkerin sinipuna oli maan syössyt, eikä suinkaan Lipponen. Ahon hallitus hallitsi 91...95.
http://www.etla.fi/suhdanne/Gifl/y05.gif- KapiKorhonen
Varsinainen humoristi taidat ollakin, tahtomattasi tosin, mutta sellainen tuottaa joskus ihan hyvää komiikkaa.
Vai onko kepun vapaa pudotuksen johdosta sinulla jo sellainen paniikki, että yrität paeta sitä tuollaisella, etkä huomaa, miten lapsellisen avuton tuo yrityksesi on?
Niin tai näin, mutta avauksessani esittämääni et sentään yritä kyseenalaistaa; sen verran järjissäsi olet, että mahdottomaksi urakaksi sellaisen tajuat. - KapiKorhonen
Enhän tuossa avauksessani puhunut yhtään mitään kepun pahuudesta; sinun olisi kannattanut avaukseni lukea, jottet olisi noin nolannut itseäsi. Enkä ottanut siinä niinkään kantaa siihen, onko tapahtuvaksi ennustamani kehitys hyvä vai paha, kerroin vain, miten historian ja politiikan lainalaisuuksien tuntemukseni perusteella vahvasti uskon tapahtuvan.
EIKÄ OLE MINUN SYY, ETTÄ KEPU VAJOAA, JOTEN TURHA SIITÄ ON MINULLE VIHOITELLA, VIHOITTELE MATTI VANHASELLE! City-Keskustan Hietanen taitaa olla viisain kepulainen täällä, kun hänellä on oikea osoite vihoittelulleen. - oivahärkönen
KapiKorhonen kirjoitti:
Varsinainen humoristi taidat ollakin, tahtomattasi tosin, mutta sellainen tuottaa joskus ihan hyvää komiikkaa.
Vai onko kepun vapaa pudotuksen johdosta sinulla jo sellainen paniikki, että yrität paeta sitä tuollaisella, etkä huomaa, miten lapsellisen avuton tuo yrityksesi on?
Niin tai näin, mutta avauksessani esittämääni et sentään yritä kyseenalaistaa; sen verran järjissäsi olet, että mahdottomaksi urakaksi sellaisen tajuat.... teilanneet avauksesi entisenlaista kepukaunaista rutinaa, etten viisinyt puuttua kuin tuohon yhteen asiaan, mutta sepä näytti vimmastuttavan miehen.
- KapiKorhonen
oivahärkönen kirjoitti:
... teilanneet avauksesi entisenlaista kepukaunaista rutinaa, etten viisinyt puuttua kuin tuohon yhteen asiaan, mutta sepä näytti vimmastuttavan miehen.
Avauksestani vai vastineestani sinulle? Missä niissä on kepukaunaa? Mikä niissä mielestäsi osoittaa vimmastumistani? Etkö osaa erottaa toisistaan huvittuneisuutta ja vimmaisuutta?
Hyväksytkö siis mielestäsi asiallisina nuo ”vastineet”, joita ovat heitelleet mulli”mies” ja eräät muut; onko tuollainen mielestäsi eduksi keskustalaisuuden julkikuvalle?
Ovatko muuten omatkaan roiskaisusi mielestäsi oikeassa suhteessa avaukseeni? Silti, vaikka et niissä sitä mitenkään käsittele? Miksi et? No, unohda kysymykseni – tiedämmehän me molemmat siihen vastauksen! - käppyräveikko
Löydätkö tai tekaisetko sellainen käppyrän, joka kuvaa Nokia osakekurssia ja tuloksen kehitystä siitä hetkestä lähtien kun ilmoitettiin Esko Ahon siirtyvän Nokian hallitukseen? Taitaa olla noin -50% kumpainenkin. Edellisestä lamasta noustiin aika pitkälle sen ansiosta, että Nokia nousi maailmanluokan yhtiöksi. Pelkällä olemuksellaan Tuho-Aho palaa nyt päättämään kesken jääneen työn eli Suomen tuhoamisen.
- Oiva ja Masa
KapiKorhonen kirjoitti:
Varsinainen humoristi taidat ollakin, tahtomattasi tosin, mutta sellainen tuottaa joskus ihan hyvää komiikkaa.
Vai onko kepun vapaa pudotuksen johdosta sinulla jo sellainen paniikki, että yrität paeta sitä tuollaisella, etkä huomaa, miten lapsellisen avuton tuo yrityksesi on?
Niin tai näin, mutta avauksessani esittämääni et sentään yritä kyseenalaistaa; sen verran järjissäsi olet, että mahdottomaksi urakaksi sellaisen tajuat.Oiva hauskuuttaa meitä aina noilla käppyröillään ja niiden omintakeisella tulkinnallaan, Masa vitsailullaan 69-asennosta ja muusta yhtä henkevästä. Tosi humoristeja, varmaan kepun parhaat! ;))
- oivahärkönen
KapiKorhonen kirjoitti:
Avauksestani vai vastineestani sinulle? Missä niissä on kepukaunaa? Mikä niissä mielestäsi osoittaa vimmastumistani? Etkö osaa erottaa toisistaan huvittuneisuutta ja vimmaisuutta?
Hyväksytkö siis mielestäsi asiallisina nuo ”vastineet”, joita ovat heitelleet mulli”mies” ja eräät muut; onko tuollainen mielestäsi eduksi keskustalaisuuden julkikuvalle?
Ovatko muuten omatkaan roiskaisusi mielestäsi oikeassa suhteessa avaukseeni? Silti, vaikka et niissä sitä mitenkään käsittele? Miksi et? No, unohda kysymykseni – tiedämmehän me molemmat siihen vastauksen!... todistaa, että kepu kelvottomana ja tarpeettomana kuolee vähitellen pois. Se on sentään tälläkin erää suurin eduskuntapuolue ja kepupääministeri johtaa hallitusta niin, että Suomi on sittenkin parhaiten ainakin Euroopassa pärjännyt yleiseurooppalaisen ja maailmanlaajuisen laman oloissa.
Kepu ei suinkaan ole maajussien ja syrjäseutujen puolue. Se on hyvin voimakas monissa maakuntien suurissa keskuksissa. Sen kannattjien jakautuma on suurista puolueista lähimpänä kansakunnan keskijakautumaa:
- työväestö 25 %
- toimihenkilöt 21
- maanviljelijäväestö 7
- johtava asema 3
- kotirouva 2
- opiskelijat/koulul. 9
- eläkeläiset 26 % - oivahärkönen
Oiva ja Masa kirjoitti:
Oiva hauskuuttaa meitä aina noilla käppyröillään ja niiden omintakeisella tulkinnallaan, Masa vitsailullaan 69-asennosta ja muusta yhtä henkevästä. Tosi humoristeja, varmaan kepun parhaat! ;))
... muuten tulkita kuin minä sen teen. Sehän kertoo yksiselitteisesti kansantulon kehityksestä, sen laskuista ja nousuista neljännesvuosittain.
Holkerin hallituksen loppupuolella sen kasu alkoi hyrkästi laskea ja kun oltiin 90-luvun puolivälissä nollassa alkoi miinusmerkkinen kasvu jyrkästi- Tämä tiesi maan talouden syöksymistä lamaan ja työttömyyden kasvua.
Heti kun Ahon hallitus tuli valtaan saatiin kansantulon pienemisvauhti hidastumaan.
Muutoskäyrä kääntyi jyrkkään nousuun ja nollaan päästiin 93-puolivälissä. Siihen saakka talous tietysti pieneni, mutta hidastuvasti ja työttömyys kasvoi. Sen jälkeen sitten alkoikin kasvu ja 94 oltiin samoissa tuotantoluvuissa, mistä Holkeri aloitti syöksyn 89. Viiteen vuott BKT ei siis kasvanut laainkaan 5 vuoteen.
Siinä käyrästössä näkyy myös vertailun vuoksi EU:n vastaava käyrä. Siinä on vain pieni notkahdus. - oivahärkönen
oivahärkönen kirjoitti:
... muuten tulkita kuin minä sen teen. Sehän kertoo yksiselitteisesti kansantulon kehityksestä, sen laskuista ja nousuista neljännesvuosittain.
Holkerin hallituksen loppupuolella sen kasu alkoi hyrkästi laskea ja kun oltiin 90-luvun puolivälissä nollassa alkoi miinusmerkkinen kasvu jyrkästi- Tämä tiesi maan talouden syöksymistä lamaan ja työttömyyden kasvua.
Heti kun Ahon hallitus tuli valtaan saatiin kansantulon pienemisvauhti hidastumaan.
Muutoskäyrä kääntyi jyrkkään nousuun ja nollaan päästiin 93-puolivälissä. Siihen saakka talous tietysti pieneni, mutta hidastuvasti ja työttömyys kasvoi. Sen jälkeen sitten alkoikin kasvu ja 94 oltiin samoissa tuotantoluvuissa, mistä Holkeri aloitti syöksyn 89. Viiteen vuott BKT ei siis kasvanut laainkaan 5 vuoteen.
Siinä käyrästössä näkyy myös vertailun vuoksi EU:n vastaava käyrä. Siinä on vain pieni notkahdus.... käyrän väärästä tulkinnasta sai alkunsa vuosia sitten Kapin niin väittäessä, mutta ei hän tosin pystynyt sanomaan järkevää "oikeaa" tulkintaa. Eihän Kapi ainakaan talousasioista mitään ymmärrä.
- kapista?
oivahärkönen kirjoitti:
... käyrän väärästä tulkinnasta sai alkunsa vuosia sitten Kapin niin väittäessä, mutta ei hän tosin pystynyt sanomaan järkevää "oikeaa" tulkintaa. Eihän Kapi ainakaan talousasioista mitään ymmärrä.
"Eihän Kapi ainakaan talousasioista mitään ymmärrä."
Miten ihmeessä sitten Valio niin ymmärtämättömästä miehestä teki ylimmän johdon alaisen keskushallinnon isännöitsijän, jonka vastuulla oli kaikki keskushallinnon alaiset kiinteistöt ja niiden hoito ja paljon muuta, yli 50 miljoonan markan vuosibudjetista se kapi täällä joskun puhui ja taisi esitellä sen jakautumistakin. Eikähän tuo taida aivan rutiköyhä olla yksityishenkilönäkään, vaan hänen elämäntavasta pitkine, kalliine matkoineen voi päätellä muuta, ja onhan tuo tainnut kertoa omistavansa melkoisia sijoituksiakin. Miten kaikki tuollainen on mahdollista miehelle, joka ei ymmärrä talousasioista mitään? Eikä tietysti politiikastakaan, kun ei ymmärrä sitä samalla tavalla kuin sinä ;) - sitten ennen ensi
kapista? kirjoitti:
"Eihän Kapi ainakaan talousasioista mitään ymmärrä."
Miten ihmeessä sitten Valio niin ymmärtämättömästä miehestä teki ylimmän johdon alaisen keskushallinnon isännöitsijän, jonka vastuulla oli kaikki keskushallinnon alaiset kiinteistöt ja niiden hoito ja paljon muuta, yli 50 miljoonan markan vuosibudjetista se kapi täällä joskun puhui ja taisi esitellä sen jakautumistakin. Eikähän tuo taida aivan rutiköyhä olla yksityishenkilönäkään, vaan hänen elämäntavasta pitkine, kalliine matkoineen voi päätellä muuta, ja onhan tuo tainnut kertoa omistavansa melkoisia sijoituksiakin. Miten kaikki tuollainen on mahdollista miehelle, joka ei ymmärrä talousasioista mitään? Eikä tietysti politiikastakaan, kun ei ymmärrä sitä samalla tavalla kuin sinä ;)maanantaita en tule en tule enkä ole ikinä ollut,
Haista kapi nrsistinen paskasi, sehän varmaankin haisee oikein hyvälle kun se on itsestäsi lähtöisin. Nytkin kurkit vähänväliä laskuriasi, ja raavit hiivaisia muniasi, inhottavan ja iljetävänvittumaisen näköinen pärstä ruudussa melkein kiinni, naputellen itsellesi lisää lukijoita.
Kaikkihan sinussa on sairaassa päässäsi parasta suurinta.
Valiolaiset varmaan risti kätensä, kun pääsivät sinusta eroon ilman erottamista.
Eivät ilmeisemmin vain raskineet ukkoa panna ennen eläkeikää lätkimään, kun tapauksen oppivat tuntemaan ja tiesivät minkä haloon tuo ukko nostaisi demupiireissä.
Pitivät kaiketi myös siksi, koska vsurikaupatkin ostivat tuotteita, ja mikä sen parempi hintaneuvotteluvalttivaltti, kuin heidän punikki "talonmiehenä".
Et sinä mistään saanut päättää, mutta ehdottaa toki sait. - JKK:lle
sitten ennen ensi kirjoitti:
maanantaita en tule en tule enkä ole ikinä ollut,
Haista kapi nrsistinen paskasi, sehän varmaankin haisee oikein hyvälle kun se on itsestäsi lähtöisin. Nytkin kurkit vähänväliä laskuriasi, ja raavit hiivaisia muniasi, inhottavan ja iljetävänvittumaisen näköinen pärstä ruudussa melkein kiinni, naputellen itsellesi lisää lukijoita.
Kaikkihan sinussa on sairaassa päässäsi parasta suurinta.
Valiolaiset varmaan risti kätensä, kun pääsivät sinusta eroon ilman erottamista.
Eivät ilmeisemmin vain raskineet ukkoa panna ennen eläkeikää lätkimään, kun tapauksen oppivat tuntemaan ja tiesivät minkä haloon tuo ukko nostaisi demupiireissä.
Pitivät kaiketi myös siksi, koska vsurikaupatkin ostivat tuotteita, ja mikä sen parempi hintaneuvotteluvalttivaltti, kuin heidän punikki "talonmiehenä".
Et sinä mistään saanut päättää, mutta ehdottaa toki sait.ja ilmoitin sekavasta tilastasi ja pyysin käymään saitilla päätäsi selventämässä, mutta ei aikonut käydä, kun oli ystävättärensä kanssa Hobby Hallissa ja on kuulemma kohta kiire leffaankin. Että koitappa vaan kestää maanantaihin.
Kapin kolmikannan jäsen 2
- kana-pupi
Ei ymmärrä politiikasta hevonpaskan vertaa.
Kuinka voisikkaan onhan hän vain kansakoulupohjaien evp aliupseeri vanhus, lähinnä Sven Stuhvan isän tasoinen vanhus... - korhonen on taas
niin täpinöissään, että on survaissut hiertimen perseeseensä.
Nyt ei taas kukaan osaa kirjoittaa ukon mieliksi. Ei muuta kuin pelkkiä kepulaisia kiusaamassa nerokasta aliupseeria, joka on vain totuuden jälleen kertonut.
Noin kuudennensadannen kerran... - Kapi, miten
sinä voit olla noin ällöttävä tyyppi?
Onko se armeijan aikaansaannosta vai oletko aina ollut noin vastenmielinen tyyppi.
Ainoa mikä tulee mieleen luettuaan vuodatuksiasi on ankara vittuilu sinulle. Mistä se voi johtua?
Kerroppa sinä. - poistaa...
ne viestit?
- KapiKorhonen
On poistettu.
- KapiKorhonen
…kiva ohjelma tuo tv1:sta juuri tullut TunneMies, sen kaksiselitteisestä nimestään alkaen. Kiva siksikin, että siinä esiintyy oikeita MIEHIÄ, eikä vain sellaisia ”miehiä” kuin eräät täällä. Niitä oikeita miehiä tuossa äsken esiintyneistä olivat varsinkin Helsingin Rauhanturvaajien puheenjohtaja Tuomo Ruohonen ja jäsenvastaavamme Hannu Juvonen, hiljattain eläköitynyt poliisimies, jonka kanssa olen ollut samanaikaisesti YK-palveluksessa Siinailla sekä Golanilla.
Samalla poistin nuo, josta onneksi on huomautettu, kun olin ne unohtanut.
Nýt en häiritse enää kepulaisten mielenrauhaa ainakaan ennen ensi maanantaita!
Hyvää yötä!- ihan varma
että muo ovat todellisia ystäviäsi, kun eivät maininneet sinun suuruudestasi mitään?
Niin tuo suuruutesihan onkin vain narsistisuutesi sinulle tuomaa.
Todistat jälleen sen niin täydellisesti, jotta kun omat avut ei riitä, niin täyty muilla pönkittää itseään, oikein nimien ja arvojen kera.
Kylläpä olivatkin varsinaisia suurmiehiä.
Kuinkahan mitätön sinä sitten todelisuudessa olet, kun nuokin ovat sinusta suuruuksia, ja sinua ei pyydetty tuohonkaan ohjelmaaan.
Yritä nyt tyrkyttää itseäsi vielä, ei sitä tiedä vaikka jonakin päivänä tärppäisi, ja saisit paikallislehdestä lukea jonkun muunkin kuin oman kirjoitaman juttusi itsestäsi.
Noinhan sinä rautavaarallakin teit, kun eivät älynneet sinua palkita, vaan jonkun sinun mielestäsi aivan väärän pienuuden, sinun suuruutesi verrattuna.
Luuletko sinä tolvana, että olet ainoa sinibartetti tälläkään palstalla, puhumattakaan että olisit suurin sotilasarvoltasi.
Täällä saitilla ei esiinny muita "miehiä" itsesi lisäksi.
Jopa ernesto ja känäkin ovat rinnallasi MIEHIÄ, puhumattakaan seppä ilmarisesta.
Sonnimies onkin sitten TOSIMIES, kuten Oivakin.
Höperö olet.
- kommentti..
Erittäin hyvä kommentti.
Ottamatta kantaa sen enempää muuhun sisältöön, yhdyn mielipiteeseesi siitä, että toimiva politiikka ja demokratia vaativat useampien realististen eturyhmien asiaa ajavia puolueita, jotka eivät valtaan päästessään sulje muita pois, vaan jakavat sen arvon, että kysymys on Suomi nimisestä valtiosta ja kansakunnasta, joka ei ole yksiselitteinen kokonaisuus, vaan koostuu pienemmistä rymittymistä, joilla on pohjimmiltaan kuitenkin halu olla, yrittää, tehdä työtä ja elää tässä maassa yhdessä muiden suomalaisten kanssa.
Ne puolueet ja yhdistykset, jotka eivät tätä arvoa kanssamme jaa, uskonnollisia tai poliittisia, eivät mielestäni tähän maahan kuulu.
Ehkä juuri tätä varten meillä on laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. MEIDÄN SUOMALAISTEN suojaksi. Kuvitellaan joku voimakas mielipidejohtaja, joka päättääkin aloittaa vallankumouksen. Uskonnollisen tai poliittisen. Eikö juuri se ole kiihoittamista kansanryhmää kohtaan? Suomessa suomalaisetkin ovat kansanryhmä.
Pidin kirjoituksestasi KapiKorhonen.
T: IP:n taakse piiloutuva nimetön kirjoittelija.- Huomioitsija
Teitsin kommentti oli ihan ok niin kuin periaatteesta. Mutta ilmeisesti luit avauksen varsin valikoivasti. KapiKorhonenhan haaveili kaksipuoluejärjestelmää, jolloin sanomasi:
"toimiva politiikka ja demokratia vaativat useampien realististen eturyhmien asiaa ajavia puolueita, jotka eivät valtaan päästessään sulje muita pois, vaan jakavat sen arvon, että kysymys on Suomi nimisestä valtiosta ja kansakunnasta, joka ei ole yksiselitteinen kokonaisuus, vaan koostuu pienemmistä rymittymistä, joilla on pohjimmiltaan kuitenkin halu olla, yrittää, tehdä työtä ja elää tässä maassa yhdessä muiden suomalaisten kanssa."
...on ristiriidassa avauksen kanssa. Meitsi on samaa mieltä sinun kanssasi. Siksikin, koska se ei sisältänyt kapikorhosmaisia alatyylisiä ilmauksia.
Lukuunottamatta tuota pientä sisäistä ristiriitaa, että kehut avausta erinomaiseksi, vaikka olet lähes päinvastaista mieltä, vastineesi on mielestäni erinomainen. - hullut vastaa
ja kysyy itseltään.
Perustava sosiaalinen lainalaisuus kuuluu, oikeastaan sananlasku, "sitä kuusta kuuleminen.." tai "sen lauluja laulat, kenen.."
Siksi suhtaudun epäillen tuohon urbanisaation ajatukseen ja sen vaikutukseen Keskustan kannatukseen. Kautta historian kaupunki on voinut kasvaa vain niissä rajoissa, joissa ympäröivä maaseutu on kyennyt kaupungin elättämään. Tosin sanoen kaupungeissa tulee vähintäänkin holotna, jos elintarvikehuolto ei toimi, tai siis lämpö lakkaa tulemasta patteriin.
Olen myös julkituonut sen, että agribisnes on Suomessa mittava. On vain kysymys siitä, missä määrin tämä bisnes kokee Keskustan paremmaksi asioiden edistäjäksi kuin Kokoomuksen. Sen lisäksi on otettava huomioon metsäteollisuus, joka näihin saakka on ollut Suomen talouden vähintäänkin puujalka. Sitten on puolimiljoonaa kesämökkiä. Keitä niissä asuu ja keitä tämä väki äänestää?
Kaiken kaikkiaan Keskustan kannatuspotentiaali on suuri. Nyt on vain kysymys siitä, millä strategialla Keskusta politiikkaansa toteuttaa.- Uusi-Ukki
Sopii loistavasti, tähän Jompen loistavaan "analyysiavaukseen", juuri Jomppemaiseen tapaan. On kertakaikkiaan huvittavaa lukea näitten Kepulireppanoiden epätoivoisia mollausvastauksia, joissa ei ole päätä eikä häntää.
Nythän on niin, että Jomppe vain ennakoi tulevaa poliittista tilaa yhteiskunnassamme, hän vain kertoo, Keskustan siinä tulevassa tilassa olevan pienimerkityksempi kuin nykypäivänä. No tämä on tietenkin saanut nämä "Kiihkokepulit", pois tolaltaan.
Ilmarisen Sepon kannanotto, on yksi asiallisempia, kuitenkin hänenkin vastauksensa kulminoituu kannanoton viimeiseen lauseeseen,>>> nyt on kysymys siitä, millä tradekialla Keskusta politiikkaansa harjoittaa - muualla kuohuu
Uusi-Ukki kirjoitti:
Sopii loistavasti, tähän Jompen loistavaan "analyysiavaukseen", juuri Jomppemaiseen tapaan. On kertakaikkiaan huvittavaa lukea näitten Kepulireppanoiden epätoivoisia mollausvastauksia, joissa ei ole päätä eikä häntää.
Nythän on niin, että Jomppe vain ennakoi tulevaa poliittista tilaa yhteiskunnassamme, hän vain kertoo, Keskustan siinä tulevassa tilassa olevan pienimerkityksempi kuin nykypäivänä. No tämä on tietenkin saanut nämä "Kiihkokepulit", pois tolaltaan.
Ilmarisen Sepon kannanotto, on yksi asiallisempia, kuitenkin hänenkin vastauksensa kulminoituu kannanoton viimeiseen lauseeseen,>>> nyt on kysymys siitä, millä tradekialla Keskusta politiikkaansa harjoittaakuin kusi ukin vaipassa???
- yhtyy seppo
Uusi-Ukki kirjoitti:
Sopii loistavasti, tähän Jompen loistavaan "analyysiavaukseen", juuri Jomppemaiseen tapaan. On kertakaikkiaan huvittavaa lukea näitten Kepulireppanoiden epätoivoisia mollausvastauksia, joissa ei ole päätä eikä häntää.
Nythän on niin, että Jomppe vain ennakoi tulevaa poliittista tilaa yhteiskunnassamme, hän vain kertoo, Keskustan siinä tulevassa tilassa olevan pienimerkityksempi kuin nykypäivänä. No tämä on tietenkin saanut nämä "Kiihkokepulit", pois tolaltaan.
Ilmarisen Sepon kannanotto, on yksi asiallisempia, kuitenkin hänenkin vastauksensa kulminoituu kannanoton viimeiseen lauseeseen,>>> nyt on kysymys siitä, millä tradekialla Keskusta politiikkaansa harjoittaailmarisen kapia kritikoivaan, ja keskustamyönteiseen kannanottoon.
Hyvä ukki!
Nyt sitten kapi ilmeisesti niistää katkeruuksissan sinulta nenän.
Kapin hampaissa alkaa olla kohta sinulle varattu kolo täynnä, ja saat sen vittuiluna kokea.
niin mutta ethän sinä toljake ymmärtänyt ilmarisenkaan jutun juonta, joka onkin MIES teihin "miehiin" verrattuna.
Ukilla taitaa lirahtaa hätäpisua housuun, kun huomaa mokansa.
Voi olla, että kapi onnettomana miehenkuvana hieman saattaa pelätä sinun riskiytäsi, joka on varmaankin neitikapiin verraten sentään rouvan tasoa. Mutta kummallakin kuitenkin samaaa pyykkitupajuoruilua juttunsa.
Ilmarinen vaikuttaakin erittäin oppineelta ja paljon kokeneelta, hienostevaan teeskentelevään "omaoletusfiksuun",ja tympeän teennäiseen kapiin verrattuna.
Ukinki jutut ovat kapin tunkkaisiin sepustuksiin nähden raikkaita, ja viisaita.
- TOSI ON.....
Kirjoittelet tuossa mm,että demokratiaan kuuluu vallan vaihto kauden tai ainakin kahden kauden jälkeem.Tarkoitat tällä hallitusta,että nyt kun on porvarihallitus,niin sen pitäisi mielestäsi tämän kauden jälkeen väistyä.
Mutta mitä mieltä olet Presidentti kausista,kun siellä on demari niin se voi jatkaa 30 vuoden yhtäjaksoisen jauden jälkeenkin.
Vaikka viimeksi Haloselle haettiin apu SAK:sta vaaleissa Tämä Matti Viialainen,entinen kommunisti,haukui pää punaisena Niinistöä,ja osa kansasta uskoi hänen valeisiin,ja Halonen niukasti voitti,
Halonen palkitsi ruhtinaallisesti tämän auttavan kommarin,sillä Viialainen on jo muutaman vuoden ollut Maakuntajohtajana Mikkelissä,hieno virka,miksi tällaisiin ei toimittajat puutu,kyllä Suomeen pitää saada muutamia porvaritoimittajiakin että näistäkin kytköksistä saadaa selvyys.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837