Onko kellään kokemusta kirsikkapuiden kasvatuksesta Oulu-Vaala-Paltamo-Kajaani välillä?? Sadolla ei niin väliä, mutta kukat olisi kivoja:)
Kirsikkapuita Pohjois-pohjanmaalla/Kainuussa??
2
1940
Vastaukset
- ei väliä niin
pilvikirsikka voisi olla vaihtoehto?
Hapankirsikat Latvian matala tai Sikkolan kirsikka kestävät jopa vitosvyöhykkeellä joten ehkä sopisivat? - Anonyymi
Noin 75 km pohjoiseen Oulusta Kuivaniemellä olen kokeillut kahta lajiketta Sikkola ja toinen on Pohjois Kanadalainen lajike jonka nimeä en muista. Sakkola on kukkinut hyvin vähän, sen että olen nähnyt vähän kukkia ja tänä kesänä 2 marjaa. Toinen puu on ollut 5 vuotta ja kukki ja teki kirsikoita viime kesänä jonkin verran. Tänä vuonna se oli runsaassa kukassa ja sain noin 2 litraa kirsikoita, joista juuri tein hilloa. Molemmat puut tekevät juurivesoja , joista voi laittaa uuden puun kasvamaan. Ensi kesällä yritämme juurruttaa paremmin kasvavasta puusta alun tyttären luo Ouluun . Kannattaa kokeilla pohjoisen lajikkeita, kukkarunsaus oli ihana tänä kesänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733360
- 622604
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582288Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1982219- 612161
- 421713
- 431682
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141353EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481300Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1651187