BOIKOTTI!

Eläimien puolustaja

Järkyttyneenä katsoin 26.3. TV 2:lta Silminnäkijää.

Miten ihminen voi olla niin julma ja sairas että nylkee elävältä viattoman hanhiparan jopa 5 kertaa?!!!!!

Itku tuli kun ohjelmaa katsoin kuinka hanhi-parat tuskissaan huusivat kun niitä elävältä nyljettiin. Eikö ihmisen ahneudella, röyhkeydellä ja julmuudella ole mitään rajaa?

Ajatelkaa jokainen mitä ja millaista tuskaa ne hanhi-parat joutuvat kokemaan. Ja tämä kaikki vaan siksi että me ihmiset saamme nukkua untuvatäkeissä ja pukea päällemme untuvatakkeja jne.

Ainakin itselleni tuli 1 asia selvääkin selvemmäski. En enää ikinä käytä mitään tuotetta missä on käytetty untuvaa.

Ryhdytään me suomalaiset boikottiin untuvatuotteiden osalta ja yritetään tehdä tästä maailmanlaajuinen boikotti. Ollaan esimerkkinä muille että tämä eläinrääkkäys saataisiin loppumaan.

5

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edellinen

      Vielä lisäys:

      Jos joku ei usko kirjoitustani niin voi itse käydä katsomassa ohjelman Ylen sivuilta osoitteesta www.yle.fi
      Sieltä AREENA. Hakusanaksi Silminnäkijä.

      • hyvin huolestunut

        Olen täysin samaa mieltä kanssasi!!!

        Voi kunpa asiaan pystyisi vaikuttamaan, ja nopeasti.
        Yksi hyvä keino todella on: vältä untuva/höyhentuotteita, tai selvitä ainakin niiden alkuperä.


      • oiuoiuoi
        hyvin huolestunut kirjoitti:

        Olen täysin samaa mieltä kanssasi!!!

        Voi kunpa asiaan pystyisi vaikuttamaan, ja nopeasti.
        Yksi hyvä keino todella on: vältä untuva/höyhentuotteita, tai selvitä ainakin niiden alkuperä.

        Ei auta alkuperän selvittäminen. Asiapaperit muotoillaan niin, että on mahdotonta selvittää onko kyseessä elävältä kynityn linnun untuva.


    • oijoijoij

      Kyllä muakin järkytti tuo dokumentti.Päätin että omalta osaltani yritän vaikuttaa asioihin niin, että en osta enää tuotteita, jotka sisältävät untuvaa. Takit, peitot ym. tuotteet valitaan nyt toisin perustein. Kyllä tänäpäivänä saa hyvin korvaavia tuotteita.

      • Kissa-Päivi

        Ostoboikotti on tehokkain vaikuttamiskeino nykymaailmassa, koska mikään muu ei enää näytä merkitsevän mitään kuin raha. Elikkä ei höylätä pankkikorttia minkään untuvatuotteiden vuoksi. Erittäin lämpimiä peitteitä ja takkeja sekä pehmeitä tyynyjä on kaupat pullollaan, missä ei ole ainuttakaan untuvaa. (Lisäksi monet saavat untuvista allergisen reaktion).

        Toinen boikotin paikka on mielestäni kaikki kiinalaiset tuotteet vastalauseena siihen, että Kiinassa nyljetään eläimiä, mm. kissoja elävältä. On vaikea ymmärtää tällaista julmuutta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7020
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      93
      5165
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      112
      3416
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3322
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      34
      2468
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1796
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1441
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1392
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1296
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1064
    Aihe