Suomalaisten akateemisten älykköjen (Turtola ja Bäckman) mielestä Virolla on ongelmiinsa vain kaksi ratkaisua olemassa.
Jos tämä "verellä ja raudalla" vaihtoehto toteutuu niin onko Nato-maat valmiita uhrautumaan Viron puolesta? Oletko sinä?
Jos tämä "verellä ja raudalla" vaihtoehto toteutuu niin onko Nato-maat valmiita uhrautumaan Viron puolesta? Oletko sinä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heeeiii tamä on jo vähän yliammuttu. Ahtisaari-diplomatia kehiin ja simsalabim!
Minäkin olen profeetta.
on juuri johtanut tähän tilanteeseen. Esimerkiksi hyökkäys Georgiaan oli tarkoin suunniteltu, Yhdysvaltojen presidentin vaihdos läheni, olympialaisten avajaiset. Kyllä Venäjä tiesi ettei sivistynyt maailma helposti provosoidu tällaisella hetkellä.
http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Kronologia_kelloaikoineen_GS08.htm
BBC:ltä olen nähnyt ja saanut aivan erilaisen kuvan tapahtumista, britit mm. syyttävät selkeästi ja suoraan Georgiaa sodasta.
No tämä meni topicin ohi, mutta miten käyt Virolle?
PS. Onko tämä virheelisen tiedon levittäminen jotenkin "piireissä" organisoitua kun se ulottuu Saakashvilin toimistoon asti. Suomi ei varmasti halua rajoilleen samanlaista epävakautta kuin mitä Georgia, Israel, Latvia tai Viro edustavat.
Ei itänaapuri kuitenkaan ihan niin tyhmä ole, että kävisi suoraan Nato-maan kimppuun. Mutta ne yrittää mustamaalata uusia Nato-maita kaikin tavoin muka epäkelvoiksi ja epäluotettaviksikin. Viimevuotinen vakoiluskandaali Virossa oli luultavasti Venäjän tahallinen provokaatio: haluttiin osoittaa lännelle, ettette voi luottaa virolaisiin ja tällä tavoi lyödä kiilaa ja epäluuloa sotilasliittoon.