onko kellään muulla kipua toisella puolella ,munasarjan kohdalla, painettaissa?minulla sattuu aivan mielettömästi vähänkin painettaissa vasemmalle puolelle.Nyt menossa rv 11.
kipu toisella puolella
normaaliako?
3450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla kans sattuu, mut on sattunut jo ennen raskauttakin. Ei se muutoin tunnu lainkaan, vaan ainoastaan painettaessa.
En tiedä yhtään mistä johtuu ja aina oon unohtanut kysyä lääkärillä ollessani.
selvitetty että sikiö on siellä missä pitääkin?
Mulla on menossa nyt rv 28 ja mulla on ollut koko ajan kipua vasemmalla puolella. Siis ihan ekoista viikoista lähtien. Eikä edes tarvi painella! Nyt tosin viimeisen 1-2 viikon aikana kipu alkanut hellittämään.
Mutta hoitaja oli sitä mieltä, että todennäköisesti vauva on asettunut enemmän vasemmalle puolelle, jolloin kohtu venyy tuplasti enemmän vasemmalta puolelta, mikä aiheuttaa kivun. Kuulemma ihan turvallista =)