Mulla oli aamulla inssi ja pieleenhän se meni. Ei siinä mitään, mutta eniten vituttaa et inssi määräs vaan yhden tunnin lisä ajoa nii mun mielestä tuo menee jo vittuilun puolelle. Kehtas viel tokasta ku lähti et nähdään sit ens kerralla. Yhdestä ainoasta virheestä pomppasi muuten ei ollu mitään merkintää.
Mä en varmasti halua samaa äijää inssiin, mutta opettaja sanoi, että ei sitä saa valita. Kysymys kuuluukin, että voinko sanoa, että en halua sitä jos se sattuiski tuleen seuraavaan inssiinki?
Mä en varmasti halua samaa äijää inssiin, mutta opettaja sanoi, että ei sitä saa valita. Kysymys kuuluukin, että voinko sanoa, että en halua sitä jos se sattuiski tuleen seuraavaan inssiinki?
Vastaukset 11
Vanhimmat
mulla kaatu eka inssi kans niinkin naurettavaan huolimattomuusvirheeseen ku ylinopeus yhes vaiheessa. ja sain yhen lisäajotunnin. se inssi määrää niitä ajotunteja sen mukaa miten hyvin se ajo muuten meni, et kuinka paljon on tarvetta harjotella lisää. ei se virheistä hylkää, konflikti tilanteesta tulee hylky. mulla ylinopeus toi K-merkinnän.
mulle oli ihan sama kuka tulee seuraavaan inssiin. mut eri inssi oli, ja läpi meni.
tuskin voi kieltäytyä sen saman inssin kans ajelusta, eikä ne inssit ilman syytä hylkää, ajelet vaa kunnolla etkä tee samaa mokaa mitä viimeks ni hyvin menee :)
tsemppiä
et edes vaivautunut kertomaan mikä se virheesi oli,mutta inssi oli mielestäsi täysi uuno..pitäskö katsoa peiliin..
ei ne syyttä sulle hylsyä antanut..
mietippä sitä kun joka toinen toope vaikka tekee saman virheen ja kolaroi esim sun kanssa..sitten kun joskus saat sen kortin.
Siis kyllä mä tajuan miksi se inssi hylkäs sen ajon ja siis virhe oli k tasonen ja johtui puutteellisesta havainnoinnista mikä olisi voinut aiheuttaa vaaraan.
Ärsytää vaan tuo ku tietää, että ilman sitä olisin päässy läpi..Opettaja tosin sano, että kyllä monet inssit on vastaavan tilanteen antaneet anteeksi (opettaja oli mukana inssissä).
Mulle tuli myös sillon pari vuotta sitten inssistä hylky ylinopeuden takia. Ei siinä mitään, mutta se inssityyppi anto mulle 5 ajotuntia lisää! Ajomaikkaki oli vähän ihmeissään.
Noh, seuraavalla kerralla meni läp. =)
Mullakin siis ensimmäisessä inssissä oli todella inhottava ihminen, mutta en ole hänelle yhtään siitä mitenkään "katkera" vaikka ei päästänytkään läpi. Ajoin siis 30 alueella 40kymppiä.
Yleensä tälläisistä annetaan kyllä vain joku 1-3 ajotuntia lisää ja itse sain 5 joka on rahassa kuitenkin aika paljon kun se on sitten 5x25e ja olin vielä opiskelija niin rahaa ei ollut hurjia määriä.
Mutta onhan se yleensä todella hyvä juttu että inssissä ollaan hyvin tarkkoja, "pilkunviilaajia" sillä eihän liikenteeseen voi ketä tahansa päästää.
Vaikka välillä kyllä tuntuukin, että siellä noin puolet ajajista ovat saaneet ajokorttinsa muropaketista kun ei liikennesääntöjä osata.
Suomen laissa on jotain vikaa, mitä varten tällaiset ajo-oppilaat edes laitetaan inssiin, kun tuntuvat kuitenkin paremmin tietävän että mikä virhe on vakava ja mikä ei, kuin se tutkinnon vastaanottaja.
Aina kun menee inssi uusiksi niin sama juttu, "se inssi oli kyllä täys m*lkku, siis ei tajuu niinQ mistään mitään. Vähän ajoin punasia päin niin heti meni, en kyl tajuu siis daa!1!".
Vai olisiko vain niin, että kaikki tutkinnonvastaanottajat eivät aina ole ihan mukavimmasta päästä? Itse olen aikoinaan saanut hylyn B inssistä, tilanteessa missä yksi kaista haaraautuu risteyksen jälkeen kahdeksi ja tutkinnonvastaanottajan mielestä ajoin "keskellä kaistaa" ja antoi hylyn vain tästä tilanteesta. Totesi vielä, että ilman sitä olisi mennyt läpi. Kysymys vaan kuuluukin, että miten voi ajaa keskellä kaistaa kun viereinen kaista oli täynnä autoja ja ajoin muun liikenteen mukana. Olin tyhmä kun en asiasta ruvennut valittamaan vaan luulin, että tutkinnonvastaanottaja tietää paremmin. Myös sillä minkälainen henkilö siinä vieressä istuu voi olla suuri merkitys läpäsylle jos siihen tulee joku äreä ja epämukava henkilö voi jännittää huomattavasti enemmän. Huomasin selkeästi eron kun sattui kaksi niin ääripään tutvoa itselle, toinen oikein mukava nuori nainen, jonka kanssa juttua riitti ja toinen vanha äreä nainen, joka ei sanonut muuta kuin hei ja ajo-ohjeet.
Mulla on nuo kaks inssiä pompannu aina huolimattomuus virheestä. Kiva ku koko ajan miettii, että jos olisin tehny niin ja näin nii olisin päässy läpi. Kummassakin on ollu pienestä kiinni. Oon aina saanu 3 ajokertaa (1,5h) lisää. Tottahan se kuitenki ärsyttää kun aina tulee maksamaan 160e nuo ajotunnit ja ajokoe, että rahaa on palanu ihan hirveesti. Se taas luo paineita, että pääsis läpi ens kerralla..
Sitähän ajokoe kaiken kaikkiaan on.
Jos hermot ei kestä 30min. inssin kans, miten ne kestää seuraavat n.50 vuotta mitä hulluimpien kuskien seurassa liikenteessä?
Kun kuuntelee/lukee näitä inssistooreja tulee väkisinkin mieleen, onkohan nää "mua jännittää...oon paniikissa"-jutut oikeestaan itseaiheutettuja? Roppakaupalla oman itsensä hallintaa ja ripaus TERVETTÄ itseluottamusta, sanoisin et siinä parhaat lääkkeet.
Öö edelliseen sanoen se tilanne jännittää ja ihmiset menee lukkoon! Kutenesim minä. Ja ajamaan oppii parhaiten yksinään eikä ettäjoku vikisee pelkääjän paikalla.
Ettäterveisiä vaan sulle..
Itselläni hylättiin inssi sen takia että "käännökset menevät liian pitkiksi". Saatanan saatana, sain vielä 2 lisäajotuntiakin että helvetti.