Diane novat ja hiustenlähtö

Olen 19-vuotias tyttö ja olen käyttänyt diane novia 3,5 vuotta aknen hoitoon. Akne on parantunut täysin, mutta vuosi sitten minulta alkoi lähtemään hiuksia runsaasti. Tämä hiustenlähtö on jatkunut aina vaan, ja nykyään hiukseni ovat melkein viidesosa entisestä! Olen käynyt hiushoitolassa kuvauttamassa päänahkani ja vaihtanut shampoot ja käynyt hoidoissa yms, mutta nämä eivät ole tuoneet kuin lyhytaikaisen avun. Olen myös käynyt akupunktiohoidoissa ja vaihtanut ruokavaliotani, tuloksia odotellessa...

Voisiko hiustenlähtö olla diane novista johtuvaa? Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia? Luin jostain, että diane novia voitaisiin jopa käyttää hiustenlähdön ehkäisyyn...
3435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Diane Nova pitäisi toimia päinvastoin koska ne pienentävät naisen testosteronituotantoa. Vaikuttaa siis miestyyppiseen hiustenlähtöön, mutta jos on kyse naistyyppisestä hiustenlähdöstä, siihen sillä ei ole vaikutusta. Olisikohan ihotautilääkärillä käynti paikallaan, tai endokrinologilla selvittääkseen hormonitoiminta.

Äänestä

Eräs tuttu nainen söi diane novaa ja häneltä lähti hiukset 10 vuoden kuluessa, peruukki on nyt käytössä, että kyllä ne voi lähteä, hänkin varmasti tutkituttu itsenä, kuka sitten viime peleissä tietää etteikö tuo dn. ollut syynä?

Äänestä

Täällä on vastailtu sinulle että "ei voi johtua diane novasta. Mielestäni kenenkään on turha tuommoista mennä sanomaan, sillä kutes se pillerit määrännyt lääkärikin sanoi: VAIKUTUKSET OVAT YKSILÖLLISIÄ(!).
On täysin mahdollista että pillerit ovat sotkeneet oman kroppasi hormonitoiminnan. Itselleni on lääkäri sanonut että näin voi käydä. Ikävää tässä on se, että lääkärien ainoa (lähes aina) vastaus on, että tilanne palautuu entiselleen ajan myötä. Lue tämä keskusteluketju: http://keskustelu.plaza.fi/ellit/muoti-ja-kauneus/keskustelu/t1649938 Toivottavasti siitä on sinullekin apua!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kipeästi apua kaipaava kirjoitti:

Olen 19-vuotias tyttö ja olen käyttänyt diane novia 3,5 vuotta aknen hoitoon. Akne on parantunut täysin, mutta vuosi sitten minulta alkoi lähtemään hiuksia runsaasti. Tämä hiustenlähtö on jatkunut aina vaan, ja nykyään hiukseni ovat melkein viidesosa entisestä! Olen käynyt hiushoitolassa kuvauttamassa päänahkani ja vaihtanut shampoot ja käynyt hoidoissa yms, mutta nämä eivät ole tuoneet kuin lyhytaikaisen avun. Olen myös käynyt akupunktiohoidoissa ja vaihtanut ruokavaliotani, tuloksia odotellessa...

Voisiko hiustenlähtö olla diane novista johtuvaa? Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia? Luin jostain, että diane novia voitaisiin jopa käyttää hiustenlähdön ehkäisyyn...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu