kännykkä näyttää että on 3g alueella(soneran liittymä)
mutta miksi langaton laajakaista käytää EDGE verkkoa? eikä löydä 3g verkkoa? ja liittymä on 1megan
nopeustestin tulokset: ping 812ms.download 0,17mb/s
upload 0.07 mb/s.
kone toimi ennen komiasti kiinnteellä laajakaistalla ja nyt tökkii hiiri ja näppis vähän väliä.
mutta miksi langaton laajakaista käytää EDGE verkkoa? eikä löydä 3g verkkoa? ja liittymä on 1megan
nopeustestin tulokset: ping 812ms.download 0,17mb/s
upload 0.07 mb/s.
kone toimi ennen komiasti kiinnteellä laajakaistalla ja nyt tökkii hiiri ja näppis vähän väliä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ratkaisee eli on suuria eroja ihan taajamissakin puhumattakaan taajamien ulkopuolisista alueista.
Soneralla on useilla alueilla heikot yhteydet, 3G verkko. Mutta jos EDGE-verkko toimii, niin se on jo kohtuullinen, tosin 3G:tä hitaampi yhteys.
Hiiren ja näppiken tökkiminen johtuu muista syistä kuin mobiililaajakaistaverkon toimivuudesta. Tarkista, tarkistuta, mobiililaajakaistan asetukset.
mutta miksi känny näyttää 3g mutta langaton netti ei? molemmat soneran liittymiä
tikku kiinni pöytäkoneessa eli ei liikuta mihkään.
onko jostain saatavilla lisäantennia tohon icon 225 pötikkään kun siinä ei oo mitään antenni reikää?
joskus kuullu että ois sellainen kun laitetaan siihen päälle se antenni.
googlekaan ei paljoa auta kun en tiedä antennin nimeä yms.
on yleensä huonompi antenni kuin puhelimessa (onhan se yhetön muovihärpäke koko laite!) joten tuo on ihan mahdollista.
Varsinkin jos se roikkuu jossain pöytäkoneen persiissä seinän vieressä...
Nopealla googletuksella (option icon 225 additional antenna) ei apuja juuri löytynyt, mutta koeta nyt vaikka jatko-usbilla nostaa se seinälle tai mieluusti ikkunalle!
Noin yleensäkään ei kannata luulla että nettitikulla kovin kummoista yhteyttä saa, ainakaan laajakaistasta ei useimmiten voi puhua. Vaikka Soneran kilpailijoiden agentit täällä kuinka agitoisivat. Varayhteys lähinnä.
http://www.siptune.com/siptune.com/index.php?main_page=product_info&cPath=38_41&products_id=243
Tällä saat liitettyä antennin siihen
Itselläni oli vastaava tilanne Huawein tikulla, minulla 3G kenttä on heikko ja GSM tulee toisesta mastosta kovemmin kuin 3G, välillä yhteys putosi edgeksi, kun vaihdoin verkon tyypiksi wcdma only, niin yhteys kulkee lujaa.
Varsinkin pöytäkoneella kannattaa tikku nostaa ikkunalle tai seinälle, maksimi usb-jatkon pituus on 5 metriä. Ensin kannattaa katsoa kuuluvuutta eri puolilla huonetta ja sitten parhaassa paikassa hienosäätää. Koska 3G:n korkeampi taajuus on 2,1 GHz, niin sen aallonpituus on 14 cm ja vaikeassa paikassa tikun siirtäminen muutamalla senttimetrillä voi tuoda ratkaisevan kuuluvuuden.
löysi hsdpa verkon kun laitoin 5m usb kaapeliin mokkula kiinni ja ikkunalle kukkapurkkiin kiinni ja manuaalisti vain 3g verkkoon
heikko on signaali jotai 1.0-5.0 välis veivaa mutta toimii