Televisio sopii uskovaiseenkin

kotiin...

Vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan, ettei televisio ole kristityn kodin huonekalu. Tuntuu hullulta, että jokin yksittäinen laite/kaluste synnillisetään!
Nykyään vanhoillislestadiolainen sanoo, ettei se telkkari olekkaan syntiä, vaan se mitä sieltä kattoo. Silti telkkareita ei koteihin hankita.
Edelleen on voimissaan käsitys, ettei telkkari olisi uskovaisen kodin huonekalu. Siis vaikka telkkari olisi taskuun menevä, yhtälaillailla sitä pidetään sopimattomana vaikkapa nyt taskukaluna.

Itse hankin telkkarin ja olen huomannut, että kyllä se sopii uskovaiseenkin kotiin, jos osaa käyttää sitä. Tulikin voi saada väärin käytettynä paljon tuhoa aikaan, mutta oikein käytettynä siitä saa hyötyä. Sekä televisio, että tuli on hyvä renki, mutta huono isäntä!

Niin, olen lestadiolainen ja en halua noudattaa kaikkia niitä sääntöjä, jotka näen omalle kohdalle tarpeettomiksi säännöiksi.

3

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taivaaseen

      totuttuja tapoja noudattamalla?!.
      Puhdas usko ei riitä heille.¨
      Siksi olenkin ex.vl.

    • meistä

      ei,jopa Raamatusta näkisi omalle kohdalle "tarpeettomia"asioita.Toisten kohdalle monia hyvinkin tarpeellisia sääntöjä kyllä.Itsehän me aina, luonnollisestikkin osaamme ja taidamme kaiken parremmin kuin muut.eikö?

      • Näin uskon

        kun heille(tai meille)opetetaan oikeita periaatteita, osaamme itse hallita itseämme!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      434
      6261
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      121
      3576
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2416
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1889
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1185
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1164
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1028
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe