Mikä krassi ja mistä saa ?

Kiitos ja anteeksi :)

On olemassa tummalehtinen, erikoisen "vahvan" ja kauniin näköinen pensaskrassi, tietäiskö joku lajin ja mistä sitä voisi tilata ?
Aika vähän tuntomerkkejä...anteeksi ujosti ja häpeillen.

2

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tropaeolum majus nanum

      Monen vuoden "hienostelujen" (=alkuinnostus, tyhmyys ja tietämättömyys) ja erikoisuuksien kasvattamisen yritysten jälkeen olen palannut alkujuurille yksinkertaisuuteen ja ihastunut esimerkiksi krasseihin ikihyviksi.
      Ne ovat helppoja, itävät varmasti ja kukkivat koko kesän, vielä myöhään syksylläkin.
      Vihjeesi olivat vähäiset, mutta luulen, että tarkoittamasi krassi on nimeltään Empress of India. Sillä on kauniin tummanvihreät, syvän sinivihreät lehdet. Se on ihana, rehevä, voimakaskasvuinen kesäkukka. Typpipitoista lannoitetta kun pikkuisen vielä antaa, niin se rehevöityy uskomattomasti ja kukkivat runsaasti ja hyvin, vaikka krassien sääntö onkin, että niukissa oloissa ne viihtyvät parhaiten ja kukkivat eniten.

      Krassi sopii mihin vaan, parvekkeelle, ruukkuun tai kukkapenkkiin.
      Pitkässä kohopenkissä, jossa itselläni sitä on joka kesä, se on aivan mahtava pehko tulipunaisine kukkineen. Penkkiin menee muutama pussi siemeniä, joita laitan alkukesän aikana vähän lisääkin multaan, jos alkukesän taimet alkavat vaikka kulahtaa, niin uutta tulee vielä kesän lopussakin.

      Siemenet olen tilannut täältä:
      http://www.isoäidinkasvit.fi

      Muuallakin niitä ihan varmasti myydään, mutta "yleiskaupoissa" missä myydään kesäkukkien siemeniä, on vain tavallisemmat, ei tätä Empress of Indiaa, vaikka se onkin krassi, hyvin tavallinen kesäkukka, mutta lajikkeita on hyvin vähän kaupoissa, netin siemenkaupoissa on erikoisempiakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe