Ehdotus Lieksalaisille

Elisama

ehdotus Lieksalaisille.
laittakaa kaupunkinne matkailun markkinointi kuntoon.
Täältä etelästä varmasti tulisi monet eurot teille, mutta eihän täällä kukaan tiedä muuta kuin muuttotappion.
Kaupunkinne on kaunis ja ystävällinen sekä ja sieltä löytyy monta mielenkiintoista kohdetta.
itse olen siellä pari kertaa laskenut Ruunaankosket ja kierrellyt ja katsellut muitakin kohteita, ja todennut erääksi Suomen kauneimmista paikkakunnista.
Nyt kun kesä on tulossa niin olisi asika tehdä jonkinlainen tietoisku etelään.
Lieksaa ei näy millään matkailumessuilla eikä muissakaan yhteyksissä.
Tehokkaammalla markkinoinnilla ette voi hävitä mitään vaan ainoastaan voittaa.
Inari, Lieksa ja Kuusamo ovat mielestäni todella hienoja matkakohteita, ja näistä heikoimmin markkinoitu on Lieksa.
Oikeastaan ei mitenkää täällä missä potentiaalia olisi.

15

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lila

      Täällä etelässä ei todellakaan tiedetä Lieksan matkailukohteista mitään. Pieni panostus markkinointiin olisi kohdallaan. Kaikki tulevat matkailurahat olisivat varmaan tervetulleita Lieksaan.

      • ja kuuluva

        mainos on jo niinkin kaukaa, kuin seitsemänkymmentäluvulta, eli negatiivisessa muodossaan Ruunaan koskien valjastamis hankkeena. No, tällä on ollut vaikutusta Lieksalle, tähän päivään saakka matkailunmuodossa.


      • Elisama
        ja kuuluva kirjoitti:

        mainos on jo niinkin kaukaa, kuin seitsemänkymmentäluvulta, eli negatiivisessa muodossaan Ruunaan koskien valjastamis hankkeena. No, tällä on ollut vaikutusta Lieksalle, tähän päivään saakka matkailunmuodossa.

        Ei tosiaankaan ole paljoa näkynyt että sitä voi laskea veneellä turvallisesti.


    • KAKKOS_NELONEN

      >olen siellä pari kertaa laskenut Ruunaankosket ja kierrellyt ja katsellut muitakin kohteita, ja todennut erääksi Suomen kauneimmista paikkakunnista

      Ruunaa on luonnoltaan upea alue. Monille Ruunaa merkitse pelkästään samaa kuin koskenlasku, mutta onhan siellä myös muita luonnonarvoja.
      Pidän henkilökohtaisesti siitä että on hyvät maisemat ja merkityt polut joita pitkin kävellä.
      Samoin valmiit nuotiopaikat on matkailijalle erinomainen asia. Puut löytyy valmiina Metsähallituksen toimesta.
      Ruunaalla on myös paljon matkailuyrittäjiä eikä suinkaan ainoastaan näitä koskenlaskijoita. Kannattaa pyörähtää kahvilla ja lukemassa päivän lehdet vaikka olisikin omat eväät mukana.
      Ehkä yksi suurimpia puutteita on joiltakin osin puutteelliset opasteet. Satunnainen matkailija saattaa eksyä mm. etsiessään henkilöautolle sopivaa pysäköintipaikkaa Koskikierrosta varten.
      Matkailuyrittäjät kyllä neuvovat mielellään turistia jos suunnat on hukassa :)

      >Inari, Lieksa ja Kuusamo ovat mielestäni todella hienoja matkakohteita, ja näistä heikoimmin markkinoitu on Lieksa

      Mielestäni tähän listaan voi lisätä myös Kuhmon. Ruunaan osalta voi sitten todeta että tulisi pohtia tarkasti massaturismin hyödyt ja haitat. Tällä hetkellä alueen kävijämäärät ovat sen verran maltilliset että luonnon sietokyky ei ylity. Jos pystymme jatkossakin markkinoimaan aluetta Ruunaa-Patvinsuo-Suomujärvi ja Änäkäinen siten ettei kävijämäärät aiheuta suunnatonta massaryntäystä, on se varmasti hyvää kehitystä ja tyydyttää myös alueen matkailuyrittäjiä.
      Karhunpolku on mm. sellainen turistikohde joka varmasti saa enemmän kävijöitä jos etelän kiireisille kaupunkilaisille kerrotaan reitin mahdollisuuksista. Kymmenien kilometrien rinkkavaellus keskellä kesää voi olla unohtumaton elämys, hyttysistäkin huolimatta. Se on jotain sellaista mitä ei vielä mökkikylän kahviossa tavoita vaan tunnelma pitää kokea "perstuntumalla".

      • Elisama

        Uskon sen että tuollaisilla lyhyillä käynneillä saa vain aavistuksen siitä mitä kaikkea sieltä voi löytyä.
        Teidän Lieksalaisten vain pitäisi saada nuo asiat tänne etelään ihmisten tietoon.
        Täällä olisi varmaan monta, jotka voisi muuttaa ainakin näin laman aikana ulkomaan matkansa kotimaan matkaan.


    • markkinoida

      tässä kylässä jopa markkinointi on niin hankalaa, että siihenkin pitäisi olla joku suunittelu ryhmä jostakin yli-opistosta ja viiskytdonaa suunnittelu rahaa.en jaksa ymmärtää mikä täällä on asiassa kuin asiassa niin äärettömän kankeaa byrokratiaa.meitä johtaa puupäät yli puolue rajojen.

    • hammatti

      Lieksa on Koli eikä muuta kuin Kolia tarvitse kehittää ja Kolin markkinointi on kunnossa. Kysykää vaikka Karelia Expertiltä.

      • Elisama

        Koli on kyllä tunnettu, mutta muut Lieksan kohteet ei.


      • hammatti
        Elisama kirjoitti:

        Koli on kyllä tunnettu, mutta muut Lieksan kohteet ei.

        Koli on maakunnan matkailun veturi, ihanainen lippulaiva. Muut saavat kehittää itse itseään.


    • niin asiaa

      kun vain asiaa voi olla. lieksa ei markkinoi mitään muuta kuin muuttotappioo ja yrittää säälillä saaha rahhaa

    • sammuu räkäänsä

      ja juoppoihin

    • tehä yhtää

      Mitää haukutaan vaan jokaista joka puhuu asiaa

    • päästäisiin

      viiskytluvulle,siinä olisi vetovoimaa kylliksi.

      • Elisama

        Mitä siellä Lieksassa oli silloin niin erikoisen vetävää.


      • Elisama kirjoitti:

        Mitä siellä Lieksassa oli silloin niin erikoisen vetävää.

        Ainakin asukkaita oli 26.000 alueella sota oli käyty ja oli rakentamisen aika ja perheet kasvoivat ja oli uudistumisen aika.
        Koska olen tullut tänne Lieksaan vasta 1981 niin oli vaikeuksia saada vuoksra asuntoa mutta muutosta on tapahtunut tänä aikana siten että muuttoliike on ollut melkoinen eli asukkaita nyt alle 13.000 ja on rakennettu uutta ja purettu jopa tyhjillään oleva kerrostalo.
        Joten kyllä meillä olisi markkinarakoa meillä kuitenkin on palveluja lähellä ja vapaa-ajan toimintaa erilaista urheilusta kulttuuriin.
        Jäähalli tennishalli yksityinen kuntosali erinomainen uimahalli hierovine suihkuineen Kulttuurisali elokuvateatteri tanssisali ja eri kylillä toimintaa eläinpuisto ja tietysti Ruunaan kosket Koli sekä Eva Ryynäsen ateljee Pielisen museo valaistut hiihtoladut hyppyrimäki autolautta Pielisellä kesällä tietysti kaupat erilaiset ja ennenkaikkea hyviä ihmisiä jotain voisi vielä kertoa mutta se siitä MK


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      96
      1260
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      37
      1245
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      286
      1105
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      107
      1015
    5. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      972
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      946
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      13
      918
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      51
      900
    9. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      801
    10. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      162
      798
    Aihe