Osaisiko joku vastata... Jostain on mieleeni iskostunut, että osakkeet saisi myydä verottomana jos myy hankintavuonna. Olenko oikeassa vai väärässä?
Osakkeiden myynti hankintavuonna
6
1370
Vastaukset
- Jussi
Väite ei pidä paikkaansa. Myyntivoitosta menee 29 % veroa (tällä hetkellä!). Voitosta saa vähentää myynnistä syntyneet kulut.
Tappiot saa tosin vähentää voitosta kolmen vuoden ajan, eli kannattaa myydä tappiolla ensin niin maksaa väehmmän myyntivoittoveroa.
Toisena vaihtoehtona on käyttää hankintaolettamaa joka on 20 % myyntihinnasta ja jos on omistanut ko osakkeet yli 10 v niin hankintaolettama on 50 % (laskee 40 %iin 2005 alusta...).
Jos käyttää hankintaolettamaa ei saa vähentää myyntikulut.- noviisi
Tämä auttaa, meillä on kuolinpesän jako kesken ja mietiskelin, olemmeko tekemässä oikein kun muutamme osakkeet rahaksi ennen jakoa (jolloin 50% väh. oikeus).
- ju-p
noviisi kirjoitti:
Tämä auttaa, meillä on kuolinpesän jako kesken ja mietiskelin, olemmeko tekemässä oikein kun muutamme osakkeet rahaksi ennen jakoa (jolloin 50% väh. oikeus).
jakaa osakkeetkin. Ei kannata myydä välttämättä.
Kuolinpesä voi jakaa osakkeet tarvittaviin osiin (ei tietysti yksittäistä osaketta). Pankkikin voi sen tehdä puolestanne. - noviisi
ju-p kirjoitti:
jakaa osakkeetkin. Ei kannata myydä välttämättä.
Kuolinpesä voi jakaa osakkeet tarvittaviin osiin (ei tietysti yksittäistä osaketta). Pankkikin voi sen tehdä puolestanne.Kun kaikki muu käytännössä on kiinteää omaisuutta ja sellaisena pysyy. Osakkeet kannattaa myydä nyt eikä ensi vuonna, kun niistä saa vielä kunnon vähennykset.
- ju-p
noviisi kirjoitti:
Kun kaikki muu käytännössä on kiinteää omaisuutta ja sellaisena pysyy. Osakkeet kannattaa myydä nyt eikä ensi vuonna, kun niistä saa vielä kunnon vähennykset.
vaan sitten,
joskus sitä vain tekee noissa perinnönjako tilanteissa liian hätiköityjä ratkaisuja. Mutta kai ne verotkin pitää jollain maksaa, muuten ei edellenkään kannata myydä. - noviisi
ju-p kirjoitti:
vaan sitten,
joskus sitä vain tekee noissa perinnönjako tilanteissa liian hätiköityjä ratkaisuja. Mutta kai ne verotkin pitää jollain maksaa, muuten ei edellenkään kannata myydä.Verot pitää maksaa ja kiinteää omaisuutta on isolle joukolle hankala sopuisasti jakaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463220Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091952Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811791- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 281356
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1261212UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131168