Miksi ilmapiiriä

Sanokaapa, miksi Moskova näyttää siirtyneen provokaatioiden ja räyhäämisen linjalle. Baltiaa on kiristetty jos minkälaisilla patsaspolitiikoilla ja nyt jo Suomeenkin on lähetetty pahan karman levittäjiä ja provokaattoreita.

Toimita nostaa närkästystä ja vastenmielilsyyttä provokaattoreita kohtaan. Tämä on varmasti teettäjien tiedossa ja tavoitteena.

Mikä on tällaisen toiminnan motiivi?

Millaisia askelia sillä valmistellaan?

Ovatko sen tavoitteet sisäpoliittiset?
7199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olisikohan meilla suomalaisilla jotain osaa tai arpaa tässä keskustelussa.
Kun ajattelee näitäkin viimeaikaisia tapahtumia,nettikirjoittelua millä on pyritty suorastaan hysteeristä venäjävihaa tuomaan esille.
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan

Äänestä
  • Tähän väitteeseen liittyy provokaatiotoiminnan epäloogisuus. Väitettyä epäluuloa vahvistetaan toteuttamalla provokaatiota ja hyökkäyksiä.

    Em. syystä selitys ei ole uskottava. Jotakin muuta on tekeillä.

    Äänestä

  • Venäläinen heittää
    maasturilla (BMW,Volvo,MB)
    kurat Toyotan tuulilasille.
    Naisten kultaketjut välkehtii
    Levin superluxspecial-mökin
    takkatulilla (ja kaikki
    ladyt vielä monin verroin
    kotimaisia toppahousunaisia
    kauniimpia).
    Kyllä siinä saarijärveläisellä
    res.upseerilla jo keittää
    ja kiehuu.Käämit palaa,
    ja tonttikauppa käy.
    Hyvä Russian.Suomipoika
    myy kohta kuulakärkikyniä
    torilla.

    Äänestä

Washingtonia, eikö?
Sehän se räyhää ympäri maailmaa ja riistää toisten omaisuutta.
Moskova sentään pysyy omalla tontillaan ja yrittää parhaansa mukaan pitää puolensa tunkeilijaa vastaan.
Taidat olla joku provokaattori itse.

Äänestä
  • Olisiko jäälleen niin, että on taas kerran rahat ja hyvät neuvot loppuneet? Kun vallankumouksen käsi koputtaa niskaan, niin silloin täytyy etsiä ulkoisia vihollisia. Jos sellaisia ei ole, niitä täytyy hankkia.

    Näin menetetiin viimeksi kun talous romahti ja kansa oli jo vaatimassa omiaan. Silloin otettiin hyökkäyksen kohteeksi Tshetsenia ja omat ongelmat unohtuivat uhoon ja vereen.

    Olisiko uhoamisen ja provokaatioiden syynä jälleen oma heikkous ja epämukava olo romahduksen partaalla?

    Äänestä

Putinin pitää löytää aina "sopiva" vihollinen

Äänestä

Etes valkovenäläiset tai serbit, eivät tykkää Venäjästä. Eikä venäläiset ystäviä tarvitse, riittää kun muut pelkäävät. Mutta tämä pelkääjien määrä kutistuu Venäjän mielestä liian pieneksi, sillä Naton jäsenmaiden ei tarvitse enää pelätä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jälleen kiristetään? kirjoitti:

Sanokaapa, miksi Moskova näyttää siirtyneen provokaatioiden ja räyhäämisen linjalle. Baltiaa on kiristetty jos minkälaisilla patsaspolitiikoilla ja nyt jo Suomeenkin on lähetetty pahan karman levittäjiä ja provokaattoreita.

Toimita nostaa närkästystä ja vastenmielilsyyttä provokaattoreita kohtaan. Tämä on varmasti teettäjien tiedossa ja tavoitteena.

Mikä on tällaisen toiminnan motiivi?

Millaisia askelia sillä valmistellaan?

Ovatko sen tavoitteet sisäpoliittiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu