Urpilainen puhuu..

Asiaa:

SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen haluaa Suomesta punavihreän, ekososiaalisen yhteiskunnan.

- Porvarihallituksen kova oikeistopolitiikka on tullut tiensä päähän globaalin talouskriisin siivittämänä. Uusi talouskasvu on rakennettava kestävälle ja sosiaalisesti oikeudenmukaiselle pohjalle. Ihminen on nostettava politiikan keskiöön spekulatiivisen voitontavoittelun sijaan.

Yllä otanta Urpilaisen kannanotosta. Olen samaa mieltä. Hallitus on kaadettava ja edustajat vaihtoon. Kenelläkään sellaisella ei pitäisi olla mitään asiaa päättämään kansan asioista, joilla on suurpääomasijoittajiin kytköksiä. Nythän se on nähty mihin tätä maatamme on johdettu kun suursijoittajat ovat olleet vallalla. Valtio omisti aikoinaan paljonkin yrityksiä, joiden tehtävänä oli mm antaa työtä kansalle. Missä ovat nämä vakaat yritykset nyt? Poliitikkomme myivät nämä yritykset ulkoaalaisomistukseen, ja työttömyys vaan lisääntyy, eikä hallituksella ole muuta keinoa "kohentaa" taloutta kuin lisäämällä velkataakkaa. Siitä hyvässä mallissa asiat sentään ovat, heh, että vaikka mediasta saa jatkuvasti kuulla miten lomautuksia annetaan, yrityksiä kaatuu konkursseihin,ja työvoimaa vähennetään kaikilla aloilla, niin työttömyys ei yleensä ole silti kasvanut, vaan suomessa on työvoimapula. Miten minusta tuntuu siltä että jokin taho valehtelee,heh..

1

276

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gimurantti

      Joku poliitikko sentään puhuu asiaa, hyvä Urpilainen!

      Hahhah, toi osui: valtionyritysten tehtävänä oli aikoinaan antaa mm. työtä kansalle... Nykyäänhän kansa toimii pelkästään niiden kuppausmateriaalina että ns. eliitti (eli kansakunnan henkinen pohjasakka) saa käärittyä lisää rahaa itselleen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1364
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      460
      1066
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      160
      641
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      187
      574
    5. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      43
      559
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      548
    7. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    8. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      39
      529
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      516
    Aihe