Hyundai menee paremmin kaupaksi euroopassa.Kiaa myydään selvästi vähemmän.Suomessahan kaikki on toisin:
http://www.autoweek.nl/verkoopcijfers.php?verkoopjaar=2008
http://www.autoweek.nl/verkoopcijfers.php?verkoopjaar=2008
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..pieniä eroja vuodesta vuoten esiintyy lähinnä johtuen mallien vaihtumisesta,facelifteistä ja niitten odottelusta ymv. Luulenpa että ceedin facelift ja soulin tuleminen markkinoille taas kääntää markkinat kian hyväksi.
Eihän esim.jenkeissä Ceediä ja i30:ntä edes myydä.
Siellä kilpaillaan ihan eri malleilla.
Hyundaita valmistetaan enemmän.Kia on pienempi valmistaja maailmanlaajuisesti.Myynti täytyy olla isompi Hyundailla.Tässä tilastoa:
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=156830
"Eihän esim.jenkeissä Ceediä ja i30:ntä edes myydä.
Siellä kilpaillaan ihan eri malleilla."
http://www.newcartestdrive.com/sneakpreview.cfm?ReviewID=190
Hyundai ei ole isompi valmistaja kuin Kia, ne ovat yksi ja sama valmistaja, Kia ja Hyundai ovat yhden ja saman konsernin merkkejä, hyvä esimerkki tästä on että tehdas mainostaa itseään maailman kuudenneksi suurimpana autonvalmistajana, tässä ovat siis molemmat mukana.
Tiedän että Hyundai-Kia on samaa konsernia mutta Hyundai merkkiä kuitenkin valmistetaan enemmän kuin Kia merkkiä.
Ja mikähän tämän valtavan paljastuksen idea on?
Hyundaita myydään maailmanlaajuisesti enemmän kuin Kiaa.