Olen kysellyt, miksi lestadiolaisuus olisi ainoa oikea, mutta en ole saanut vastausta. Kirjasta Kimmo Ketola, "Uskonnot Suomessa" (Juva 2008) s. 73 löysin tälläisen lauseen:
"Lestadiolaisuudessa puhutaan "avainten vallasta" eli uskoville luovutetusta oikeudesta pidättää ja päästää syntejä. Tästä on lyhyt matka ajatukseen, että pelastuksen tarjoava oikea seurakunta onkin kirkon sijasta uskovista koostuva lestadiolaisseurakunta."
Mikä takaa, että uskovaisella on tuo valta? Raamatun mukaan synnit saa anteeksi vain kasteen liiton kautta. Taivaan valtakunnan avaimet ovat kirkon johtamisen valtuus, joka annettiin apostoleille. He eivät voineet antaa syntejä anteeksi. Kirkkokuria he olivat oikeutettuja pitämään yllä, mutta se on eri asia kuin syntien anteeksianto. Se oikeus on vain Jumalalla.
Oikea kirkko ja syntien anteeksisaaminen
3
778
Vastaukset
Torjutteko aiheen vai ettekö uskalla keskustella? Tuossa edellä ihmetellään keskustelun vähäisyyttä tällä palstalla.
- mai-la
>Olen kysellyt, miksi lestadiolaisuus olisi ainoa oikea,<
Jos kokee että on ainoa oikea, niin ok. sille ihmiselle joka niin kokee. - holotna bravda
vaan pahat teot heijastuvat takaisin.
Mtä kylvät sitä niität.
On yleinen harhaluulo uskovaisten parissa että Jeesus lunastaisi syntimme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant679383Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795856Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215590Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot314887HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.884521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894291"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770