Älkää nyt antako ensimmäisen vaasalaisen tuuri voiton hämätä. Ässät vie neljä seuraavaa peliä mennen tullen. Tasoero on valtaisa.
Mutta toki voi antaa vaasalaisten ja Tammisen nyt hetken nauttia euforiastaan. Kohta se on kuitenkin tylysti ohi.
Ässät hoitaa seuraavat pelit
7
352
Vastaukset 7
- Ässät jyräsi
Liigakarsinta katsojien mieleen
Ässien ja Sportin liigakarsintaa oli paikan päällä katsomassa yli 6000 katsojaa. Moni Ässä-kannattaja varmaan tulikin paikalle siinä uskossa, että Ässät hoitavat pelin helposti kotiin. Niin ei kuitenkaan käynyt. Tuomarit Vuohtoniemi ja Kruus ovat Sm-liigan tuomareita, mutta heidän tuomarointi taitonsa olivat ihan mestistasolla. Sport sai aivan liikaa anteeksi ja Ässät sai puhtaista taklauksista jäähyjä. Eero Kilpeläinen pelasi hyvin, eikä Sportin maaleja voinut pistää hänen syyksi. Illan pelin tunnelma pysyi lähinnä yleisön joukossa. Melkein puolet yleisöstä oli Ässä-faneja ja toinen puoli Sport-faneja, joten melu oli sen mukaista. Ensimmäinen erä oli Ässien hallintaa. Sportti ei saanut luotua minkäänlaisia tilainteita Ässien päätyyn. Ihmeellistä oli miten Kilpeläiselle kertyi 7 torjuntaa ensimmäisessä erässä kun kiekko oli suurimman osan ajasta ensimmäisestä erästä Sportin päädyssä. Sport lähti todella toivottoman näköisesti ensimmäiseen erään. Ehkä joukkue on Mestiksessä hyvä, mutta liigajäillä ei taida pysyä menossa mukana. Maaleja ei ensimmäisessä erässä nähty.
Sportille annettiin maalit
Toisessa erässä Tero Määttä joutui helpohkosti kampituksesta jäähylle. Sportin Juha Koivisto sai kiekon onnekkaasti maalin kun Kilpeläisen eteen oli ryhmittäytynyt sportilaisia ja ässäläisiä kourallinen. Kilpeläinen ei nähnyt mitään. Toisen erän lopulla Sport sai toisen maalin yhtä onnekkaasti. Erik Rasmussen, joka koko illan oli tuomareiden silmätikkuna, joutui naurettavan helposti laitataklauksesta istunnolle. Markus Jämsä sai samalailla tilaisuuden kun oli taas miestä Kilpeläisen edessä maskissa. Kolmannessa erässä Ässät yritti kiihkeästi tasoihin. Kavennusmaali syntyikin erän puolessa välissä kun Määttä sai iskettyä kiekon Sportin maalivahdin Jaakko Suomalaisen selän taakse, syöttäjänä kapteeni Matti Kuparinen. Viimeistä erää oli vain alle 5 minuuttia jäljellä niin Sportin Antti Uitto sai selästä taklaamisesta viisi minuuttia ja 20 minuutin käytösrangaistus päälle. Yhden miehen ylivoima ei Suhoselle riittänyt, vaan hän otti Kilpeläisen maalilta pois. Sport sai kolmannen maalin tyhjään maaliin, maalintekijänä Toni Sihvonen. Kahdeksan sekuntia ennen pelin loppua, sai Derek Damon kiekon maaliin Kuparisen ja Tommi Huhtalan syötöistä.Peliaika ei kuitenkaan riittänyt loppukiriin, joten peli päättyi 2-3.
Seuraavaksi Ässät matkaa Vaasaan kokeilemaan miten luistin kulkee mestisjoukkueen jäällä. Ässien on parasta saada onni puolelleen ja peli kulkemaan ennen kuin Mestis kutsuu. Vielä on pelejä jäljellä.
Eeva-Marju Härkisuo
toimittajat(at)assat.com
http://www.assat.fi/fi/nayta/ottelu/12379697536154/&rep=rep- mutta kenen hyväksi?
Ymmärrän, että Ässien sivuille raportteja kirjoittava näkee asioita jonkin verran patalasien läpi, mutta tämä Härkisuo on täydellinen floppi. Nuori neiti ei osaa kielioppia, ei omaa käytöstapoja, eikä ymmärrä jääkiekosta mitään. Siis kaikinpuolin täydellinen Ässäfani.
- pelleiletkö
mutta kenen hyväksi? kirjoitti:
Ymmärrän, että Ässien sivuille raportteja kirjoittava näkee asioita jonkin verran patalasien läpi, mutta tämä Härkisuo on täydellinen floppi. Nuori neiti ei osaa kielioppia, ei omaa käytöstapoja, eikä ymmärrä jääkiekosta mitään. Siis kaikinpuolin täydellinen Ässäfani.
Vedä se V:llä alkava päähäs ja suksi sinne saatanan siperiaan
- se taas avautuu?
pelleiletkö kirjoitti:
Vedä se V:llä alkava päähäs ja suksi sinne saatanan siperiaan
Et sitten muuhun pysty kuin ääliömäiseen uhoamiseen? Mahtaa burilaista ahistaa tulevat Mestis -vuodet =)
- VaasanMaila
pelleiletkö kirjoitti:
Vedä se V:llä alkava päähäs ja suksi sinne saatanan siperiaan
Sehän kuvaa minkälainen on täydellinen Ässäfani. Jos se oli liian monimutkaisesti kerrottu niin voin tiivistää: Tyhmä mutta yksinkertainen.
Ja sama poriksi: Tyh-mä mut-ta yk-sin-ker-tai-nen. - vihjailetko
VaasanMaila kirjoitti:
Sehän kuvaa minkälainen on täydellinen Ässäfani. Jos se oli liian monimutkaisesti kerrottu niin voin tiivistää: Tyhmä mutta yksinkertainen.
Ja sama poriksi: Tyh-mä mut-ta yk-sin-ker-tai-nen.yritätkö vihjailla että borilaiset olis jotenkin tyhmiä? siinä olet kyllä täysin oikeassa!
- tottatosiaan
Ässät hoitaa homman tänään helposti. Tammisen puheet ja edeltävä peli on sytyttänyt patalauman ja tänään marssijärjestys palaa oikeaksi. Sportilla ei ole tänään mitään jakoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560