Katsoittako telkkarista ohjelman MOT : Syntinen lääke?
Siinä oli juttua kannabislääkkeistä
On se perkele kumma kun se lääkkeenäkin kielletään tässä massa
Tässä ohjelmassa sano järkevä lääkärikin sitä että miksi mieto huume lääkkeenä kielletään ? Onhan niitää vahvoja lääkkeitä kuten morfiini sekä nämä ooppiumpohjaiset lääkkeet jotka antavat pahoja sivuvaikutuksia
On se kumma kun kannabista pidetään niin vahvana aineena. Jos lääkäritkin puolustuu kannabista niin miksä se kielletään.
Tässä ohjelmassa se tietämätön ämmä joka oli jostain teveys jutusta niin sano että kannabispohjaisilla lääkkeillä ei olisi hyötyä kipuihin, ja sehän puhu täyttä paskaa. Kannabis on tutkittu huume jolla on hyvät vaikutukset moneen asiaan kuten lieventää kipua, rauhoittaa, rentouttaa ja ym ym kaikkea asiallista hyötyä
Jos Suomi ei paranna tapoja lakiasioissa niin haistatan pitkät paskat tälle kepulaisella maalle!
Siinä oli juttua kannabislääkkeistä
On se perkele kumma kun se lääkkeenäkin kielletään tässä massa
Tässä ohjelmassa sano järkevä lääkärikin sitä että miksi mieto huume lääkkeenä kielletään ? Onhan niitää vahvoja lääkkeitä kuten morfiini sekä nämä ooppiumpohjaiset lääkkeet jotka antavat pahoja sivuvaikutuksia
On se kumma kun kannabista pidetään niin vahvana aineena. Jos lääkäritkin puolustuu kannabista niin miksä se kielletään.
Tässä ohjelmassa se tietämätön ämmä joka oli jostain teveys jutusta niin sano että kannabispohjaisilla lääkkeillä ei olisi hyötyä kipuihin, ja sehän puhu täyttä paskaa. Kannabis on tutkittu huume jolla on hyvät vaikutukset moneen asiaan kuten lieventää kipua, rauhoittaa, rentouttaa ja ym ym kaikkea asiallista hyötyä
Jos Suomi ei paranna tapoja lakiasioissa niin haistatan pitkät paskat tälle kepulaisella maalle!
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Jos Suomi ei paranna tapoja lakiasioissa niin haistatan pitkät paskat tälle kepulaisella maalle!"
No mikäs "kipu" sinut noin vihaiseksi saa?
Kannabis aiheuttaa psykooseja, laukaisee skitsofrenian, aiheuttaa todistetusti kivessyöpää ja monia hengityselinsairauksia.
Olisko siinä tarpeeksi syitä, miksi kannabista ei kannata käyttää?
Lääkeopiaatit sen sijaan tehokkaasti poistavat kivun, eivät aiheuta hallusinaatioita ja ummetus on pahin sivuvaikutus. Erittäin vaikean saatavuuden takia väärinkäytön riskit ovat pieniä, vrt. kannabis, jota saa jokaiselta Igorilta tai metroasemilla hillujilta.
Ja mikä tärkeintä, fyysinen riippuvuus on hoidettavissa (kokemusta ja erivahvuisia opiaatteja löytyy), mutta kannabiksenkin aiheuttama psyykkinen riippuvuus seuraa helposti läpi elämän.
päihteet aiheuttavat psykooseja ja voivat laukaista lopulta skitsofreniaan huonolla hoidolla johtavan psykoosin. päihteet kuten alkoholi (todennäköisyys psykoosille paljon kannabista suurempi), kahvi, kannabis, amfetamiini, lsd ja muut vastaavat - päihteet. ei vain kannabis. asian esittäminen tavallasi kertoo omasta henkisestä sairaudestasi levittää egosi tai kannattamasi huumekaupan takia valheita.
kivessyöpä ilman kannabista 1 : 100 000 / EHKÄ kannabiksen kanssa 2 : 100 000. tilastollinen merkittävyys täysin mitätön ja lisäksi tutkijoidenkin mielestä epävarma. jonkun paskalehden tyypillistä lääkäripalstan antihuumehehkutussontaa, joka sinussa on löytänyt oivan kasvumaan, koska olet sairas.
lisäksi olet valheiden levittäjä.
"Lääkeopiaatit sen sijaan tehokkaasti poistavat kivun, eivät aiheuta hallusinaatioita ja ummetus on pahin sivuvaikutus. Erittäin vaikean saatavuuden takia väärinkäytön riskit ovat pieniä, vrt. kannabis, jota saa jokaiselta Igorilta tai metroasemilla hillujilta.
Ja mikä tärkeintä, fyysinen riippuvuus on hoidettavissa (kokemusta ja erivahvuisia opiaatteja löytyy), mutta kannabiksenkin aiheuttama psyykkinen riippuvuus seuraa helposti läpi elämän."
Just... ei kannabikselle mutta opiaattia vaan kehiin. Huhhuh. Älä nyt tommosia mene puhumaan, joku voi ottaa tuon vaikka tosissaan.
Itse en koskisi opiaatteihin pitkällä tikullakaan. En varmasti. Hyi olkoon. Tilastollisestikin nuo opiaattinarkkarit aiheuttaa eniten ongelmia laittomien huumeiden kanssa ja lekurit vaan sen kun syytää lisää. Eikö lekuritkaan yhtään häpeä? No ei kai kun tommosella diilaamisella saa poskihoitoo ja taksikyytiä massin lisäks... Perhanan valkotakkiset huumediilerit.
Ihan hyvin vois kannabiksen sallia lääkkeenä jos jotkut toivottomat siitä apua saa. Ainakin ohjelmassa esiintynyt pariskunta oli siihen kovasti tyytyväisiä. Onhan se jo terapeuttista puuhastelua kun höyrystelee lääkettä keuhkoihinsa.
"Kannabis aiheuttaa psykooseja, laukaisee skitsofrenian, aiheuttaa todistetusti kivessyöpää ja monia hengityselinsairauksia.
Olisko siinä tarpeeksi syitä, miksi kannabista ei kannata käyttää?
Lääkeopiaatit sen sijaan tehokkaasti poistavat kivun, eivät aiheuta hallusinaatioita ja ummetus on pahin sivuvaikutus. Erittäin vaikean saatavuuden takia väärinkäytön riskit ovat pieniä, vrt. kannabis, jota saa jokaiselta Igorilta tai metroasemilla hillujilta.
Ja mikä tärkeintä, fyysinen riippuvuus on hoidettavissa (kokemusta ja erivahvuisia opiaatteja löytyy), mutta kannabiksenkin aiheuttama psyykkinen riippuvuus seuraa helposti läpi elämän."
Hah! Ainakin teit selväksi ettet tiedä kannabiksesta mitään. Et mitään. En ymmärrä kuinka joku voi olla noin sokea HUUmefoobikko idiootti, että voi puhua jotain tuollaista. Et selvästikään tiedä mitä opiaatit ovat. Jos esimerkiksi heroiini ja morfiini sanovat jotain niin ehkä sitten. Kaikki opiaatit ovat erittäin vaarallisia, todella kovan riippuvuuden aiheuttavia huumausaineita.
Kannabis taasen on vaarattomampaa ja vähemmän riippuvuutta aiheuttavaa kuin kahvi (kofeiini).
Että tuota olisikohan sinunkin aika myöntää totuus?
eihän se nyt totuutta myönnä ikimaailmassa kun on hullu mielisairas skitsofreenikko kannabispsykoosissa oleva VS.
Pahin sivuvaikutus ummetus mistähän sä puhut et ainakaan esim tramalista, panacodista jotka kummatkin ovat opiaatteja, itse käyttänyt niitä juuri rentouttavan ja euforisen tilan vuoksi.
Se oli lainauksesta, jonka edellinen kirjoitti.
Itse tiedän opiaateista just sen verran, etten halua tietää yhtään enempää.
"Kannabis taasen on vaarattomampaa ja vähemmän riippuvuutta aiheuttavaa kuin kahvi"
Mielestäsi kahvia juovan 12-vuotiaan pitäisi siis vaihtaa kahvi kannabikseen, eikö niin?
Kannabis on raadellut aivosi todella pahoin.
"Kannabis taasen on vaarattomampaa ja vähemmän riippuvuutta aiheuttavaa kuin kahvi "
Mielestäsi siis taukopaikalla kahvia nauttiva ja ajoon lähtevä rekkakuski on vaarallisempi kuin taukopaikalla pössyttelevä rekkakuski.
"Mielestäsi kahvia juovan 12-vuotiaan pitäisi siis vaihtaa kahvi kannabikseen, eikö niin?"
Miksi 12-vuotiaan pitäisi yleensäkkään juoda kahvia/teetä tai käyttää kannabista tai mitään muitakaan päihteitä?
KANNABISTIEN MIELESTÄ KAHVI ON TOSI KOVAA HUUMETTA. SAMOIN SIMA JA LIMMONAATEISTA AINAKIN COCA-COLA KUULUU VAHVOIHIN HUUMEISIIN, SPRITEÄ VOI LAPSETKIN JUODA JOS SITÄ LAIMENNETAAN SUHTEESSA 1/5 TISLATTUUN VETEEN, KAIVOVESI EI KÄY KOSKA SEKIN ON HUUUUUMETTA.
faktoja kahvista:
http://www.geocities.com/eikahvia/tietoja.html
"Näin tunnistat kahvin käyttäjän
Kahvin käyttäjiä on keskuudessamme enemmän kuin kukaan edes uskaltaa arvella. Kahvin rappeuttavaa vaikutusta onkin siksi vaikea havaita, sillä kunnollista vertailukohtaa ei oikeastaan ole. Kuitenkin silloin tällöin tarkkaavainen katsoja pystyy löytämään väkijoukosta poikkeuksellisen terveen ja reippaan näköisen nuorukaisen. Onneksi olkoon! Olet löytänyt kahvittoman ihmisen!
Joukossa voi olla ihmisiä, jotka ovat melkein normaaleja. Kyseessä voi olla joko kahvista toipuva ihminen tai aloitteleva kahvin käyttäjä. Lue täältä, mitä kahvi voi saada aikaan, niin voit varoittaa aloittelevaa kahvinkäyttäjää ajoissa!"
http://www.geocities.com/eikahvia/tunnistus.html
"Kahvin käyttöön liittyy myös paljon välineistöä. Ota niistä heti selvää, niin voit tunnistaa, käyttääkö lapsesi tai työkaverisi kahvia! "
http://www.geocities.com/eikahvia/valineet.html
Viranomaiset jarruttavat lääkekannabiksen käyttöä potilaiden hoidossa. Toimittaja Riikka Kaihovaara.
Kesto: 00:28:00
Poistuu Areenasta: 06.04.2009 klo 20:00
http://areena.yle.fi/toista?id=2056723
mä kärsin unettomuudesta olen syönyt siihen
vaivaan paria lääkettäkin. onneksi minulla tehosivat aika miedot unilääkkeet, jotkut syövät
vahvoja. sitten kun sellainen vahva ei enää tehoa
on kusinen paikka, voi olla ettei niitä kestä ottaa toista.
itse olen kokeillut unilääkkeenä lähes puhdasta indicaa. aika vahva ehkä jopa puolen gramman
tosi tuhti joopeli siinä yhdeksältä. tarkoitus
päästä uneen kymmeneltä. sohva veti puoleensa
heti savujen jälkeen mutta vähän ennen kymmentä
tajusin ettei uni tule.
tein toisen vähän pienemmän, poltin sen ja menin
sänkyyn. nukahdin lähes välittömästi ja nukuin
hyvin aamuun asti. kannabis lääkkeenä unettomuuteen tai kipuun on erityisen hyödyllinen
siinä mielessä että sitä voidaan antaa todella
suuriakin määriä ilman myrkytysvaaraa.
ajatellaan vaikka kivun lievitystä. morffiini on
edelleen yleinen kovien kipujen hoidossa. se on
kuitenkin kova huume joka aiheuttaa riippuvuutta
ja menettää tehonsa tietyssä vaiheessa. kannabista voidaan antaa helvetin paljon ja jos
ei se yksin riitä niin yhteisvaikutuksessa morfiinia tarvitaan paljon vähemmän.
millään muulla tunnetulla lääkkeellä/päihteellä
ei ole niin pieniä haittoja kuin kannabiksella.
käytännössä kaikki ovat hengelle vaarallisempia
ja monet myös psyykkisesti haitallisempia.
kannabiksen ainoat todelliset haitat johtuvat
laittomuudesta. tässäkin annetaan mielummin rikollisten rikastua kuin otettaisiin järki
käteen ja tehtäisi kannabiksesta kontrolloitu
päihde ja lääke.
Jos ja kun se on joidenkin mielestä "turvallinen lääke" niin sen kun käytät sitä lääkkeenä, mutta ei päihteenä, sen kummemmin kuin morfiiniakaan.
Kaikilla aineilla on omat sivuvaikutuksensa, niin myös kannabiksella.
Nämä asiat määrittelee lääkäri.
päihdekäyttöön sopiva kannabis saa minut yhtä
sosiaaliseksi kuin laillinen viina. plussana se ei aiheuta riitaa nakkikiskalla, eikä saa mua
yrjöämään. sitten sekin plussa ettei menetä
kykyä.
lääkkeestä jos löydät vaarattomamman saat aplodit. kannabis ei ole tappanut yhtään, lähes
kaikki lääkkeet ovat. lääkärit tietävät kyllä
asioista mutta suuttuvat kovin helposti ollessaan
väärässä.