Jos oikein ymmärsin Ylen uutisia. Siis ensin meni talous nurin, sitten ruvettiin viljelemään.
Yrittänyttä ei laiteta. Poliisi vei kannabiksetkin pesästä.
Yrittänyttä ei laiteta. Poliisi vei kannabiksetkin pesästä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kommunismi ei kannata missään, ei edes Islannissa.
kapitalismin kuolinkampailun saamista muodoista. Tavalla tai toisella sen tulee tuottaa Ihmistä tuhoavaa kehitystä, voidakseen näin itse elää.
ei kysy sosialismia eikä kapitalismia, se on täysin harrastuspohjaista ainakin aluksi. Se vastaa viinan keittoa meidän kulttuurissamme enkä usko viinan tai kiljun tekemisen olevan vierasta sosialisteillekaan.
Jos kuvittelet tuota kapitalismin kuolinkamppailuksi olet pehmeämpi latvastasi kuin olen edes osannut kuvitella. Se kuitenkin todistaa todeksi sen jonka lausuin tänä aamuna yhdessä toisessa vastineessani, komut suurentelevat muiden töppäyksiä ja vähättelevät ja piilottelevat omiaan.
Tuosta itsensä tuhoamisesta muistutan muinaisen Neukkulan kännäämisestä ja sen keski-ikää laskevasta tuhoisuudesta, jota myös voitaneen pitää mainitsemanasi "Ihmistä tuhoavana kehityksenä". Siellä se ei tosin tuhonnut vain ihmisiä vaan koko valtakunnan.
Sinulla on pehmeämpi pää kuin luulinkaan.
Valtiolta minkä ehdittiin. Trokaaminen kukoisti
ja pimeät markkinat.
Oli virallinen "talous" ja rikollinen varjotalous,
johon kaikki osallistuivat kykyjensä mukaan.
Tietääkö Rainesto miksi?
Ahne, laiska, paska porvari on ahne, laiska, paska porvari myös sosialismissa.