Rosmariinipuu?

poopii

Näin aamutvssä tosi hienon rosmariinipuun ruukussa. miten rosmariinista saa puun vai voiko niitä puumaisia rosmariineja ostaa puutarhaliikkeistä?

4

2331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3.5 ha. rosmariinimetsää

      Tule kaatamaan oma puusi, lainaamme sinulle moottorisahaakin, jos ostat itse pensat.
      Myös naurispuita ja lehmien pesäpuita löytyy.
      Tilamme erikoisuus on keräkaalipensaat, sekä punaiset mustajuuret!

    • viherpeukku

      Juuri laitoin pari tulemaan. Ostat kaupasta tuoreyrttinä ruukun rosmariinia. Yleensä siinä on useampi taimi, jos ei se on varmaan jo katkaistu joten valitse sellainen jossa on kokonainen suora verso. Leikkaat paakun osiin siten jokaiseen jää yksi kasvi. Sitten vain hiljalleen nyppii lehtiä alhaalta päin ruuan sekaan. avot. Sitten kun mittaa on sopivasti (20-40cm) latva poikki.

      Eli rungon saat aikaan leikkaamalla kaikki sivuversot pois. Sitten kun latva on katkaistu kannattaa kaikkia versoja typistää muutaman kerran niin saat tuuhean pallomaisen kasvun. Tukikepin tarvetta ei ainakaan vielä ole minulla vastaan tullut.    

      • poopii

        kuulostaapa hienolta tuo rosmariinimetsä.... missähänpäin mualimaa sellasia kasvaa.

        Olipa hyvin kerrottu tuo toinen vinkki! Mitenköhän tekisin, kun se tuoksuu aika voimakkalle ja sisätiloissa tuppaa miehelle tulemaan allergiaa... missä vaiheessa sen ruukun jossa se yrtti kasvaa voisi siirtää lasitetulle terassille??? Yöpakkasia varmaan pelkää? Kuinka nopeasti kasvaa sinulle puuksi (tai vähän korkeammaksi???)


      • Kasvattaja Kk
        poopii kirjoitti:

        kuulostaapa hienolta tuo rosmariinimetsä.... missähänpäin mualimaa sellasia kasvaa.

        Olipa hyvin kerrottu tuo toinen vinkki! Mitenköhän tekisin, kun se tuoksuu aika voimakkalle ja sisätiloissa tuppaa miehelle tulemaan allergiaa... missä vaiheessa sen ruukun jossa se yrtti kasvaa voisi siirtää lasitetulle terassille??? Yöpakkasia varmaan pelkää? Kuinka nopeasti kasvaa sinulle puuksi (tai vähän korkeammaksi???)

        Samalla tekniikalla olen kasvattanut marjapensaspuita ja hyvin se onnistuu. Tukikeppiä tarvitaan aluksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      365
      6538
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      74
      4234
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      43
      3594
    4. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      137
      3519
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      95
      3504
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      245
      3463
    7. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      94
      3262
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      104
      2763
    9. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      25
      2642
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      227
      2520
    Aihe