Olen 18-vuotias, ja käyn vasta toista vuotta lukiota. Tarkoituksenani olisi käydä lukiota vielä kaksi vuotta, jonka jälkeen käyn armeijan.
Neljän vuoden opintojeni vuoksi minulla on paljon vapaa-aikaa, ja voisin käyttää sen hyväkseni valmistautumalla jo nyt oikeustieteellisen pääsykokeisiin. Näin pystyisin perehtymään syvällisemmin laajempaan aihealueeseen.
Kuinka pitkälti pääsykokeet perustuvat juuri sen vuoden pääsykoekirjoihin? Olisiko minulle merkittävää hyötyä aloittaa jo nyt lukemaan aiempien vuosien kirjoja, vai onko järkevintä päntätä oikean vuoden kirjat lyhyessä ajassa?
Entä kuinka tärkeää on kirjoittaa ruotsi? En osaa ruotsia juuri ollenkaan, mutta jos alkaisin sitä tosissani opiskelemaan, voisin kirjoittaa sen keväällä 2011.
Että sellaisia kysymyksiä :)
Neljän vuoden opintojeni vuoksi minulla on paljon vapaa-aikaa, ja voisin käyttää sen hyväkseni valmistautumalla jo nyt oikeustieteellisen pääsykokeisiin. Näin pystyisin perehtymään syvällisemmin laajempaan aihealueeseen.
Kuinka pitkälti pääsykokeet perustuvat juuri sen vuoden pääsykoekirjoihin? Olisiko minulle merkittävää hyötyä aloittaa jo nyt lukemaan aiempien vuosien kirjoja, vai onko järkevintä päntätä oikean vuoden kirjat lyhyessä ajassa?
Entä kuinka tärkeää on kirjoittaa ruotsi? En osaa ruotsia juuri ollenkaan, mutta jos alkaisin sitä tosissani opiskelemaan, voisin kirjoittaa sen keväällä 2011.
Että sellaisia kysymyksiä :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eli pääsykoe perustuu aina kyseisen vuoden pääsykoekirjoihin. Pääsykokeessa vastaat, kuten kirjassa asia on selitetty, vaikka kirjassa olisi virheelistäkin tietoa.
Mikäli haluat oikeasti valmentautua jo etukäteen, suosittelen suorittamaan avoimessa kursseja etukäteen, jotka luetaan hyväksi, kun mahdollisesti haet/pääset oikeustieteelliseen.
Ruotsista, ei siitä haittaakaan ole se kijoittaa, varsinkin julkisella puolella työskennellessä ruotsia periaatteessa pitäisi osata (virkamieskielitutkinto)
riippuu mihin oikiseen haet (lappi, hki, turku).
Lappiin joka vuos pyöritellää samoja (3) kirjoja joista aina luetaan vaan eri osioita eli sinne periaatteessa vois lukea niitä. Hkissä ei toimi, turusta en tiedä.
Tuhatkertaa tehokkaampaa on kuitenkin käyä avoimessa yliopistossa suorittamassa kursseja. Lapissa osasta avoimia opintoja saa lisäpisteitä pääsykokeeseen joka on TODELLA merkittävä etu. Hkissä tätä etua ei saa, turusta ei hajua.
Lapissa saat max 13 pistettä pääsykokeeseen kun noin 35-40p pääsee sisään. Ja 13 ON paljon.
Lisäksi avoimen opinnot sisällytettään sitten tutkintoosi kun olet sisällä.
Vielä lisänä että jos lappiin haet ni harkitse MITÄ kursseja kannattaa käydä avoimessa, kato mistä kursseista on hyvitetty lisäpisteitä viimevuosina. Esim velvoiteoikeus on aika pomminvarma. (http://www.ulapland.fi/?Deptid=8726)
Ja tosta linkistä ku näät tuon listan mitä tänä vuonna hyvitetään ni helpoimmalla pääset ku suoritat nuo "pakolliset perusopinnot" otsikon alla olevat kurssit:
Oikeusfilosofia 2 lisäpistettä
Oikeusjärjestelmät ja oikeushistoria 2 lisäpistettä
Oikeusteorian perusteet 2 lisäpistettä
Roolit ja päätöksenteko lainkäytössä 4 lisäpistettä.
Aika helppoja suorittaa ja nuista kertyy jo sen 10p.
Esim minä kävin tuon oikeusteorian ja oikeushistorian niin että luin vaa jonku luennolla istuneen muistiinpanot (yleensä professorin kalvot saa netistä) käymättä ite ees luennoilla saatikka sitte että oisin lukene mitää kirjoja. Siitä ei ollu ees tenttiä vaan pelkkä helppo luentokuulustelu.
Sitte taas jos otat esim finanssioikeuden tai velvoiteoikeuden , joudut lukemaan vähintään 1500 sivua todella tarkaan ja todennäkösesti et silti pääse läpi tenttiä.
Kiitos, tuo auttoi paljon.
Jäi vähän epäselväksi kuitenkin, että mistä noista avoimessa yliopistossa suoritetuista kursseista hyvitetään pisteitä kokeessa. Niistä kaikistako, jotka lueteltiin tuolla sivulla? Vai vaihtuvatko ne joka vuosi?
Lisäksi pitänee ottaa selvää että miten voin suorittaa kursseja Rovaniemellä, kun käyn vielä toistaiseksi lukiota Oulussa.
Avoimen luennot on pääsääntöisesti iltaisin ja junalla Oulusta pääsee, eli ei pitäisi sen suhteen olla mikään ongelma... Avoimeen vaan innolla opiskelemaan!
Kannattaa alkaa lukemaan jurdista kirjallisuutta. Vanhat pääsykoekirjat ovat hyvää harjoitusta. Valmistautuminen tuleviin pääsykokeisiin on helpompaa, kun teksti on tutunlaista.