Paljonko on investoitu

kamerajärjestelmiin?

Paljonko Tiehallinto on investoinut kamerajärjestelmiin?
Miten kamerajärjestelmät hyödyttävät autoilijoita? Miten järjestelmällä hankittava informaatio hyödyttää tavallista autoilijaa?
Mikä kamerajärjestelmien todellinen tarkoitus on?
Käytetäänkö verorahoja liikenteen parantamiseen, liikenteen turvallisuuden lisäämiseksi tai liikenneolosuhteiden parantamiseksi? Käytetäänkö verorahoja hyödyksemme?
Onko Suomessa liikenteen valvonta tärkein ja akuutein parannettava asia, entä teiden rapistuva kunto?

4

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta..

      Jos tarkoitat niitä hillopurkkien näköisiä juttuja pareittain pylväitten nokassa, niiden tietoja voi käyttää mm. navigaattoreiden kautta, jos kohta epäilen hyödyn olevan pieni tai olematon. Suomessa on niin harva tieverkko että vaihtoehtoisia reittejä ei tarvittaessa ehdi hakea tai kiertomatka on kohtuuton. Liikennehäiriöt muutenkin Suomessa on eri luokkaa kuin esimerkiksi Saksassa loma-aikaan. Kysymykseesi niiden purnukoiden hyödystä toteaisin että laitevalmistaja ainakin on tyytyväinen.

    • Sohvatiikeri

      Kelikamerat on alunperin laitettu kunnossapitotuotannon tarpeisiin. Niistä on aivan valtavasti hyötyä: tietää, koska pitää lähteä auraamaan, ja arvaa, koska on liukasta. Ne täydentävät mainiosti tiesääasemien antamaa numerotietoa.

      Ns liikenteen ohjaukseen niitä on alettu käyttää vasta myöhemmin.

      Yhden kameran hinta on käsittääkseni kaikkiaan joitakin tuhansia, heitetään nyt vaikka 3000 asennuksineen. Olisiko kameraverkkoon tuolla luvulla käytetty miljoonan verran. Valtion teiden talvihoitoon menee vuosittain jotain vajaa 100 miljoonaa, niin että siihen voi suhteuttaa.

      Mahdollisesti kuitenkin puhut toisesta asiasta, liikennetutkimuksesta Andamentin systeemillä?

      • Parisilmätkö ?

        Keskinopeuksille.....Mansessa on Kyttälä, mutta että koko SUOMI, joku on kyllä vinksahtanut.


    • luulin...

      ...että tarkoitit peltipoliiseja, mutta ilmeisesti tarkoitat kelikameroita.

      Kelikamerat on tarkoitettu teiden kunnossapitäjien avuksi. Siitä tulee säästöä, kun ei tarvitse käydä katsomassa äärialueilla lumi- tai liukkaustilannetta. Moni kelikamera on lisäksi paikassa, jossa lumi kinostuu herkästi. Toki kuka tahansa voi käytä katsomassa niiden kuvia netissä, huvi tai hyöty tarkoituksenaan.

      Peltipoliisien tarkoitus on hillitä ajonopeuksia eli lisätä liikenneturvallisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2709
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2458
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      41
      2131
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1996
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1482
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1343
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      964
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      778
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      771
    Aihe