Lasten Päivähoito

Muuttanu

Olemme muuttaneet toiselta paikkakunnalta tänne, siellä ei ollut tälläistä käytäntöä.

Hoitopaikka on kiinni koko heinäkuun ja jos kummallakaan vanhemmalla ei ole lomaa niin pitää itse järjestää lapsille hoito. Samalla kuitenkin pitää maksaa puolet kuukauden hoitomaksusta vaikka hoitopaikka on kiinni. Siis onko tämä mikkelissä jokaisessa hoitopaikassa samanlainen tapa?

3

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliskohan tullut nyt ymmärrettyä väärin.
      Mutta joka tapauksessa teillä on oikeus hoitopaikkaa(päivähoito), sen turvaa laki. Siis jos olette molemmat töissä.
      Aikaisemmin ilmoittelivat ajoissa, onko paikkakiinni ja milloin, sekä antoivat lomakkeen, jossa oli vaihtoehtoisia paikkoja, joista hoitopaikkaa anottiin/kyseltiin itse.

      Sanomattakin on selvää, että ajoissa kannattaa lähteä asiassa liikkeelle. Paikkoja on varmasti niin vähän, kuin suinkin mahdollista.

    • tiiulu

      mikä hoitopaikka kyseessä?

    • tarvitseville

      Kun pv.koti on kiinni ja lapsi tarvitsee hoitoa hänet siirretään päivystävään pv.kotiin. Joskus se voi olla jopa oma pv.koti jossa ryhmiä on yhdistetty lapsimäärän tarpeiden mukaan.Joku pv.koti on aina auki ei lapsi ilman hoitoa jää mutta en tiedä sitten noista yksityisen puolen hoitokäytännöistä...kunnallisessa ainakin toimii takuuvarmasti. 10-v. kokemuksesta tiedän!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      185
      8509
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4168
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3702
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3176
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2930
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2646
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2414
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2103
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe