Näyttää siltä että Volvo myydään Kiinaan ja ehkä Saabikin. Mitä siinä oikeasti myydään ei ole Volvon automallit vaan tuotemerkki. Tarkoittaa käytännössä sitä että Kiinasta aletaan myydä autoja ulos Volvo/Saab merkkisinä vaikka niillä ei enää ole mitään tekemistä Ruotsin kanssa.
Kiinalaisille on hyödyllistä käyttää tunnettuja tuotemerkkejä omien Golden Cherryjen yms. sijaan.
Kiinalaisille on hyödyllistä käyttää tunnettuja tuotemerkkejä omien Golden Cherryjen yms. sijaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyllähän sitä voidaan myydä mitä vaan. Ford myy varmaan tuotemerkin eli oikeuden käyttää Volvo nimeä.
Mutta miksipä se ei voisi myös myydä oikeudet johonkin tai vaikka kaikkiin Volvo autoihin. Mitä se niillä enää nimen poiustamisen jälkeen tekee. Tietty voihan niistä tulla vaikka Fordeja sitten, mutta ei tunnu järkevältä.
Ford omistaa sekä tuotemerkin että autot ja voi myydä jomman kumman tai kummatkin. Ihan miten haluaa.
Muistellaas miten Fiat myi 124-autonsa Venäjälle jossa siitä kehtitettiin lada pienillä muutoksilla.
Tai miten Volkkari osti Bugatti-merkin ja kehitti sille oman auton
Kumpi tahansa on mahdollista tässäkin. Lopputuloksena saadaan joko Kiiinassa tehtyjä nykyisiä Volvo-malleja joilla on eri nimi, Kiinassa tehtyjä Volvoja jotka ovat ihan eri autoja kuin nykyiset Volvot, tai sitten Kiinassa tehtyjä nykyisiä Volvoja myös Volvo-nimellä.
Kaikki mahdollista kun vaan kauppa syntyy
Voi tapahtua miten vain, mutta jotain tapahtuu joka tapauksessa, niin paljon on volvon myynti muutamassa vuodessa romahtanut, että näin ei voi jatkua. Volvo on jo selkeästi kannattavuusrajan alapuolella. Joten siitä voitanee vetää spekulaatiota siitä, että kyseisenlaiset panssarivaunut poistunevat tuotannosta, ja korvattanee heppoisemmilla tekeleillä. Halvalla kiinassa tietysti, mutta volvon merkillä, ainakin eurooppaan?
vatvotaan suulla suuremmalla.
1. Ford on ainoa yhtiö joka ei ottanut tarjottua apupakettia niin kuin GM ja muutama muu. Siis pärjää omillaan.
2. Ford ei ole toistaiseksi ollut tosissaan myymässä Volvoa eikä mitään muutakaan merkki.
3. Volvon myyntipuheet ovat lähtöisin jenkkien spekuloinneista, kun heillä on nyt niin pirun vaikeaa.
4. Aikoihin ei kukaan ole enää puhunut Volvon myynistä höykäsen pöläystä. Ja jos Volvo nykyisestä emoyhtiöstä erkaneen niin 99% todennäköisyydellä Volvo pysyy ruotsalaisena, ainakin eurooppalaisena. Renault omistaa Volvon raskaastakalustosta jo melkoisen siivun ja on oikeasti kiinostunut Volvon henkilöautoista.
vaihtuis Renu laatuun Volvossa, No jo olis murheen paikka, vaikkei edellisessäkään entiseen Volvolaatuun oo juuri lapsille kerrottavaa (ainaskaan posetiivistä)