Liikevaihto vuonna -07 3,24milj.(lähde vantaan taksi sivut)
-Tulot 1.(osa vaan) 400 autoilijaa maksaa 210 euroa joka 3. kk 400*210*4(krt/v)= 336 000
tulot 2. jäsenyys a'364*400 = 145600
provisiot 3240000*2% (kysyin naapurilta) = 64800
yhteensä 546400
Vuokrakuluja ei ole A-vakuutus tod.näk sponssaa, osa tuloista ja menoista varmasti puuttuu, koska niitä ei tuoda julki.
toimitusjohtaja, päätarkku n.3 sivutoimista eli laskisiko vaikka 3.5 henkilön palkkaus vuodeksi 546400/3,5 = 156115/äijä.
Taidan ryhtyä isona taksi oy;n toimitusjohtajaksi:)
Mahtaako Tässä olla verottaja-valtio valtion sisällä? Ainakin mitä kuullut ja lukenut tältä palstalta niin erikoiset toiminta tavat on taksimaailmassa. Ei kovin nykyaikaista liiketoimintaa. Historian tunnilta muistuu mieleen kaupankäynti Neuvostoliiton kanssa.
Aika kallista kun ajattelee ettei kukaan tiedä mikä tämä tällainen yhtiö on? Markkinointi?
Ei opekaan tiennyt.
Olisi kiva saada vaikka Vantaan taksi oy;n toimitusjohtaja kertomaan Haaga-Heliaan taksimaailman ansaintalogiikasta;)
-Tulot 1.(osa vaan) 400 autoilijaa maksaa 210 euroa joka 3. kk 400*210*4(krt/v)= 336 000
tulot 2. jäsenyys a'364*400 = 145600
provisiot 3240000*2% (kysyin naapurilta) = 64800
yhteensä 546400
Vuokrakuluja ei ole A-vakuutus tod.näk sponssaa, osa tuloista ja menoista varmasti puuttuu, koska niitä ei tuoda julki.
toimitusjohtaja, päätarkku n.3 sivutoimista eli laskisiko vaikka 3.5 henkilön palkkaus vuodeksi 546400/3,5 = 156115/äijä.
Taidan ryhtyä isona taksi oy;n toimitusjohtajaksi:)
Mahtaako Tässä olla verottaja-valtio valtion sisällä? Ainakin mitä kuullut ja lukenut tältä palstalta niin erikoiset toiminta tavat on taksimaailmassa. Ei kovin nykyaikaista liiketoimintaa. Historian tunnilta muistuu mieleen kaupankäynti Neuvostoliiton kanssa.
Aika kallista kun ajattelee ettei kukaan tiedä mikä tämä tällainen yhtiö on? Markkinointi?
Ei opekaan tiennyt.
Olisi kiva saada vaikka Vantaan taksi oy;n toimitusjohtaja kertomaan Haaga-Heliaan taksimaailman ansaintalogiikasta;)
Vastaukset 30
Vanhimmat
Vantaan Taksin palkkalistoilla on noin 20 työtekijää. Tarkut, Servi, VTA toimistossa useita, sopimusajokeskus Petolantiellä jne. Eli pistäppä laskemasi uusiksi ja ota huomioon, että joka vuosi vuoden viimeisiltä kuukausilta ei veloiteta kk maksuja ollenkaan, jos yhtiön tulos näyttää siltä, että niitä ei tarvita.
Olette te nahjukset niin saakelin viisaita ja kaikki tietäviä. Kuitenkin kaikki kyseisen yrityksen tiedot on julkisia, kuten kaikkien muidenkin yhtiöiden, sinne vaan tutkimaan jos kiinnostaa.
Kaltaistesi ei kuitenkaan kannata sitä tehdä, sillä moisella "taloustietämyksellä" varusettujen on aivan turha edes alkaa rasittaa niitä viimeisiä älynystyröitä, joita päässänne kenties vielä liikkuu, jota epäilen:)
että osa tuloista ja menoista ei näkyisi virallisissa tilinpäätöstiedoissa.
Vantaan taksi oy:n ansaintalogiikka on mielestäni ihan yksinkertainen. Yhtiö ylläpitää taksielinkeinon infraa, tuottaa autoilijoille suunnattuja palveluja, järjestää kuljettajakoulutusta ja tekee kuljetussopimuksia jota kautta saadut kuljetukset teetetään alihankintana osakasautoilijoilla.
Aika paljon sieltä kuljetuksia läpi meneekin kun tuonkin verran liikevaihtoa syntyy. Ne sopimusajot näkyy tietenkin yhtiön liikevaihdossa ja autoilijoille tilitetyt ajot kuluina tuloslaskelman kohdassa ulkopuoliset palvelut.
Yhtiö järjestää autoilijoille ajoja, eikö ole ihan luonnollista että se saa siitä pienen provision? Sopimusajoja ei kai kenenkään ole pakko ajaa.
Nuo laskelmasi ei anna kovin mairittelevaa kuvaa Helian opetuksen tasosta, varsinkin jos opettajakin on yhtä pihalla kun opiskelijat.
Sepi, näille on aivan turha vääntää, ei ne tajua edes sitä mistä/mitä ne kirjoittaa;) Ne näyttää ihan aikuistenoikeesti luulevan, että kyseinen Oy pystyy pimittämään tulojaan, menojaan ja kirjanpitoaan, eivätkä usko tilintarkastajien antamiin lausuntoihin yhtiön tilikokouksissa:)Kuitenin kokous myöntää aina hallinolle tili ja vastuu vapauden edellisestä vuodesta.
PS. voitot siirretään joka vuosi edellisien vuosien tapaan yhtiön "vararahastoon" ja osoinkoa ei jaeta, koska "osingot" on jaettu vuoden lopussa alennettuina kk- maksuina tai niitä ei ole peritty lainkaan. Se ei vaan mene näille perille.
tiedoksi:
Yhtiöllä on KHT-tilintarkastajat ja tilintarkastuskertomuksessa ei ole mainintaa että yritys jakaisi peiteltyä osinkoa. Lain mukaan tilintarkastajien on tarkistettava kaikki jotka viittaavat peiteltyyn osingonjakoon ja veronkiertoon mm. Suomessa ei löydy yhtään KHT-tilintarkastajaa jotka riskeeraisivat oman uransa jonkun mitättömän pienen asiakkaan takia.
Sun kannattais ihan oikeesta käydä niillä luennoilla niin ehkä oppisit jotain tilinpäätösten analysoinnista. Kirjoittamasi perustella et ymmärrä siitä yhtään mitään.
Kaikki väittämäsi lainvastaisuuksista on täyttä hölön pölyä. En tunne asiaan mutta tunnen yrityksen tilintarkastajat henkilökohtaisesti ja voin vannoa että yrityksen kirjanpito ja tilinpäätös on laadittu hyvän kirjanpitotavan mukaisesti niin kuin tilintarkastuskertomuksessa sanotaan.
Sopisi käydä tunnillakin joskus.
Osinkoa ei jaeta vaan annetaan ilmaisia kuukausia(?) ettei tarvitse maksaa siitä että saa ajaa sopimusajoja ja että muutamalle tutulle koulutetaan uusia kuskeja jatkuvalla syötöllä. Vanhat kun on kusetettu ja kyllästyneet niin että häviävät alalta kokonaan.
Mistäköhän se johtuu että vantaan yhdistysaktiiveilla ja oy-aktiiveilla kuskit eivät pysy ja jos muut sattuvat saamaan palkollisen niin jo pysyy?
En ole huomannut että olisi väitetty jotain lainvastaista.
Tietysti onhan se hyvä että on tutut tilintarkastajat, näin asiaa tuntematta...
Hyvinhän yhtiöllä menee kun alihankkijat maksavat liikevaihdosta 1/5 osan. Kannattavaa infran luomista ja luottoluokitus kohdallaan;)
Tokihan samaa soppaan on sotkettu vielä taxipoint oy. Ja se se vasta kannattavaa bisnestä onkin.
Osaako kukaan erottaa niiden toiminta-vastuut?
Taxipoint-vantaan taksi oy-autoilijayhdistys?
Kaikkia johdetaan tikkurilasta mutta ovat kuitenkin eri toimijoita? Vai ovatko sittenkään. Vai olisiko menneet vaan ns. puurot ja vellit sekaisin?
Kuka niistä myy nakkeja?
Se on se tärkein toimija tässä Vantaan taksi helvetissä.
tässähän olisi mot-ohjelmaan hyvä aihe?
niin tyhmiä ole, että täysin selvästä asiasta alkaisivat ohjelmaa kyhätä. Jokaisella em. on oma roolinsa. Ry hoitaa perinteiset yhdistykselle kuuluvat hommat, jotka on normaalia yhdistystoimintaa. VTA Oy on aikoinaan perustettu työkaluksi, joka mahdollistaa kilpailemisen kuljetuksista, siis kaupallisen puolen, jota Ry:n ei kannata hoitaa (verotus). TaxiPoint on perustettu Airpron ja VTA:n kesken vastaamaan lentoaseman taksiliikenteen hoidosta.
Mikä tässä on epäselvää? Sekö, että Vantaalaisilla on maan parhaiten hoidettu organisaatio, joka pystyy nopeasti reagoimaan erilaisiin tilanteisiin, kun on työkaluja, jotka sen mahdollistavat.
Sille ei sitten voi mitään, jos joku ei ymmärrä miksi ja mihin näitä kolmea tarvitaan. Kyllä se kunnon lama auttaisi taas arvostamaan keikkoja, jotka esim. VTA Oy on autoilleen hoitanut. Taitaa ne Finskin laput jo nyt olla aika haluttua tavaraa:)
Tarkastajat ovat siis yhdistyksen, VTA;n vai taxipointin palkkalistoilla?
Yhdistys täysin hyödytön, sen voi lopettaa.
Mikä syy VTA:lla on kerätä "suojelurahaa" autoilijoilta.Sekö että saa rauhassa tehdä työtä eikä tule hankaluuksia esim puomin kanssa?
Eikös se MOT tehnyt viime vuonna ohjelman helsingin taksimafiasta?
Aiheita kyllä löytyisi vantaalta ja lähitaksista huomattavasti enemmän kuin Hkistä.
Pahin käärmeenpesä löytyisi peltolantieltä.
MOT voisi vaikka aloittaa Tarkastaja toiminnasta ja lopettaa taksiliiton pj;n hymyyn; "minä kun en tiedä asiasta mitään"....
Hemmo erosi yhdistyksestä. Ja kuulin että tasan 1/2 vuotta(mikä eroaika) niin puomit eivät auenneetkaan enään.
Kuulostaa kyllä mafia touhulta.....
Aikaisemmin kun haki taksilupaa vantaalle, yhtiö/yhdistys halusi että luvan haku paperi käytetään yhtiön/yhdistyksen konttorilla peltolantiellä...
Kuulostaa mafiatouhulta....
Tämän topicin keskustelua lukeneena näyttää siltä että myös kirjanpidossa on arkoja paikkoja.
Kovasti selitellään ja vakuutellaan ettei mitää rikollista ole. Miksi vaakutella jos ketään ei ole edes väittänyt että epäselvyyksiä on? Vai onnko? Tutut tilintarkastajat yms.. Vantaalainen?
Vantaan taksi oy päässyt airpron kanssa perustamaan yhteisyrityksen Taxipoint oy;n.
Onko mafia nyt saanut lonkeronsa valtionyhtiön kylkeen kiinni?
Ja käyttääkö mafia valtaansa lentoaseman taksiliikenteessä väärin jakamalla yrittäjät toivottuina(vantaalaiset kummisedät) ja ei toivotut (helsinki,espoo, ja mafian suojelusta kieltäytyvät yrittäjät)..
Mikä on se koukku että Vantaan taksi pitää sormissaan isoa Valtion yhtiötä?
Kyllä tässä yhteen MOT viihde-ohjelmaan riittäisi aiheita. Nimeksi sopisi vaikka
Suomen sopranos = Vanda taksos...
Opetuksen tasossa Haaga-Heliassa ei ole mitään vikaa. Ei voi olla mestari jos vasta opettelee. Toisin kuin sinä hyvä Sepi?
Opettajamme toimii myös KHT-tilintarkastajana muutama yhtiö asiakkaina.
Opettajan mielestä tämä vaikuttaa mielenkiintoiselta tutkielma aiheelta ja lupasi hommata meille ne Tilinpäätös tiedot ja taseen.
Tässä meille puuhaa kevätkaudelle, toki hyvässä opettajan valvonnassa:)
Hyvää kevään jatkoa!
Sanot Takxipointin olevan kannattavaa bisnestä. Ei se minusta niin kovin kannattavaa ole kun tappiollekin on mennyt. Voitollisinakin vuosina puhutaan vain muutaman tonnin voitoista, eli lähes nollatuloksella menee.
Osakeyhtiöiden tilinpäätöstiedot ovat julkisia. Kuka vain voi pyytää tiedot nähtäville kaupparekisteristä, löytyy myös inoan kautta.
Ei opiskelija ole mestari, mutta se ei kuitenkaan estänyt sinua kommentoimasta asiantuntevaan sävyyn OY:n ansaintalogiikkaa ja suorastaan syytit yhtiötä tulojen pimittämisestä.
Uuden tilintarkastuslain mukaan kaikissa osakeyhtiöissä joiden liikevaihto ylittää 200000e on oltava ulkopuolinen KHT tai HTM tilintarkastaja. Tilintarkastajalla on valvontavastuu koskien yrityksen hallinnon ja kirjanpidon oikeellisuutta.
Olet siis esittänyt asian opettajalle siten, että hän saa siitä juuri sellaisen kuvan jonka hänelle selityksilläsi selität:) Kuka tahansa olisi aiheesta kiinnostunut. Kunhan se opettajasi hankkii ne tilinpäätöstiedot ja taseen niin kyllä hänkin, jos ammatilainen on, niin näkee, että niissä ei ole mitään vikaa:)
Sitä paitsi, jos en aivan väärin muista, niin kyseisessä yhtiössä tehtiin vuosi tai pari sitten viranomaistaholta rutiini erityistilintarkastus, koska kyseisen alan yritykset olivat silloin heidän litojensa mukaan "vuorossa" korjatkaa joka tietää, muistanko oikein vai väärin?
Täältähän sä näitä raportteja saat: http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/yrityshaku/osuma.jsp?id=08615333&nimi=Vantaan Taksi Oy
"Yhdistys täysin hyödytön, sen voi lopettaa"
Oi sinä tietäjien tietäjä, gugujen guru kumarran nöyrästi suuntaasi ja suutelen kenkiäsi.
Kerro kuitenkin sitä enennen miten VTA Ry on mielestäsi hyödytön yhdistys, jonka voi tuosta vaan lopettaa? Onko kaikki tietävällä ihan kaikki sittenkään hallussa? VTA Ry on VTA Oy:n suurin osakkeenomistaja:) :) Se omistaa enemmän osakkeita, kuin autoilijat yhteensä. Miten se siis on hyödytön ja sen voi tosta vaan lopettaa?
Paas antaen parastas vastauksessa:)
Suomen taksimaailman suurimmat mokaajat löyttyy Metsälästä. Siitä löytyy esimerkkejä vaikka kuinka paljon.
"mutta se ei kuitenkaan estänyt sinua kommentoimasta asiantuntevaan sävyyn OY:n ansaintalogiikkaa ja suorastaan syytit yhtiötä tulojen pimittämisestä."
Sepi kerro minullekin missä kohtaa aloittaja väittää tälläistä,kun olet asiantuntija olevinasi.
Palkkalistoilla 14 henkilöä. Ei 20 kuten aikaisemmin tällä palstalla väitetty.
Väittikö joku että jotain vikaa tiedoissa.
Eihän vaan, vai onko sittenkin?
Onko oikeasti vai eikö ole? Mitenköhän paljon?
Toivottavasti ei paljoa, Sillä ajanut aika paljon niitä finskejä ja rahaa sisällä jokunen satanen. Mahdanko koskaan saada niitä jos VTA oy nyt pyllähtää...
Uskaltaako niitä koululaisia enään ajaa tai finskejä jos nyt narahtaa erityistilintarkastuksessa ja jää kyytimaksut saamatta?
Kyllä meni multa luotto siihen infran luontiyritykseen jos kerran hämärää asioissa!
Ei muuta kuin lopetus ilmoitus yhdistysrekisteriin niin hommat hoituu!
Onko VTA:lla häikkää tilinpäätöksissä ja taseissa? Jos niin eiköhän joku muu lopeta sen sitten.
Joku siis kertonut teille senkin asian.
Vai paljastiko se helian kirjanpito-opiskelija sen teille? Olisitte julkaissut senkin tiedon aikaisemmin vai ajattelitteko odotella pääsiäisen pyhiä, niin aikaa hävitä? Silloin on ennenkin firmoja kaadettu. Tänä pääsiäisenä niitä häviää varmasti paljonkin. Ette ole ainoat.
Onko se ollut jo kauankin johtoryhmän tiedossa? Vai selvisikö se siinä erityistilintarkastuksessa?
Oliko mennyt yhdistyksen,yhtiön ja taksipointin tilit sekaisin?
Entä ne henkilöstö-asiat? Yhtä sekaisin vai?
Kuka on minkäkin yhtiön palveluksessa? Tietääkö ne itsekkään kuka palkan maksaa?
Vinkki henkilöstölle; Palkkaturvan kautta saa omansa pois jos työantajalta jää palkat saamatta. Koskee kaikkia;)
Minähän heitin vain ilmaan ajatelman että Tj vois tulla esittelemään meille koululle ko. yhtiön ansainta logiikkaa. Onko siinä jotain väärää?
Eri asia sitten on se että ihmettelin kokonaan taksimaailman muitakin toiminta tapoja. Niissä on suttua mielestäni paljonkin. Mikäli olen ymmärtänyt asiat oikein kuunnellessani naapurin autoilijaa. Ei kuulostanut kovinkaan tyytyväiseltä nykytilanteeseen.
Esimerkkinä käy hyvin keskuksien määräys laitevalinnoissa. Siinä aitoa neukkupolitiikkaa;)
Ei todellakaan ollut tarkoitus pahoittaa mieltäsi hyvä Sepi.
että olet näin kiinnostunut näistä asioista? No se on ihan ok juttu ja osoittaa reipasta aktiivisuutta. Suurinta osaa tämän päivän autoilijoista ei kiinnosta mikään muu, kuin se että on tarpeeksi kyytejä, järjestö ym. yhdityksille viitataan kintaalla, vaikka ne juuri tekevät työtä autoilijoiden eteen. No tietysti joku taas kääntää asian niin, että ne ei tee mitään, eikä niitä tarvita mutta olisi se kiva nähdä millainen avohässäkkä syntyisi taksirintamalla, jos näitä parjattuja tahoja ei olisi ajamassa esim. taksa- tai verotus asioita tai alalla kenenkään ei tarvitsisi noudattaa mitään sääntöjä.
Tosin ei tuolta VTA:n papereista valitettavasti mitään erikoista tule löytymään, on ne sen verran tarkasti tehty ja alan asiantuntijoiden tarkastamia. VTA Oy oli muuten aika korkealla taannoin ilmestyneessä Kauppalehden menestyjät listalla. Samoin sieltä löytyy Lähitaksi eli Helsingin Ympäristön Taksikeskus Oy.
Pidän kuitenkin hieman outona tuota heittoasi yhtiön Tj:n tulemisesta esitelmänpitoon Haaga- Heliaan. Eiköhän siellä teillä ole jo koulussa muutenkin tietoa taksien hommista, Haaga-Helia ja Taksiliittohan tekevät yhteistyötä mm. kuljettajakoulutuksen saralla?
Yhdistykset ja etujärjestöt bisnestä tekemässä.
hhhmmm......
Ehkä kannattaa sinunkin jättää tämä yhtiö ja liiketoiminnan ala väliin.
Parhaan kuvan saat siltä naapurin äijältäsi.
Taksiliitolta tai sen puheenjohtajalta voit tietysti kysyä VTA oy;stä tai niistä laitehankinnoista. Vastaus todennäköisesti on; "tuota, en ole seurannut asiaa, joten en tiedä siitä.."
Taksipointtihan voisi aloittaa säästökamppanja vaikka aluksi antaisi töppöstä muutamalle tarkastajalle ja toimitusjohtajan homma annetaan ilmailulaitokselle.
Nykyisin kun tahtoo olla että siellä toimitaan kuin lehmät pellossa.
Mitä voi olettaa jos amis pohjalta toimitaan näinkin ison yrityksen johdossa?
Tarkuiksi(=TJ:n juoksupoijiksi) otetaan kaikki kaverit joille halutaan lisätienestiä.
Kyllä kuka vaan taksikuski saa tuoton hupenemaan jos annetaan toimia kuin kuningatar mehiläispesässä.
Taksipointin hallituksessa pitäisi herätä ja tehdä johtopäätökset.
Mikä on yrityksen tarkoitus?
Onko se saada taksiliikenne pelaamaan tarkoituksenmukaisesti kentällä vai pönkittää joidenkin herrojen ja hänen kaveriensa asemaa luomalla suojatyöpaikkoja muualle kelpaamattomille pikkutakki dilleille?
Tällä systeemillä millä nyt mennään yhtiö ei luo muuta kuin närää koko Pääkaupunkiseudun taksiyhteisössä.
aina väärinpäin. Jos Point olisi tuottava yritys, tälläkin palstalla kirjoitettaisiin kuinka taksien selkänahasta raavitut rahat valuvat osinkoina omistajien taskuihin.
Nyt kun se ei ole tuottava yritys niin haukutaan kuinka amispohjalta ei muuta voi odottaakaan.
En muuten ota sen enempää kantaa asiaan kun en Vantaalla edes autoile, mutta valitusvirret kuullostaa jotenkin tutuilta. enkä tiedä pointin tai VTA:n toimitusjohtajan koulutustaustaa.
Olet siis kanssa tietoinen että sama tj molemmissa?
Ja yllättäin vetää kotiinpäin minkä ehtii.
Räikein tapaus oli kun taxipointin ajo-oikeusmaksut nousi 1 eurosta 1,5 euroon;
Siitähän tiesi "valittu seurakunta" . Olitko mukana?
Oli hauska katsella ostoautomaatista näiden hyväkkäiden ostamia ajo-oikeusmääriä. Tiedäthän mitä tarkoittaa jos ostat 1000 ja myyt 1500 esimerkiksi..
Kuinka sattuikaan saman listan näistä "suurostajista" löytää vantaan taksiautoilijoiden, lähitaksin ja vantaan taksin hallinto-osiosta täältä netistä vaikka.
Tällaista ja muutakin näin läpinäkyvää kähmintää joutuvat 2600 muuta autoilijaa katselemaan, aivan kuin eivät näkisi mitään. Syytä olisi TJ;n vaihtoon johonkin vaikka sieltä ilmailulaitoksen puolelta. Mieluummin ei autoilijaa,kiitos.
Sepi; uskotko itsekkään tuota ettet autoile vantaalla?
Sepi ajaa vantaalla skodaansa,mutta kuvittelee(toivoo) ajavansa helsingissä.Vantaalainen taksiautoilija on kuin jokin uskonlakossa oleva jäsen.Ei haluaisi olla,tahtoisi pois,mutta pelkää järjetöntä kostoa jos uskaltaa erota(vantaan taksi oy.vantaantaksiautoilija ry,lähitaksi jne..).
P.S. Tervetuloa seuraavaan herätyskokoukseen ilmailulaitoksen auditorioon!
Ihan oikeasti, en autoile Vantaalla enkä Helsingissä. Mun autossa on kylläkin tämä tagi, vai miksi sitä nyt sanottiin. Itse olen koko puomisysteemin aikana hakenut kentältä vain yhden kyydin. Kun tagin silloin vuosia sitten kuittasin, oli sinne pistetty pohjille muistaakseni 18 ajo-oikeutta ja nyt siellä on 17. Ei ole kuljettajatkaan kovin aktiivisia kentän käyttäjiä olleet.
Tageja annetaan tiettävästi vain Vantaan, Hesan ja Espoon autoille (yhteisliikenneautot).
Muuten, mullakin Hesalaisena on se tagi. Ostan n. 10 ajo-oikeutta kerralla ja se riittää n. puoli vuotta. En siis minäkään aktiivinen kentällä ole.... Hoitakoot Vandaalit oman alueensa...
kaikille Lähitaksin autoille. Lähitaksin auto voi ajaa ykköseksi mille tahansa lähitaksin alueella olevalle tolpalle, vaikkapa Järvenpään auto kentälle, kunhan ajaa ensimmäiseksi. Mäntsälä ja Lohja ei tosin kuulu tähän järjestelmään.
Opes varmaan kun saa ne "laput" niin ilmenee kaikki. Ei ne omille sivuille lait mittään.
Se A-vakuutuksen sponssi varmaa pitää kutinsa, muut kulut sit niist pahveista.
ravintelikulut,messumatkat, ja kokouspalkkiot varmaaki ne isommat kulut. Meinaan nääs ku sellane markkinointi ja infan luonti virma on...
Tuloja voikin sit oolla just sieltä yhistyksen puolelta jäsenmaksui ja tarkastaja palveluksista ne firmat tavallaan maksaa jos joku tarkastaja mennyt toimittamaa taksitolpan virkaa.
Ja sit ne kurssimaksut ku koulutetaa uusia rengeja.
Vaikee arvata ihan kaikkee niit tuloi ja menoi..
Saattaaha sieltä löytyy vaikka mitä. Mutta ku se sun maikkas saa ne paperit nii tutki niit ja kerro meille muilleki mitä outoa sieltä löytyy.
En tiedä muusta budjetista mutta näitten työmatka kuljetusten kuskit voisivat investoida deodoranttiin ja laihduttaa hieman. Sen verran pahan hajuisia sonneja on ratin takana ajamassa niitä pahan hajuisia nakkikioskeja. Ainakin pahiten haisevat tilaihmeet voisi ajaa jo kaatopaikalle.
Eikö tosiaankaan ole mitään laatukriteerejä palveluntuottajalla minkälaiset autot/kuljettajat saavat ajaa näitä vantaan taksin työmatka kuljetuksia???
Missä viipyy selonteko asiasta? Paperit on varmaan olleet hallussa jo pitkään, eli odotamme edelleen innolla mitä epäsevyyksiä on löytynyt? Hiljaisuus on yleensä myöntymisen merkki:) Tässä tapauksessa tais pää osua ns. vetävän käteen.