Moi jääkiekko ihmiset!
Kertokaa mulle, että mitä käytännössä tarkoittaa siirretty rangasitus... En tiedä mitä se tarkoittaa ja hieman vaivaa...Jos joltain läytyisi selkeä vastus tähän niin kiitän ja kumarran.
Siirretty rangaistus?
4
9216
Vastaukset
- tarkoittaa
sitä että joukkueelle tullutta rangaistusta ei panna täytäntöön koska vastustaja on tehnyt maalin sillä aikaa kun tuomarilla on ns. käsi pystyssä.
otetaanpa esimerkiksi joukkueet tappara ja ilves. ilves hyökkää tapparan päädyssä, ja tapparan pelaaja koukkaa ilveksen pelaajaa. tuomari näkee rikkeen ja nostaa käden ilmaan. tilanteen jälkeen peli jatkuu yhä ilveksen pyörityksellä, koska tappara ei ole saanut kiekkoon kosketusta. ilves on ottanut maalivahtinsa pois ja kuudennen kenttäpelaajan jäälle. hyökkäyksen päätteeksi ilves tekee maalin ilman että tapparan pelaajat pääsevät kiekkoon kiinni. kun kiekko menee maaliin, päätuomari laskee kätensä ja osoittaa sillä maalia sen takia, että maali on syntynyt. pöytäkirjaan merkitään SR, siirretty rangaistus.
eli se on jäähy jota ei koskaan tulekaan- hiukan pieleen?
eikös se ole siirretty rangaistus kun sitä ei panna täytäntöön heti?? Astuu voimaan sitten kun vastustaja saa kiekon haltuunsa tai tulee joku muu pelikatko? Purkaantuu jos tulee maali, niinhän normaalistikin jäähy päättyy jos maali tulee, paitsi yhtäaikaiset ja vitoset.
- Lätkätyyppi
Jos vastustaja saa rangaistuksen ja sinulla on rikkeen aikana kiekko.Niin sitten kun vastustaja saa kiekon niin sille vihelletty rangaistus
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5349017Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616200Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765263Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664759Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004381Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853962- 931926
- 1061450
- 47989