Kepulainen Pellervon taloudellinen tutkimuslaitos ilmoittaa, että ruuanhinta laskee 5% vuoden loppuun mennessä.
Uskokoon ken haluaa, minä en usko ainakaan. Kepu on nyt valjastanut, laskeneiden kannatuslukujen säikäyttämänä, kaikki sitä lähellä olevat tahot nostamaan kannatuslukuja.
Aivan turhaan, kukaan ei enään usko tämän hallituksen toimintaan, se on pettänyt suuren osan viime vaalien äänestäjistään.
Uskokoon ken haluaa
7
138
Vastaukset
- Kepu pettää aina
Onhan sitä hilattu jo sen verran ylös, että tuo silmänkääntötemppu voidaan tehdä.
- Aina ja aina vaan
Totta kai se hieman laskee, jos ALV alennetaan. Tämä aukko sitten maksetaan muissa veroissa tai leikataan palveluista.
Jos ruuan hinta on nyt kohonnut Suomessa seitsemän prosenttiyksikköä enemmän kuin EU:ssa keskimäärin, niin vaikka ALV:n alennus siirtyisi suoraan hintoihin, niin kauppa ja MTK jäävät voiton puolelle. Huomioon pitää ottaa se, että tuota ylihintaa maksetaan jo nyt koko ajan.
Kaikkien aikojen kepulihuijaus, johon saatiin lehmänkaupoilla kokkarit mukaan.
- hinta laskee
Laskeehan hinta tietysti oikein näyttävästi sen 5%, kun kaupan kaikki kaksi keskusliikettä ovat jo vuoden ajan nostaneet hintojaan reilusti yli 10%, että jäisivät mukavasti voitolle vielä tuon "alennuksen" jälkeenkin.
- Mitä muutakaan voi?
Kun kepu on saanut kaupat nostamaan hintojaan tuolla jatkuvalla vaalitäky-ALV-kitinällään, ollaan sitten tyytyväisiä siihen, että tuon kitinän takia nousseet hinnat laskevat edes sen minkä laskevat.
- Anttilalle oikeita töitä
Mitä muutakaan voi? kirjoitti:
Kun kepu on saanut kaupat nostamaan hintojaan tuolla jatkuvalla vaalitäky-ALV-kitinällään, ollaan sitten tyytyväisiä siihen, että tuon kitinän takia nousseet hinnat laskevat edes sen minkä laskevat.
Parasta olisi, jos alennus peruttaisiin kokonaan ja tutkittaisiin, mitkä tahot ovat ylimääräisen hinnannousun kupanneet. Tai tämä tietohan on jo siellä Anttilan kassakaapissa, mutta voi sen jokin kuluttajiakin lähellä oleva laitos tai yliopisto tutkia.
Sitten Anttilan työryhmälle uusi tehtävänanto: kuinka saadaan ryöstäjiltä rahat takaisin kuluttajille ja veronmaksajille.
Seuraavan kerran mietitään ALV:n alennusta sitten kun K-, S-, ja MTK-kartelli on purettu. - rajusti hinnat
Anttilalle oikeita töitä kirjoitti:
Parasta olisi, jos alennus peruttaisiin kokonaan ja tutkittaisiin, mitkä tahot ovat ylimääräisen hinnannousun kupanneet. Tai tämä tietohan on jo siellä Anttilan kassakaapissa, mutta voi sen jokin kuluttajiakin lähellä oleva laitos tai yliopisto tutkia.
Sitten Anttilan työryhmälle uusi tehtävänanto: kuinka saadaan ryöstäjiltä rahat takaisin kuluttajille ja veronmaksajille.
Seuraavan kerran mietitään ALV:n alennusta sitten kun K-, S-, ja MTK-kartelli on purettu.Kun ruokakori, mikä mukamas kovinkin keskimääränen, on hintaa saanut joku 10%, loput tuotteet, siis ne mitkä ei vertailussa ole mukana, on noussut yli 20%. Kivasti saadaan tuota nousuprossaa alhaalla pidettyä, kun tiedetään mitä tuotteita seurataan, kun jättää muutaman tuotteen hinnan saman hintaiseksi kuin viime kerralla, enemmän voi muitten keskivertotuotteiden hintaa nostaa, eikä prosentit nouse silti. Tilastokusetus on tehty ihan sitä varten, että saadaan esitettyä mitä tahansa ihan miten tahtoo. Tilastotiede kun ei ole tiedettä nähnytkään, paitsi kusetus osiossaan... Kansaa ryöstetään joka suunnasta ja kaiken maailman selityksillä yritetään saada musta näyttämään valkoiselta! Herrat uskovat saavansa jatkaa 2011 asti, eihän ennenkään olla hallitusta kaadettu, eihän viime laman rosvojakaan olla edes tutkittu, saati kukaan mitään vastuuta joutunut kantamaan! Pahimmat talousrikolliset eduskunnassa kohtuullistettujen korvausten jälkeen, ettei joutuis omaisuutta vaimon nimiin laittaan...
- Nimetön.
rajusti hinnat kirjoitti:
Kun ruokakori, mikä mukamas kovinkin keskimääränen, on hintaa saanut joku 10%, loput tuotteet, siis ne mitkä ei vertailussa ole mukana, on noussut yli 20%. Kivasti saadaan tuota nousuprossaa alhaalla pidettyä, kun tiedetään mitä tuotteita seurataan, kun jättää muutaman tuotteen hinnan saman hintaiseksi kuin viime kerralla, enemmän voi muitten keskivertotuotteiden hintaa nostaa, eikä prosentit nouse silti. Tilastokusetus on tehty ihan sitä varten, että saadaan esitettyä mitä tahansa ihan miten tahtoo. Tilastotiede kun ei ole tiedettä nähnytkään, paitsi kusetus osiossaan... Kansaa ryöstetään joka suunnasta ja kaiken maailman selityksillä yritetään saada musta näyttämään valkoiselta! Herrat uskovat saavansa jatkaa 2011 asti, eihän ennenkään olla hallitusta kaadettu, eihän viime laman rosvojakaan olla edes tutkittu, saati kukaan mitään vastuuta joutunut kantamaan! Pahimmat talousrikolliset eduskunnassa kohtuullistettujen korvausten jälkeen, ettei joutuis omaisuutta vaimon nimiin laittaan...
Ei 5% ALV:n alennus tee ruuan hinnan laskuna 5% vaan noin 4,2%.
Todellisuudessa tuottajat, teollisuus ja kauppa ovat ottaneet jo kaikki miltein tuon ALV:n laskun verran "etumaksuna."
Se siitä "Pellervolaisten" näyttävästi markkinoimasta reilusta hinnanlaskusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs182587100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381582Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381483
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 281204
- 261151