Miten kirjataan kirjanpitoon, kun toiminimi aloittaa toimintansa ja on ottanut luotollisen tilin pankista?
Kirjanpito ihmisiä paikalla
8
4934
Vastaukset
- ihaaaah
niih, kuinhan se menee...? Miksi et kysy kirjanpitäjältäsi?
- kofa
Tuossa lauseessasi ei ole vielä mitään tapahtumaa, joka pitäisi kirjanpitoon kirjata... Vasta sitten kun tilillä alkaa jotain oikeasti tapahtumaan, eli raha liikkumaan suuntaan tai toiseen.
- tili kirjanpitoon
Jos kirjanpitoon ei tehdä mitään vientiä luotollisen tilin avauksessa, pankkitilin saldo on kirjanpidossa negatiivinen.
Jos luotto on esim. 5000 eur, kirjaa 5000 eur taseen velkapuolelle (pitkäaik.velka pankille) ja 5000 eur pankkitilille. Näin pankkitilin saldo on kirjanpidossa sama kuin tiliotteella.
Ei pakollinen kirjaus, mutta mielestäni asiallinen ;)- Jannestoliitto
Ei luotollisen tilin käyttämätöntä saldoa kirjata kirjanpitoon, vaan pankkitilin todellinen saldo. Tästä on kyse, mikäli oikein ymmärsin.
Kokonaan toinen juttu on, että toiminimenä voit jättää pankkitilin vaikka kokonaan pois kirjanpidosta ja tehdä kirjaukset yksityistilin kautta. Ilmeisesti teet itse kirjanpitosi, joten se saattaisi olla järkevää. - kofa
Jannestoliitto kirjoitti:
Ei luotollisen tilin käyttämätöntä saldoa kirjata kirjanpitoon, vaan pankkitilin todellinen saldo. Tästä on kyse, mikäli oikein ymmärsin.
Kokonaan toinen juttu on, että toiminimenä voit jättää pankkitilin vaikka kokonaan pois kirjanpidosta ja tehdä kirjaukset yksityistilin kautta. Ilmeisesti teet itse kirjanpitosi, joten se saattaisi olla järkevää.Tosiaan ei mitään luotollisen tilin limiittejä kirjata kirjanpitoon. Sehän ei ole mikään pankilta otettu laina, josta rahat olisi saatu pankkitilille, vaan luotollinen tilihän on sitä varten että se saa mennä "miinukselle" tiukan paikan tullen.
- Narinari
http://ktm.elinar.fi/ktm/fin/kirjanpi.nsf/0/98973a60f1970926c22575ac003d49ae?OpenDocument
Eli limiittiä ei kirjata kirjanpitoon, mikäli sitä ei käytetä ja jos käytetään niin ei silloinkaan pankkitilille vaan lyhyt-/pitkäaikaisiin velkoihin.
- ----
Limmiitin suap kirjata tai olla kirjoomatta, ihan miten halluut.
- Narinari
http://ktm.elinar.fi/ktm/fin/kirjanpi.nsf/0/98973a60f1970926c22575ac003d49ae?OpenDocument
Eli limiittiä ei kirjata kirjanpitoon, mikäli sitä ei käytetä ja jos käytetään niin ei silloinkaan pankkitilille vaan lyhyt-/pitkäaikaisiin velkoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262668
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562137Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241721- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641288- 681283
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891055
- 90979
- 128931