Eli pitäisi saada php:lla käynnistettyä esim. java-ohjelma ajon aikana. Osaako joku kertoa kuinka tämä tapahtuu.. Ohjelmalle tulisi välittää tiedostopolku parametrinä?? Kiitos!!
Miten käynnistää uusi ohjelma
8
557
Vastaukset
- keksa
siellä palvelimella eikä selaimessa?
system() ajaa käyttiksen ohjelmia
http://fi.php.net/system
exec() ajaa ulkoisen ohjelman ja palauttaa tulosteet
http://fi.php.net/manual/en/function.exec.php
noilla käynnistelet asmaan tapaan kuin muutenkin ajaist sen javaohjelman
java ohjelma
tai
java -jar paketti.jar - ............
Kuullostaa että olet hieman väärällä polulla ratkaisun hakemisessa. Mitä yrität tehdä?
- joka tarttis ohjelman
Eli minulla on analyysiohjelma.. Käyttäjä voi uploadata datatiedostonsa järjestelmään, jolloin tiedosto pitäisi uploadauksen yhteydessä analysoida. Meinasin, että käynnistän uploadin yhteydessä tuon erillisen analyysiohjelman ja ajan tiedoston sen läpi, jonka jälkeen tuloksia voi näyttää sivulla.. Eikös näin asia hoidu?
- uploadauksessa
joka tarttis ohjelman kirjoitti:
Eli minulla on analyysiohjelma.. Käyttäjä voi uploadata datatiedostonsa järjestelmään, jolloin tiedosto pitäisi uploadauksen yhteydessä analysoida. Meinasin, että käynnistän uploadin yhteydessä tuon erillisen analyysiohjelman ja ajan tiedoston sen läpi, jonka jälkeen tuloksia voi näyttää sivulla.. Eikös näin asia hoidu?
Ja kun käyttäjä uploadaa tiedoston palvelimelle niin kun välitän analyysiohjelmalle tiedostopolun niin se käynnistyessään lukee tiedoston sieltä, analysoi ja palauttaa kutsuvalle PHP-koodille analyysin tulokset. Vai miten??
- keksa
uploadauksessa kirjoitti:
Ja kun käyttäjä uploadaa tiedoston palvelimelle niin kun välitän analyysiohjelmalle tiedostopolun niin se käynnistyessään lukee tiedoston sieltä, analysoi ja palauttaa kutsuvalle PHP-koodille analyysin tulokset. Vai miten??
exec() ja sillä kutsut javasoftaasi.
Oikea polku vaan kutsuparametriksi - mutta paluu ongelmana
keksa kirjoitti:
exec() ja sillä kutsut javasoftaasi.
Oikea polku vaan kutsuparametriksiEli minulla kutsun tuolla exec()-komennolla ohjelmaani, mutta miten saan sen palauttamaan PHP-scriptille prosessin tulokset. Esim. tulisi palauttaa 3 kokonaislukua, jotka riippuvat käyttäjän syötteestä, jonka mukaan Java-koodi ne kehittää.. Kuinka saan tuon java-koodin palauttamaan luvut PHP:lle??
- IT-Rex
mutta paluu ongelmana kirjoitti:
Eli minulla kutsun tuolla exec()-komennolla ohjelmaani, mutta miten saan sen palauttamaan PHP-scriptille prosessin tulokset. Esim. tulisi palauttaa 3 kokonaislukua, jotka riippuvat käyttäjän syötteestä, jonka mukaan Java-koodi ne kehittää.. Kuinka saan tuon java-koodin palauttamaan luvut PHP:lle??
Joku taisi jo neuvoa: http://fi2.php.net/manual/en/function.exec.php
Lue ja tutki parametrit (erityisesti $output) - kyllä lukenut
IT-Rex kirjoitti:
Joku taisi jo neuvoa: http://fi2.php.net/manual/en/function.exec.php
Lue ja tutki parametrit (erityisesti $output)mutta mitä esim. java-ohjelmani tule tehdä, jotta saan aikaan tuon outputin??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1043627Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1162277Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192252Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62173Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81894- 361566
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581026Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36950Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71909Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47860