Onko kellään kokemusta miten vaikuttaa lievä masennus / mielialalääkkeide käyttö vakuutusten saantiin Henkivakuutus, lainaturva ja jne
Masennus ja vakuutuksen ottaminen
kökölö
62767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos haet Nordeasta kuolemanvaravakuutusta...
ainakaan sairaskuluvakuutuksia ja niihin liittyviä henkivakuutuksia. Tapaturmaisen kuoleman henkivakuutuksen saatat ehkä saada.
No tuollaiset lievät masennukset ja lääkkeiden käytöt kannattaa jättää mainitsematta. Kyllä ne sitten maksaa jos henki lähtee, kuolemahan on niin kova juttu että korvauksia ei helposti evätä kuten vaikka jossain autovakuutuksessa.
Ei vaiskaan. Jos tekisit noin ja kuolisit vaikkapa 10 vuoden päästä luonnollisiin syihin tai onnettomuudessa, vakuutusyhtiö kaivelisi silti kaikki tervestiedot 10-15 vuoden takaa ja eväisi korvauksen, koska olisit toiminut vilpillisesti ja jos seikat olisivat olleet tiedossa, vakuutusta ei ikinä olisi myönnetty.
Näin se peli toimii ja peli on kovaa. Armoa ja sääliä ei tunneta kun on isoista rahoista kyse.
Minä pyysin kirjoitetun lausunnon psykiatrilta mielenterveysongelmani laadusta ja liitin sen henki- ja tapaturmavakuutukseen. Vakuutus myönnettiin heti, toimitsija sanoi ettei nykyään ole esteenä.
Olen kärsinyt kipuja, joihin ei löydy syytä, siksi hain vakuutusta, koska pelkäsin kuolevani siihen.
Luuletteko, että paniikki- ja ahdistuneisuushäiriö voivat estää luotontakaisinmaksuturvan saamisen?
Minua kiinnostaisi tietää, voiko masentunut saada vakuutusta vakavan sairauden varalle? Joissakin yhtiöissä on kai tapana, että lievästä masennuksesta on pitänyt kulua vuosi ja vakavemmasta masennuksesta 5 vuotta, ennen kuin vakuutuksen voi saada? MIten tämä oireeton aika lasketaan? Siitä, kun reseptin mukaan lääkkeiden syöminen on loppunut? Vai onko oltava joku lääkärin/terapeutin kirjoittama selvitys, jonka mukaan ihminen on täysin terve? Jos lopetan nyt lääkkeiden syömisen, voinko mennä vuoden päästä vakuutusyhtiöön ja pyytää vakuutusta? Jos käyn Virossa hakemassa lääkkeet, eihän siitä mene mitään tietoa Suomen vakuutusyhtiöille. Tai sitten lopetan lääkkeet kokonaan, kun niiden hyötykin on aika kyseenalainen. Ainoa syy, mikä minulle aiheuttaa masennusta on sydänsurut ja yksinäisyys, eikä niihin mitkään lääkkeet auta.
Itse olen syönyt lääkkeitä useita vuosia, mutta KELA ei myöntänyt minulle terapiaa, koska heidän mukaansa opiskelukykyni ei ollut vaarassa, koska olin valmistunut jo yhdestä korkeakoulusta. En tiedä, onko minulla lievä, keskivaikea vai vaikea masennus. Psykiatri kirjoitti B-lausuntoon vain masennuksen. Itsetuhoisia ajatuksia ei ole koskaan ollut eikä sairaalahoitoa. Joten en ymmärrä, miksen voisi saada vakuutusta vakavan fyysisen sairauden varalle? En ole koskaan tupakoinut, minulla ei ole koskaan ollut luunmurtumia, enkä käytä alkoholia kuin vähän. Opiskelen terveyteen liittyvää alaa ja olen hyvin terveystietoinen. Olisin siis keskimääräistä parempi asiakas vakuutusyhtiölle!