Kapitalistinen tehokkuus

Kapitalismin tehokkuus on sellaista, että ne joilla on rahaa ruokaan jonottavat kassoilla että saisivat maksaa ostoksensa ja pääsisivät kotiin.
Ne kapitalismin ylijäämäihmiset joilla ei ole rahaa jonottavat leipäjonoissa että pääsisivät kotiin syömään.
Jos kaupat palkkaisivat lisää ihmisiä kassoille lyhenisivät molemmat jonot. Mutta silloin kärsisi tehokkuus ja voitot pienenisivät.
Joten jonotellaan, kukin varojensa mukaan.
4132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja jonottajat tuntevat olevansa voimainsa tunnossa!

Äänestä

Kiteytit juuri vasemmiston ja sosialistien umpimielisen asenteen sen olennaisilta kohdiltaan. Tietenkin tuo koko juttusi oli paikkansapitämätöntä jaaritelua olemattomista asioista. Joka tapauksessa se kertoi jotakin oleellista sossujen aivovammasta.

Ensimmäinen ja ehkäpä keskeisin vamma on kysynnän ja tarjonnan lain ymmärtämättömyys. Että ikään kuin voitaisiin tuotteiden hintoja nostaa rajatta, mutta kysyntä eli asiakkaiden määrä ei muuttuisi miksikään.

Toinen selkeä aivovamma löytyy todellisten reaaliteettien sokeudesta. Kun todellisuudessa mitään leipäjonoja Suomessa ei edes ole. Toki ihmiset jonottavat ilmaista leipää. Miksipä ei jonottaisi? Jos minulla olisi päivät pitkät aikaa maleksia kaupungilla, niin kyllä varmasti itsekin kävisin sieltä ilmaiset sapuskat hakemassa.
Tähän ei kuitenkaan kenelläkään ole pakkoa. Kenenkään ei tarvitse pakosta siellä jonoissa olla. Näillä toimeentulotuilla kuka tahansa voi elellä herroiksi. Jokaisella on hyvinkin helposti varaa ostaa uusia vaatteita ja jopa välillä syödä ulkona. Pitäisi vain jättää se tolkuton ryyppääminen, röökin pumppaaminen ja kännissä taksilla ajelu pois.

Äänestä
  • toisten ihmisten elämäntilanteista ja kaiken lisäksi lapsenomainen usko byrokratian toimivuuteen sosiaalipuolella. Mitä teet, kun jonotat jopa kuusi viikkoa rahattomana että pääset toimeentulotukihaastatteluun? Pakko sitä jostain on sillä aikaa leipää jonottaa.

    Äänestä

  • mahtavat tiedot kirjoitti:

    toisten ihmisten elämäntilanteista ja kaiken lisäksi lapsenomainen usko byrokratian toimivuuteen sosiaalipuolella. Mitä teet, kun jonotat jopa kuusi viikkoa rahattomana että pääset toimeentulotukihaastatteluun? Pakko sitä jostain on sillä aikaa leipää jonottaa.

    hitusen totuudenperääkin. Toki tässäkin suhteessa sinun täytyisi kohdistaa mielipiteesi lähinnä demareiden leiriin, jotka tätä virkamies-auktoriteettia ovat olleet luomassa. On ollut minullakin ongelmia sen kanssa, ja yleisestikin näyttää siltä, että virkakoneistolla ei ole vastuuta yhtään mistään. Onneksi kuitenkin Kokoomus on puuttumassa tuohonkin, ja velvoittamassa kunnat tekemään muun muassa toimeentulotukipäätökset tietyssä ajassa. Hyvä niin.

    Puhut kuitenkin pienestä marginaalista ja yksittäistapauksista. Toki voi olla, että monet esim. työttömyyteen siirtyvät taikka muuten jonkinlaisia muutoksia kokeneet kärsivät hetkellisesti pahastakin rahapulasta. Veikkaan kuitenkin, että nuo tapaukset eivät siihen käy hakemassa pelastusarmeijalta helpotusta.

    Oma arvio on, että pelastusarmeijan jonossa seisoo aika lailla vakiporukka. Ja tätä vakiporukkaa sitten käytetään jonkinlaisena mittarina muka toimeentulotukea arvioitaessa. Enemmänkin tuota jonoa pitäisi käyttää mittarina löysästä ja vastuuttomasta valtion politiikasta köyhien ja ongelmaisten asiainhoidossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


(::::::) kirjoitti:

Kapitalismin tehokkuus on sellaista, että ne joilla on rahaa ruokaan jonottavat kassoilla että saisivat maksaa ostoksensa ja pääsisivät kotiin.
Ne kapitalismin ylijäämäihmiset joilla ei ole rahaa jonottavat leipäjonoissa että pääsisivät kotiin syömään.
Jos kaupat palkkaisivat lisää ihmisiä kassoille lyhenisivät molemmat jonot. Mutta silloin kärsisi tehokkuus ja voitot pienenisivät.
Joten jonotellaan, kukin varojensa mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu