Kahdessa koulussa yhteensä 35 oppilasta joka useasti on suomenkielisen luokan koko.
Kaukana erämaa-alueilla tällainen voisi menetellä mutta eteläisessä Suomessa tämä on kohtuutonta yhteiskunnan varojen väärinkäyttöä.
Ruotsinkielisyys saa maksaa ja pitääkin maksaa sanoi Wideruusukin kerran.
http://www.inga.fi/service/undervisning_och_utbildning/grundskolor/barosund/sv_FI/barosund/
http://www.inga.fi/service/undervisning_och_utbildning/grundskolor/solberg/sv_FI/solberg_skola/
Kaukana erämaa-alueilla tällainen voisi menetellä mutta eteläisessä Suomessa tämä on kohtuutonta yhteiskunnan varojen väärinkäyttöä.
Ruotsinkielisyys saa maksaa ja pitääkin maksaa sanoi Wideruusukin kerran.
http://www.inga.fi/service/undervisning_och_utbildning/grundskolor/barosund/sv_FI/barosund/
http://www.inga.fi/service/undervisning_och_utbildning/grundskolor/solberg/sv_FI/solberg_skola/
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen samaa sanonut, mutta Rautalapio ei ole ymmärtävinään homman kalleutta.
Vantaallakin ylläpidetään viittä koulua turhanpäiten. Suruluokat voitaisiin helposti ja järkevämmin sijoittaa suuriin kouluihin.
Tuollaisia kouluja on Suomi täynnä. Säästyisi paljon verorahoja.
"Vantaallakin ylläpidetään viittä koulua turhanpäiten. Suruluokat voitaisiin helposti ja järkevämmin sijoittaa suuriin kouluihin."
Varmaan muistakin kouluista voitaisiin jakaa oppilaita toisiin. Miksihän kaikkia Suomen koululaisia ei panna samaan kouluun. Säästyisi verorahoja.
välittömästi pehmustettuihin tiloihin ?
Eihän sinun ajatus juoksullasi varustettua ihmistä, voi eikä saa pitää ulkona vapaana kuljeskelemassa ?
Ai, sinä haluaisitkin säästää vain toisenkielisten koulumenoista?
Helvetin väärin tuo on.
Ja sitä paitsi täysin järjetöntä.
Jos halutaan "elävää kaksikielisyyttä", sitä saataisiin lopettamalal tämä apartheid, ja laittamalla suomen- ja ruotsinkieliset lapset samoihin kouluihin.
Siten syntyisi oikea ystävyys ja yhteys. Toki voisi olla ruotsinkielisiä luokkia, mutta samassa rakennuksessa, samassa ruokalassa ja samassa voimistelusalissa.
RKP:n hörhöt, miksi tämä ei teille käy?
Oletteko koskaan ajatelleet, että te itse tuhoatte ruotsin kielen Suomesta ihan omilla toimillanne - ei siihen fennomaaneja tarvita.
" itse tuhoatte ruotsin kielen Suomesta ihan omilla toimillanne - ei siihen fennomaaneja tarvita. "
sitten täällä vingut, painu helvettiin saatanan paska
Voi tätä ns. suomenruotsalaisten ihailtavaa kykyä keskustella! Älyllisiä vastauksia ihan sataa!
Osaisitko vastata fiksusti ruotsiksi? Kyllä se sopii. Suomeksi et ainakaan osaa.
Taisivat olla saaristokouluja. Velkuan ihan suomenkielisessä koulussa on 30 oppilasta vaikka siinä on sekä ala- että yläaste. Oppilasmäärä vaihtelee luokittain kahdesta viiteen.
Lappeenrantalaisessa Vainikkalan koulussa puolestaan on luokat 1-6 ja viime lukuvuonna 21 oppilasta.