Uutisissa kansanedustaja Markku Laukkanen vinkui, että Fortumin hallintoneuvostolla ei ole valtaa tehdä mitään päätöksiä.
Paljonko Laukkanen saa kokouspalkkioita ja muita korvauksia tästä turhasta "työstä"?
Paljonko Laukkanen saa kokouspalkkioita ja muita korvauksia tästä turhasta "työstä"?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näkyy saaneen 14 000 euroa pelkästään tuosta Fortumin puuhailustaan viime vuonna. Aika hyvä raha ei-mistään.
http://www.fortum.fi/document.asp?path=14020;14028;14029;14055;14215;14218;4383;37937;39563
Näin näyttää, että maksettu on tavallisen eläkkeensaajan eläkkeen verran, siis tekemättömästä työstä.
Hallintoneuvostot ovat vanhojen valtionyhtiöiden aikaisia antiikkisia elimiä, joilla ei ole mitään käytännön valtaa, mitä syystä ne ovat pörssi- ja muidenkin yhtiöiden organisaatioissa täysin tarpeettomia kahvikerhoja ja vielä turhempia kustannuksia.
Hallintoneuvostothan perustettiin valtio-omisteisiin yhtiöihin vain siksi, että saataisi hyvin palvelleille ja kuuliaisille puoluepolitrukeille palkkiomandaatteja, eli porkkanoita ryhmäkurin noudattamiseen, kun hyvävelikerhot yli puoluerajojen saivat sijoitella "omia miehiään" näihin hallintoneuvostoihin.
Moderni liikkeenjohto toimii joustavimmin, kun yhtiökokous nimittää hallituksen ja hallitus valitsee toimivan johdon, on mukana suunnittelemassa yhtiön tavoitteet ja strategiat, jotka hyväksytetään aina yhtiökokouksella.
Nykyisin on todella turhaa, että yhtiökokouksen ja hallituksen välissä olisi joku hallintoneuvosto täynnä pelkkiä palkkiovirkoja kärkkyneitä, asiantuntemattomia poliitikkoja, joilla ei koskaan ole ollut mitään käsitystä siitä, miten bisnestä pitäisi johtaa.
Markku Laukkanen sinänsä on täysin OK tyyppinä ja ottaa politiikan asioiden hoitamisena eikä pelkkänä pikkunäppäränä oman pärstän kiillottamisena niin kuin valitettavasti moni muu vastaavan uran omaava kansanedustaja, mm. demareiden Skinnari ottaa.
Skinnari on muuten ukko, joka ei tajua mistään mitään, mikä selittänee sen, että hänet pantiin aikanaan 2. valtionvarainministeriksi siksi, ettei hän osaa edes sotkea asioita.
t. -Jäbä
Tästä pääsemmekin sitten siihen, että tulevassa Fortumin yhtiökokouksessa on maan hallitus päättänyt esittää tukensa yhtiön hallituksen puheenjohtajan, Peter Fagernäsin jatkamiselle toimessaan. Tämän vahvisti ministeri häkämies Ylen uutisille.
Keskusta ja kokoomus siis hyväksyvät sen, että Fagernäs soveltaa saamiaan ohjeita miten haluaa ja täten antaa siunauksensa johdon jättiläispalkkioille.
Yhtiökokous hyväksyy yhtiön hallituksen esittelemät palkkioratkaisut. Suomen hallitus ei näitä palkkioita taida käsitellä, kun niistä on päätösvalta delegoitu asianomaiseen ministeriöön.
Kun nämä järjestelmät ovat viimeksi olleet käsittelyssä, niin sen jälkeen maan hallitus (tai asianomainen mienisteriö) on antanut palkkiojärjestelmän sovellutusohjeet, joista edellä koetin kirjoittaa.
Varsinaisia rahamääriä ei ehdoteta, käsitellä eikä hyväksytä missään, koska palkkion rahasumma riippuu monista muuttujista: kaikista palkkiosopimuksen yksityiskohdista ja niiden suhteen yhtiössä toteutuneista asioista.
-Jäbä
"Yhtiökokous hyväksyy yhtiön hallituksen esittelemät palkkioratkaisut. Suomen hallitus ei näitä palkkioita taida käsitellä, kun niistä on päätösvalta delegoitu asianomaiseen ministeriöön. "
Niin, tässä hallituksessahan ei puhuta juuri mistään, ei keskeneräisistä, ei henkilökohtaisista asioista, ja tulevienkin ennakointi on epäisänmaallista. Tosin uskon kyllä, että jos jompi kumpi päähallituspuolueista oikeasti haluaisi vaikuttaa, niin siihen pystyisi.
Laukkanen ja Zyskowicz näyttävät olevan NYT samaa mieltä kuin Skinnarikin palkkiojupakasta. Saa nähdä kuinka käy, aika heikkoa on vaahdota palkkamalttien kanssa, kun jotkut repivät kymmeniä miljoonia taskuunsa. Vaikka summilla ei sinänsä olisikaan merkitystä kansantalouden tai edes Fortumin voittojen mittakaavassa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1670640
Puhutaan aina, että yritysjohtajat lähtevät ulkomaille, ellei täällä ole kilpailukykyinen palkka.
Missä luulisitte Liliuksen saavan edes sellaista ansiota, mitä hän saa pelkästään palkkana täällä?
Kiinassako?