UUtisissa sanottiin

raja-arvoja sisäilmalle ei voi asettaa koska homeen sisäilman raja-arvoja on vaikea asettaa.Ja jotakin terveysvaikutuksista ei ole näyttöä.(Meni niin äkkiä ohi korvien uutinen)Mutta että ihan rauhassa saa homeita hengittää, vaikka ilmassa olisi kuinka paljon mikrobeja,sitä se siis ilm.tarkoitti.
VOI HELVETTI .Täällä on palstakin täynnä jo sairastuneita,mikrobimyrkyistä puhutaan yleisesti.MItä helvettiä ne tarvitsee että tälle asialle saataisiin tehtyä jotain.
Helekutin työryhmät kun kallista palkkaa nautitaan ja pohditaan niin tulos on tuollainen.
Miten tää voi olla näin vaikea asia?????????????
Ei kukaan välitä.SIIS NÄIN:Omapa on ongelmasi jos sairastut.
5586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lukekaa ensin raportti ennen kuin hermostutte. Siellä on lopussa aika hyvä lomake, kehotetaan perustamaan sisäilmaryhmiä ja ongelmarakennuksia pitäisi tarkastaa vähintään vuoden välein. (Millähän resursseilla...?) On siellä paljon hyvääkin. Paljon turhauttavaa tietysti, esim että kosteus- ja homevaurioihin viittaavia mikrobiluetteloita pitäisi tarkistaa v. 2013 loppuun mennessä. Huomattava myös on että tämä koskee pelkästään työpaikkoja.

Äänestä

mikrobiologian professorin Mirja Salkinoja-Salosen jo vuonna 1994 aloittama työ tuottaa tulosta.

Suuret kiitokset kuuluu myös myrkkyanalyysilaitteen keksijälle Inspector Sec:ille. Tuo laite on ollut jo käytössä 1,5 vuotta, eikä vuosi, kuten Prisma-tiedeohjelmassa sanottiin. Tuolla laitteella siis saa helposti ja edullisesti selville sen, että onko sisäilma terveydelle vaarallista.

Asia on todella niin kuin minä (oikeastaan M S-S) olen sanonut, että ei HOMEET vaan mikrobimyrkyt.
Kaiken lisäksi vielä lähinnä bakteereiden tuottamat myrkylliset aminohappoyhdisteet. Ne syntyvät kostuneiden NYKYAIKAISTEN rakennusmateriaalien kastumisesta sillä edellytyksellä, että nuo materiaalit sisältävät booria ja jonkin orgaanisen typpilähteen (ilmakehän typpi ei kelpaa). Tämän lisäksi paha paikka on pesuhuoneen betoniin valumaan päässyt pesuvesi, koska se sisältää boorin (pesuaineissa) sekä pesuveden sisältämän typpilähteen.

Niin homeella ja bakteerilla on vielä suurempi ero kuin omenalla ja appelsiinilla, sillä home on kasvi ja bakteeri eläin. Erotathan sinä omenan appelsiinistä?

Ajatelkaa nyt, että TTL pystyi jopa valjastamaan TYHOSAn valehteluunsa homeista ja astmasta.

Nyt täytyy vain kaikkien uskoa, että kyseessä on valtiovaltamme järjestämä biologinen sodankäynti omia kansalaisiaan vastaan. Tämä on ainutlaatuista länsimaiden historiassa, että sivistysvaltio tappaa tahallaan omia kansalaisiaan ja vielä rauhan aikana. Kyseessä on siis mini-holokausti ! Todella erikoiseksi sen tekee se, että he eivät ole huomanneet edes käyvänsä tuota sotaa. Heillä on kyllä ollut käytössään apureita jopa tällä palstalla.

ystävällisin bakteerimyrkkyterkuin

Pekka Nikkola
FM (biokemia), erikoiskoulutus juuri niihin yhdisteisiin, jotka jopa tappavat kosteusvauriossa.

Äänestä
  • asioita, joita itse olet keksinyt.

    Et tainnut olla edes Sisäilmastoseminaarissa kuuntelemassa hänen luentoaan, jossa hän käsitteli myös monia eri homelajeja. Puhui jopa kosteusvauriotalojen A. fumigatuksesta.

    Äänestä

  • vähän sfääreissä ehkä?

    Äänestä

  • 1.siis nykyaikaisten rakennusmateriaalien....
    (jaa-kun ne vanhatkin materiaalit ovat täynnä
    mikrobeja)

    2.edellyttää booria...hoh,hoijaa

    3.pesuhuoneen betoni..(tiesitkö että kaikissa pesuhuoneissa ei ole betonirakenteita ja silti ne ovat mikrobivaurioiset)

    4. betoni ja pesuveden boori....voi jestas sentään!

    Melko narsistinen toteamus:
    "Asia on todella niin kuin minä (oikeastaan M S-S) olen sanonut"

    Tuli vahvistus vahvalle epäilylle narsistisesta
    luonteenkuvastasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuri äsken että kirjoitti:

raja-arvoja sisäilmalle ei voi asettaa koska homeen sisäilman raja-arvoja on vaikea asettaa.Ja jotakin terveysvaikutuksista ei ole näyttöä.(Meni niin äkkiä ohi korvien uutinen)Mutta että ihan rauhassa saa homeita hengittää, vaikka ilmassa olisi kuinka paljon mikrobeja,sitä se siis ilm.tarkoitti.
VOI HELVETTI .Täällä on palstakin täynnä jo sairastuneita,mikrobimyrkyistä puhutaan yleisesti.MItä helvettiä ne tarvitsee että tälle asialle saataisiin tehtyä jotain.
Helekutin työryhmät kun kallista palkkaa nautitaan ja pohditaan niin tulos on tuollainen.
Miten tää voi olla näin vaikea asia?????????????
Ei kukaan välitä.SIIS NÄIN:Omapa on ongelmasi jos sairastut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu