Elossa jo vierailleet? Mitä piditte...?
kai
olette
131204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ollaan käyty! ihan kiva paikka oli, yllätyin positiivisesti! lelukauppa oli mahtavin. =)
ainoo mikä häiritsi ja PALJON oli arpajaisten tms juontaminen, tästä syystä ei oikein myyjien kanssa pystynyt joissain kaupoissa keskusteleen mutta sitä ongelmaahan ei oo sitten kun avajaiset on ohi! =)
mitäs muut on tykännyt? =0)
Joten aika hyvä luku tälläisenä aikana. Kovasti
siellä tömäsi tuttuihin. Uskon, että jo ensi
viikkolla alkaa tilanne rauhoittumaan. Sinänsä
hieno asia, kun ei tarvitse lähteä edes
Lielahteen saadakseen vaatteita / kenkiä/ urheiluvälineitä.
Meidän olisi hyvä suosia oman paikkakunnan toimijoita kellä nyt rahaa on.
Tänään poikkesin Elossa ja mitä näinkään! Vihreäthän siellä olivat ensimmäisinä riekkumassa kaupallista huumaa. Kyllä on puheet ja teot pikkusen kaukana toisistaan. Eikö ihmiset jo pikkuhiljaa herää ja huomaa, että Vihreitä ei kiinnosta pätkääkään tavallisen ihmisen arki.
Suhteellisen kalseesti suunniteltu paikaa... odotin hienompaa. Ja kauppan tarjonta saisi olla monipuolisempi sieltä saa nyt vaatteet ja ruoka, ja jonkun näköinen ravintola keidashan toi on. Esim urheilu puoli siellä on kaks suht pienessä tilassa olevaa urheiluliikkettä jotka tyrky samat tavarat kun olisi voinut olla yks iso laajalla valikoimalla. Ja jos uutta kodin viihdekeskusta haluaa niin sen voi unohtaa ihan täysin, eli jos haaveilee vaikka videotykistä, tietokoneesta tai jotain muuta pikku elektroniikkaa. Jos hajoo tietokoneesta näyttö tai tarvii uuden digikameran niin kai sitten tarvii edelleen ajaa Pirkalaan ja hakee Verkkokaupasta.
Hei! (Vastaus nimimerkille Elostelija)
Olin itse paikalla eilen vihreiden valtuustoryhmän puheenjohtajan ominaisuudessa.
Euroopan parlamentista oli Ylöjärvelle vieraaksi saapunut MEP Satu Hassi Tampereelta.
Satu Hassi vastasi kahvittelutuokioon osallistuneiden kysymyksiin sekä kertoi ajankohtaisista EU -aiheista.
Euroopan parlamentti tekee päätöksiä mm elintarvikkeiden merkinnöistä ja mainonnasta, näiden ilmiasu ei ole itsestään selvää. Kuluttajien kannalta olisi toivottavaa saada parempia merkintöjä.
EU on keskeinen toimija ympäristöön liittyvissä päätöksissä Suomenkin kannalta.
Paikallisiksi aiheiksi tilaisuudessa muodostuivat esimerkiksi uusien rakennusten energiamuodot. Tiivistämisen haasteeseen yhteiskunnan rakenteissa Satu Hassilla oli tärkeä näkökulma; tulisi huomioida yhteisöllisyyden mahdollisuus kaavoituksen tasolla. Yhteisöllisyys on hyvinvoinnin pohja.
Puhuimme paljon arkeen liittyvistä aiheista.
Mielestäni on tärkeää että näinkin kunnianarvoisa henkilö on jokaisen saatavilla; voi kysyä ja ehdottaa. Siksi Satu Hassin vierailun ajankohdan varmistuttua halusimme valita sijainnin, jossa mahdollisimman moni voisi hänet tavata, ihan arjen ohessa.
Ylöjärven vihreät ja valtuustoryhmä ovat toden totta tiiviisti arjessa mukana! Tästä osoituksena ovat mielestäni luottamushenkilöidemme toiminta eri kaupungin elimissä.
Kauppakeskus Elossa oli loistava tunnelma!
Ystävällisin terveisin
Minna Sorsa
Vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001627&posting=22000000043011742
itte siellä riekuit? Ettet vaan sambaryhmän perusuuksia ollut tiiraamassa. Käy vaa Salessa niinkuin ennekin. Turha körötellä sienne eloon pösölläs kun saa sitä maksalooraa lähempääkin.
Olihan siellä kiva käydä kaupassa ja syömässä kerrankin oikein ravintolassa. Saadaan tämä huuma sieltä pois niin, varmasti parkkipaikat riittää ja käytännön asiat on kiva hoitaa.
Edelleenkin Lielahti ja tampereen kaupat työmatkan varrella ja niissä monissa tutuiksi tulleet myyjät. Kauppakeskus Elossa käyn kunhan "pöly laskeutuu" ja työt antavat myöten.
näkee sitten...
jatkan kyllä Lielahdessa asiointia, käyn vain ne eurot ottamassa ja vien ne omaan kotikaupunkiini!!!Nim. Vain töissä täällä
Kyllä juttu on niin, että asiat siirtyivät shoppailurintamalla aivan uudelle tasolle. Keskuksen tekninen ja toiminnallinen toteutus näkyy olevan myös korkeaa luokkaa. Vaikka mittakaava ei ole Ideaparkin luokkaa, on laatu huikeasti korkeamalla. Tilaa, valoa ja ilmaa riittää. Ahdistava tunnelma puuttuu. Kun vain kuulutushömppä kaiuttimista vähenee.
Nyt muuten nähdään millaista on visiointi. Mainittakoon nimeltä Urho Riihikoski. Hän näki Elovainion mahdollisuudet jo vuosia ennenkuin homma lähti liikkeelle. Ja taisi saada visiostansa ivailua lähinnä osakseen. Vaan kuitenkin kävi niinkuin nyt on käynyt. Kuka käy ojentamassa tunnustuksen sinne minne se kuuluu?
ekan kerran kun oli pakko käydä hakemassa yksi ihminen sieltä - enkä koe tarvetta mennä toistamiseen, vaikka vierestä ajan monta kertaa kuussa.
Elovainion suuntaa kartan - siellä kun on liikennepeli vähän tukkoista kun aikamiespojat ja maalaisemännät etsii paikkaa mistä kääntyä cittarin tai löytötavaratalon pihoihin. vakiokaupat päiväreitin varrella riittävät. Vaimoväki näkyy kantavan sapuskat edellen s-marketista. On kuulemma se S-kortti parempi kuin plussa?
Ei ole vielä tullut yhtään syytä poiketa Elossa, siittää eloa ihan omasta takaa. Mutta eihän sitä koskaan tiedä...