Wideroos sanoi radio Vegassa tänään, että ruotsin kielen asema on katastrofaalinen, että tulossa on hirveä loppu.
Wideroos radiossa: "Katastrofi"
"aivan ovella"
4324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://arenan.yle.fi/toista?id=2069373
kun on kysymys ruotsinkielisten lisääntymisestä Suomessa.
Wideruusu sanoo, että ruotsinkielisten määrä on lisääntynyt viime vuonna 700-800 hengellä kun todellisuudessa määrä on lisääntynyt noin 350 hengellä. Todellisuudessa määrä prosenteissa on pienentynyt.
Ennustus toteutuu!!!!
Lausunto on tyypillinen harhautus, jolla annetaan käsitys ruotsin kielen aseman heikkenemisestä.
Ruotsinkieliset, jotka ovat ajamassa vahvaa ruotsalaisuutta suomeen surkuttelevat mielellään saadakseen myötätuntoa päättäjien mieliin ja siten manipuloida suomenkieliset päättäjät hyväksymään noin surkean tilan kohentamiseksi myönteisiä päätöksiä.
Ovela manipuloinnin yksi muoto.
Samaan sarjaan kuuluu vähemmistön oikeudet. Ruotsinkieliset ratsastavat vähemmistöoikeuksien oikeuksista jatkuvalla painotuksella puhuessaan maahanmuuttajien oikeuksista. Ydinajatus on omien vähemmistöoikeuksien pysyttäminen ja laajentaminen hiljentämällä muuttajien asemaa koskevaa arvostelua ja näin hyväksikäyttäen keskustelun tyrehdyttämistä ainoastaan ja vain oman aseman laajentamiseksi.