"Al-Qaidan rahoitus perustui aluksi bin Ladenin perimään omaisuuteen, jonka on arvioitu olleen n. 1500 - 2000 miljoonaa markkaa. Nykyisin verkosto saa tiettävästi rahoitusta myös islamilaisten hyväntekeväisyysjärjestöjen avulla eri puolilta maailmaa. Yksi suurimmista al-Qaidaa rahoittavista hyväntekeväisyysjärjestöistä on International Islamic Relief, jonka johtajana Filippiineillä on bin Ladenin velipuoli Jamal Muhammed Khalifa."
http://www.vapaansuomenliitto.fi/vsuomi/2001-8/vs-041.html
http://www.vapaansuomenliitto.fi/vsuomi/2001-8/vs-041.html
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näyttää Suomen islamilainen yhdyskunta olevan kuvioissa mukana.
http://www.rabita.fi/relief.html
Myös Venäjä, USA ja EU tukee terrorismia. Mitä aiot tehdä sille?
Olen Venäjän terrorismia vastaan (mm. Tsethenia). Samoin USA:n - ja se on vielä suurin kidutustarvikkeiden viejä. EU:n terrorismista entiedä tarkkaan.
Tuossa äsken sanoin, että Rabita näyttää olevan mukana Islamic Reliefin toimissa. Onko ko. terrorin rahoituskanava, sitä minä en tiedä. (Isra Lehtinen on ainakin niin lempeän näköinen mamma, että sitä on vaikea kuvitella missään pahanteossa...)
PA tukee terrorismia ja EU tukee PA:a.
http://www.guardian.co.uk/israel/Story/0,2763,745417,00.html
Onko Tarja Halonen terroristi?
Minä tuen Palestiinalaishallintoa? Olenko terroristi? Osaatko vastata yhdellä sanalla?
>Osaatko vastata yhdellä sanalla?
En, mutta ilmeisesti jonkin tulkinnan mukaan olet: "Jos et ole puolellamme, olet meitä vastaan."
Kirjoittanut: Taha Islam, 21.10.2003 klo 21.38
”Trollaaminen on joskus ihan kivaa ja kristityt ovat niin helppo maali.”
Olet myös kirjoittanut:
Kirjoittanut: Taha Islam, 26.11.2003 klo 10.51
”Jätän joskus jotain kertomatta ja provosoin, mutta teen sen saadaksen aikaan keskustelua ja/tai vastaväittäjän ansaan.”
"Nykyisin verkosto saa tiettävästi rahoitusta myös islamilaisten hyväntekeväisyysjärjestöjen avulla eri puolilta maailmaa."
Tiettävästi? Onko jossain tietoa asiasta?
täällä
http://www.google.fi/search?hl=fi&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=IIRO financing al-Qaeda&btnG=Google-haku&lr=
(klikkaa ensimmäisen välimuistissa linkkiä)
Näitä "IIRO -> al-Qaida"-yhteyksiä ei ymmärrettävästi haluta kovin julkistaa, mutta ei savua ilman tulta?
IIRON johtajana Filippiineillä bin Ladenin velipuoli Jamal Muhammed Khalifa...come on!
ja aion yrittää tutkia vielä pitemmälle, minne ne vievät. Osama bin Ladenilla taitaa noita velipuolia riittää vähän joka paikkaan ja suvulla on rahaa runsaasti.
IIROn käyttäminen tuollaisiin tarkoituksiin on suurin piirtein sama, kuin jos jotain muuta kansainvälistä apujärjestöä käytettäisiin vastaavasti. Kieltämättä se on mahdollista, varsinkin ottaen huomioon hashashiini-strategian, joka ansaitsisi tarkempaa tutkimusta. Mutta koko kansainvälisen apujärjestelmän kannalta tuollainen olisi tietenkin äärimmäisen edesvastuutonta toimintaa.
Jos olisi aiemmin tullut mieleen, olisin voinut ottaa aiheen keväällä kunnolla tarkasteltavaksi. Nyt ohjelmani on valitettavasti lyöty lukkoon.