Kuka maksaa jos soitan telefinlandin liittymällä soneran liittymään. Soneran liittymän käyttäjä vastaa Ruotsissa.
Vastausta odottelen.
telefinland
1357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ajattele asiaa siltä kannalta, että sen, joka soittaa, on aina voitava varmasti tietää etukäteen paljonko puhelu maksaa.
Jos olet itse Suomessa ja soitat suomalaisella, suomalaisessa verkossa olevalla liittymällä toiseen suomalaiseen liittymään, niin sinähän et voi mitenkään tietää, missä maassa vastaanottaja sattuu milloinkin olemaan. Eli jos olisikin vaikka Australiassa reissulla, niin sehän tulisi sinulle todella kalliiksi, jos soittaja maksaisi!
Eli sinä maksat puhelusta normaalin puhelumaksun (eli sen mitä telefinland liittymätyypilläsi velottaa soitosta toisen operaattorin liittymään Suomessa), ja vastaanottaja maksaa sitten kaikki ne maksut jotka aiheutuvat siitä että hän onkin Ruotsissa (=roaming-maksut).