Keskustan uusia kerrostaloja (niitä ent. Himalan ym seudun) ei ole aloitettu rakentamaan, Green Valleysta ei kuulu mitään, lentokentän yrityskylästä ei myöskään mitään uutisia!?
Erikoista muuten, ettei näihin (ehkä) rakennettaviin kerrostaloihin tule liikehuoneistoja. Kunta lie ilmoittanut, että keskustan se osa tullaan tyhjentämään (pien)yrittäjistä. Mutta minne he sitten menevät, kun keskustassa ei ole tiloja?
Lopettavat varmaan, kuten lähiaikoina myös nimismiehen kanslia ja verotoimisto. No, palveluista Alko ja Kela pysynevät. "Tervetuloa turistit Tuppukylään" -sitäkö kunnan päättäjät tässä "rakentavat"?
Missä mennään?
9
811
Vastaukset
- talot pitää
ensin purkaa, jos et satu tietämään. Vastahan tuota viime viikolla muuttivat vaatekaupan pois yhdestä näistä taloista. Eipähän hoppuilla- kerkeet kyllä jos vuan tuohta löytyy =)
- Ziil.
ne Nilsiäntien talot, eli purkaa tarvitsee ensin se grilli-kukkakioski-rakennus, jos et satu tietämään.
- savon asunnot
Ziil. kirjoitti:
ne Nilsiäntien talot, eli purkaa tarvitsee ensin se grilli-kukkakioski-rakennus, jos et satu tietämään.
ostomielessä kiinnostaneet
- Hessu T
savon asunnot kirjoitti:
ostomielessä kiinnostaneet
(Ent.) Käsityökeskuksen ikkunassa on uusien kerrostalojen varaustilanne: taisi olla 13/45 varattuna. Rakentaminen ei alkane vielä vähään aikaan...
No, mutta baari, maalikauppa, vaatekauppa, pp-korjaamo ym ajettiin muualle tai lopettivat siis vuosia etuajassa. Kenen etua tämä palveli? Kuopion kai...
- kanslia ja verotoimisto
siirtyvät vasta nyt Kuopioon, on hyvä. Muualla päin maata on vastaavat siirrot tehty jo aikaa sitten. Niiltä sitä sitten tulee vapaita tiloja. Ihmettelen myös, kun valitetaan liiketilojen puutetta ja ei sitten oteta vapaita tiloja liike käyttöön. Taitasi Nordean viereinen liiketila mennä kunnan toimistoksi. Se on kai kiertävien kodinhoitajien käytössä, kun lähtivät pois Eetvartin tiloista.
- Nilsiäntien
varrella. Onhan tuonne jo ilmestynyt työmaakoppi.
Green Valleylle laaditaan kaavaa ja rakennuttaja rakennuttaa sitten, kun näkee ajan sopivaksi.
Lentokentän risteyksessä yrityskylää rakennetaan parhaillaan sen infrastruktuurin osalta. Perustuksia valmistellaan ensimmäiselle yritykselle. Tiejärjestelyjä alueella rakennetaan.
Yrityksiä sijoitetaan aluksi niihin tiloihin, joista valtion palvelut vähenevät. Virastotaloa remontoidaan juuri siirtyviä ja uusia yrityksiä varten.- asuntojen takia
rakentamissuunnitelmia muutettu kysyntää vastaavaksi:
"Onhan tuonne jo ilmestynyt työmaakoppi."
=) - Kylän mies
Valtion virastotaloon tulee iso remppa kun vaihdetaan kaikki kakkoskerroksen ulkoseinäelementit uusiin. Kestänee aika kauan jahka edes pääsee alkamaan, joten siihen taloon ei ainakaan mikään yrittäjä pääse, entisetkin joutuvat remontin alta evakkoon.Mitähän yrityksiä sinne yläkertaan on tulossa, kun tiukkaa tekee kylällä pärjätä edes katutasossa?
- Anonyymi
Himala oli tärkeä osa Siilinjärveä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1081123
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864