No niin, nyt sitten päätettiin että maanviljelijöiden luopumisiästä 56v. ei luovutakaan. Olipa yllätys näin Keskusta hallituksen aikana. On järjetöntä että me Suomalaiset maksamme sekä Euroopan korkeinta maataloustukea ja sen lisäksi Euroopan kalleinta ruokaa. Sitten vielä nämä keskustalaiset juntit vaativat että palkkoja pitäisi tiputtaa ja SAK on kaiken pahan alku ja juuri. Mitä tämä Keskusta/MTK akseli sitten on. Pieni ryhmä kuppaa kaiken minkä irti saa. Samanaikaisesti kaupunkilaiset ajetaan ahtaamalle kun ruoka, vuokra, verot ja työelämän jatkuvat epävarmuus ja kiireet ajaa ihmiset entistä suurempaan hätään. Keskustan kannatus tulee kyllä romahtamaan palkansaajien puolelta ja luulenpa että maataloustuki joutuu hyvinkin pian kriittisen tarkastelun kohteeksi. Keskustalta taitaa puuttua kaksi ihmisen perusarvoa oikeudunmukaisuus ja tasapuollisuus. SDP ja SAK saavat kateellisena katsoa vierestä Keskusta ja MTK:n iltalypsyjä.. Ex kepulainen..
Keskustalaiset maanviljelijät
todella syvältä
14335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
tukea Suomi maksaa verrattuna muihin EU maihin?
Kansallinen tuki on muistaakseni meillä suunnilleen yhtä suuri kuin Eu-tuki. Esim. Ruotsissa ei makseta kansallisia tukia, joten tuemme siten maataloutta Ruotsiin verrattuna kaksinkertaisesti. Sen lisäksi meillä on sellaisia aluetukia, joita Ruotsilla ei ole. On A- ja B- ja C- sekä kohta kai Ö-tukialuetta.
Kaiken tämän lisäksi ruuan hinta on Suomessa kalleinta Euroopassa, joten tuemme maataloutta, maataloustuotteiden jatkojalostusta ja kauppaa vielä siinäkin, kun kuluttajina ostamme näitä tuotteita yli kaiken kohtuuden.
Valitettavasti maatalousutuki järjestelmä tehty tarkoituksellisesti mahdollisimman sekavaksi ei täysin faktista tietoa voi saada. Mutta googlettamalla löytyy artikkeleita jossa kerrotaan Suomalaisten maanviljelijöiden saavan korkeinta maataloustukea. Tietysti aina pitää suhteuttaa väkilukuun, mutta ainakin seuraava artikkeli antaa suuntaviivoja:
http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/keski-pohjanmaa/2009/02/kalajoelle_suurimmat_eun_maataloustuet_573875.html
Yhtä kaikki vaikka löytyisikin joku yksittäinen maa jossa maksetaan suurempaa maataloustukea pitää muistaa että Suomessa maksetaan korkean maataloustuen lisäksi Euroopan ja ehkäpä länsimaiden kalleinta ruokaa ilman mutinointa. Kiitos Keskustalaisen ylläpitämän sosialistisen monopolijärjestelmän..
että ...
Suomi: http://farmsubsidy.org/finland
Ruotsi: http://farmsubsidy.org/sweden
Se lämmittäisi enemmän kuin se, että väkilukuun suhteutettuna mahdollisesti saamme korkeinta tukea!
kansalliset maataloustuet. Suomi noin 2 miljardia vuonna 2005, Ruotsi noin 300 miljoonaa. Eli Suomessa maksetaan yli kuusi kertaa enemmän kansallisia maataloustukia kuin Ruotsissa. Laskepa EU-tuet ja kansalliset tuet yhteen, niin näet, mikä maa alkaa olla kärjessä. Suomessahan kansallisia tukia maksetaan jopa määrällisesti kolmanneksi eniten EU:ssa. Huh, huh.
on alle puolet siitä mitä maksetaan Keski-Euroopassa. On sovittu että sitä tuen määrää voidan kompensoida kansallisesti. Eli tukitaso on sitten Suomessa alempi kuin muissa euroopan maissa. Tukitaso riippu siitä mitä maataloustukeen lasketaa. Jos siitä karsitaan investoinittuet, joita muissa maissa ei lasketa maataloustukiin niin kuin meillä, niin tukitaso tällä laskutavalla on 30% muun euroopan tuista.
Suomalaiset kompensoivat muun euroopan maataloutta maksamalla niille tukia omasta maksuosuudestaan unionille.
Kepulla on eduskunnassa 50 kansanedustajaa, jos
kerran kaikki muut ovat maataloustukia
vastaan, niin sehän on helppo juttu
äänestää tukilait nurin.
Miksi ette tee niin?
Oletteko tyhmiä?
demarit olivat valmiit nipistämään maataloustuista arviolta enimmillään noin 10 miljoonaa euroa. Kepu nosti tästä hirveän haloon ja eräät sen ministerit uhkasivat erota ja kaataa koko hallituksen. Kepu järjesti sitten nopeasti kriisikokouksensa, itkuvirsi-iltamat, mihin kutsuttiin myös Eero Heinäluoma rauhoittelmaan kepulaisia. Timo Kalli kiittelikin sitten kyynelsilmin Heinäluomaa siitä, että tilanne saatiin ratkaistua. Kepu oli siis valmis panemaan vaikka koko maan sekaisin muutamien miljoonien vuoksi.
Demarit eivät yksin voi kaataa tai edes vähentää maataloustukia, kun heitä on vielä vähemmän kuin kepuja eduskunnassa. Toki olemme myös aikanaan solmitun EU-sopimuksen vankeja, mutta kyllä meillä niissä raameissa olisi varaa järkevöittää kansallisen tuen määrää. Kun demarit olivat hallituksessa tähän valmiita, Kepu uhkasi siis kaataa koko hallituksen. Näin meillä Suomessa.
maatalousutki Keskustalle hallituskysymys. Jos ei muut juokse keskustan mukana hallitus kaatuu. Ainoa mahdollisuus, seuraava hallitus ilman keskustaa ja 69 Vanhasta&Pekkarista. Kysymys vielä, olisiko isänmaallista Kokoomukselle ja vihreille kaataa hallitus?? :(
Kokoomus ja Keskusta tekevät "lehmäkauppoja" tässä hallituksessa ja muut mukana olevat puolueet vaikka "nuolevat" Kataisen kengänkärjet kun saavat olla mukana. Muuta sitten näitä eläkeikiä.
Nyt ainakin varmistu että ei tämän hallituksen tarvitse yrittää korottaa yleistä eläkikää, se karahtaa karille taatusti.
hallitukaudella kehuttiin että Onnistuttiin saamaan niin paljon maataloustukia.
Miten se tähän kehumiseen istuu tuo mielipiteesi?
Ja muiden puolueiden!
Koskeeko aloituksesi heitäkin???
Ihmettelen että maanviljelijätkin voivat äänestää omaa etuaan vastaan.